Jak ušetřit na vánočních dárcích, aby to nebylo znát!

06.12. 2013 • Život a vztahy 1423x

Ne každý z nás má tolik finančních prostředků, aby všem svým blízkým a všem rodinným příslušníkům mohl o Vánocích pořídit to, co by chtěl, kdyby nemusel řešit finanční hledisko. Peníze a napjatý rozpočet je všeobecným „strašákem“ naší doby (ale ono i dob dávno minulých), proto si pojďme společně projít několik rad a nápadů, jak na nákupu vánočních dárků co nejvíce ušetřit – a přitom je tolik neošidit. I když se vám to totiž možná zdá jako nemožné, pár typů existuje. Společně je projdeme bod po bodu.

1) Sledujte slevy a slevové akce, nechte si přímým rozdejem od brigádníků podat slevové kartičky do nejrůznějších obchodů (to se vám povede hlavně ve velkých nákupních centrech). Zkrátka se na chvíli staňte pomyslným „detektivem“ pátrajícím po tom, co je zrovna výhodné. Nestyďte se takových akcí využívat – i obchodníci jsou jen lidé, kteří potřebují každého zákazníka a zvláště před Vánoci se perou o každého možného. Proto vás ve svých prodejnách jen uvítají a nebudou na vás koukat jako na „sociálně slabé“ případy.

2) Využívejte internetového obchodování. Skrze e-shopy nejrůznějších podniků totiž můžete nalézt cenově výhodnější zboží, než jaké byste koupili v kamenné prodejně. Ačkoli dnešní moderní doba internetové obchodování zbožňuje, má ale i ono své „mouchy“. Tak prvně je to nutnost nějak zboží dopravit až k vám. Na poštovném proto povětšinou zaplatíte ještě mnohem vyšší částku, než kterou jste ušetřili tím, že nenakupujete v kamenném obchodu. Proto v rámci touhy po ušetření finančních prostředků hledejme ty e-shopy, které mají možnost osobního odběru v blízkosti našeho bydliště. Druhou pomyslnou nedokonalostí nakupování přes internet je fakt, že si zboží nemůžeme předem prohlédnout, vyzkoušet, osahat a podobně. Obzvláště u elektroniky je to nešťastné – často mnoho laiků potřebuje odbornější výklad, jak s něčím z této oblasti nakládat (což je právě standardem při osobním nákupu na prodejně). Pamatujte, že zboží zakoupené skrze e-shop lze zpravidla do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit (samozřejmě v původním stavu) – na nějaký ten peníz ale přijde poštovné případně cesta na pobočku, musíte-li do ní autem. Proto internetové e-shopy ano, ale jen ty a v těch místech, kde se nám to skutečně vyplatí!

3) Nakupujte hromadné dárky. Například svým rodičům můžete koupit jen jeden větší dar, který vás ale ve výsledku přijde na menší peníz na jednoho, než kdybyste kupovali dárky dva. Stejný postup můžete použít i v případě manželských párů, párů ještě nesezdaných, starších sourozenců (pozor – ne všechny malé děti se umí o věci dělit s jinými, proto je vhodné kupovat společnou pozornost až starším dětem).

4) Zapojte kreativitu a dotvářejte levné dárky bez umělecké hodnoty svým vlastním nápadem. Může pomoci už jen to, že předměty sami hezky zabalíte, například do průhledných pytlíčků s mašlí, do kterých můžete přidat nějaké ozdoby (sušený šípek, sušené plátky pomerančů, vlastnoručně ozdobený perníček, ořechy nastříkané zlatým či stříbrným sprejem, sušené květiny, malá mýdélka a podobně). V této oblasti se fantazii meze nekladou.

5) Dejte šanci bazarům, second-handům a antikvariátům. Tam totiž naleznete to, co v moderních obchodních střediscích již není k nalezení, ale přesto to mohou být hotové perly. Měli byste ale předem o svých blízkých vědět, zda jim použité zboží nevadí (jsou totiž lidé, kteří mají s věcmi z druhé ruky problém...). Například ale co se knížek týče, stáří jim dodává ojedinělosti a také hodnoty, proto to může být i velmi hezký dárek, který rozhodně neurazí. Opět zde odkážu na internetové domény – i zde je mnoho platform, které nabízí použité zboží, zkrátka veškerý bazarový sortiment. Výhodou je zpravidla nižší pořizovací cena (zvlášť když kupujete přímo od druhých lidí). A určitě znáte i některé internetové aukce s takovým zbožím.

6) Fotoknihy jsou dárkem, který je stále na vrcholu popularity. Cena, kterou za ně zaplatíte, je již vlivem velké konkurence sražena téměř na minimum, a přesto to je leckdy dárek, který potěší ze všech nejvíce. Objednat jdou osobně i přes internet a co více – vy sami si určujete, které fotografie do fotoknihy chcete. Proto je každá originálním dílem a můžete je využít i k nejrůznějším výročním událostem. Fotoknihy ocení nejen babičky a dědečkové, ale i jednotliví přátelé. Děti v pubertě však možná nenadchnete.

7) Malým dětem nemusíte kupovat drahé hotové dárky, ale můžete spojit příjemné s užitečným. Kupte dětem prostředky k vyrábění – pastelky, vodovky, skicáky, nejrůznější součástky, korálky, ozdobné nůžky, barvičky na okna a podobně. A děti si již samy vyrobí to, z čeho budou mít později radost.

8) Při nákupu dárků nehleďte jen na cenu, kterou leckteří lidé vyjadřují jejich hodnotu, ale hledejte i vnitřní smysl. Často pak zjistíte, že pro danou osobu má daleko větší význam nějaký skromný dárek s hlubokou souvislostí s tím, co má rád, co rád dělá, co ho charakterizuje podobně, spíše než nová žehlička nebo drahá voňavka. Nebraňte se tomu svůj záměr a důvod, proč jste zakoupili či vyrobili právě to, co dané osobě předáváte, vyjádřit. Například můžete k dárku přidat věnování nebo přáníčko, ve kterém vše vysvětlíte. Taková podoba pak může vypadat nějak takto: máte ve svém okolí například někoho, kdo jede na delší dobu na pobyt do cizí země. Místo toho, abyste utráceli stovky či dokonce celé tisíce korun za expediční vybavení, fotoaparáty, outdoorové oblečení a podobně, můžete dotyčnému koupit památníček a případně i pastelky – spolu s věnováním, že to je proto, aby mu každý před cestou mohl nakreslit do památníčku nějaký obrázek a nebylo mu díky tomu v cizině smutno. Jednoduché, levné, s nápadem – a potěší to! Zapojte proto vždy trochu důmyslu a kreativity a nejlepší dárky máte na světě! Na drahou lahev alkoholu obdarovaná osoba zapomene téměř v ten moment, kdy ji dopije. Na drobnosti darované srdcem a s láskou však nikdy.

9) Vyrábějte, vyrábějte, vyrábějte. Mnoho lidí je z masivní výroby pocházející z Číny nebo Thajska již otrávená, a tak se rádi navracíme zpět k poctivé (a poctivě zaplacené) ruční výrobě. Rukodělné výrobky ale nemusíte kupovat od jiných, vždyť když to zvládne jiný, proč ne vy? Zkuste třeba náušnice pro dámy, napečené a krásně zabalené vánoční perníčky pro babičky a tetičky, chlapce nebo muže potěší třeba vlastnoručně pomalované hrnky nebo pivní půllitry, dědečkům pak můžete dát rukodělně vyrobený rámeček na nějaké rodinné fotce. Nebojte se, že by vyrábění bylo známkou nějaké degradace! Vůbec. Když někdo něco umí, okolí to ocení a bude k takovým věcem přistupovat s větší úctou a láskou, než s několikerými ponožkami z vietnamské tržnice nebo s další a další nicneříkající keramickou figurkou z obchodu.

10) Dárkové šeky. I toto je možnost, jak na dárcích ušetřit. Tím ale v tomto případě nemyslím šeky opatřené na hromadných slevových portálech, ale takové, které sami vytvoříte. A vězte, že se z nich rozzáří vašim blízkým oči víc než z jakékoli hmotné věci. A jak takový šek může vlastně vypadat? Manželovi či manželce můžete nadělit šek na společně strávený čas (a pokud jste odvážnější, můžete pomocí šeku slíbit nějaké lechtivé okamžiky), dětem pak můžete slíbit celé odpoledne na pískovišti, v bazénu, víkendový výlet a podobně. Toto je navíc ideální princip, jak můžete investice přesunout z prosince na pozdější dobu – to pokud patříte k těm, kteří s měsíčním příjmem zpravidla vycházejí, ale svátky vánoční jejich rozpočet zasahují přespříliš.

Toto nechť tedy slouží jako seznam možných cest, jak na dárcích ušetřit, ale neošidit je. Tak šťastné a veselé!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra