V chladné dny nejlépe zahřeje dobrý horký nápoj. Je možno si je objednat v restauračním zařízení, anebo je poctivě připravit doma. Jsou alkoholické i nealkoholické, a pokud opomeneme ten nejčastější, tedy čaj, dáme dohromady pět nejoblíbenějších alkoholických horkých nápojů, jež jsou takovou tou zimní klasikou a úžasným zahřívačem.
Svařák
K zimě, k praskajícímu dřevu v krbu a dlouhému večeru, patří jistě svařák. Svařené víno, jehož přípravu někteří dost podceňují a tak nápoj zbavují alkoholu. Což je škoda, pokud chceme mít alkoholický nápoj, po kterém se také dobře spí. Základem je nejprve svařit koření, jako je skořice, hřebíček, někdo dává i badyán, ale dá se obejít i bez něj, no a samozřejmě ještě cukr. Až směs začne ve vodě vařit, koření se obvykle vytáhne a voda se doplní vínem a nechá chvilku povařit. Zas ne dlouho, aby se nevypařil alkohol. Poměrově nápoj vychází jeden díl vody na dva díly vína. Nakonec se případně dosladí a podává. Lidé dělají tu chybu, že ihned vše smíchají a nechají povařit. To má za následek, že koření není dost silné a prakticky se pije teplý vinný střik, anebo nechají víno dlouho vařit a alkohol se ze svařeného vína vypaří.
Grog
Další horkou klasikou je grog. Dělá se běžně v restauracích a hospodách, ale i v domácnostech. Je totiž udělaný rychle a suroviny na jeho výrobu jsou většinou k dostání. Citron, cukr, horká voda a rum je základ. Někdo přidává i další koření, jako skořici, vanilku, ale to opravdu jen pro doladění chutí. Grog sám o sobě je výtečným horkým nápojem, který ihned zahřeje, když přijdete promrzlí domů. V restauracích by se měl grog správně připravovat tak, že vám přinesou zvlášť rum a to ostatní také. Může se totiž stát, že někteří vykutálení hospodští namísto pravého rumu použijí rumovou tresť a barvivo. Člověk ihned nic nepozná, protože vůně i chuť je stejná a zahřeje podobně, jako pravý grog.
Bombardino
Jak už název napovídá, půjde o jistou bombu. Sladkou, těžkou a alkoholickou. Bombardino pochází z Itálie, konkrétně z horských, alpských oblastí, kde se běžně připravuje. Znají ho lidé, jež jezdí lyžovat právě do italských Alp, ale pro neznalce nedoporučujeme si před lyžováním tento nápoj dát. Zahřeje perfektně, ale také unaví, díky teplotě, hustotě, cukru a silného obsahu alkoholu. Ideální je si po celém lyžařském dni jít lehnout do chaty, ke krbu, dát bombardino a spát. A čím že je bombardino tak silní? Jednoduše proto, že na jeho přípravu je potřeba vaječný koňak, whiskey, mléko a šlehačka. Nejen alkoholická, ale i kalorická bomba je to tedy. Bombardino se připravuje ze dvou dílů mléka, které se nejprve zahřejí, pak se přidají další dva díly vaječného koňaku a jeden díl whiskey. Což už samo při představě je silné spojení. Šlehačka se používá na ozdobení. Jsou i lidé, kteří bombardino připravují dokonce bez mléka! To už by byl ale vskutku silný nápoj.
Punč
Punč se vaří po léta na vánočních trzích a také v domácnostech právě v období vánočních svátků. Málo kdo ví, že tento horký nápoj se poprvé vařil v Indii. Na internetu i v kuchařkách se můžeme setkat se stovky receptů na různé punče, ale ten původní, tradiční je vánoční a základem jeho přípravy je pomeranč, citron, cukr, rum, víno a voda. Jde tedy o jakousi směsici svařeného vína a grogu. Návod je poměrně jednoduchý, nejprve se povaří ovoce a poté se přidává alkohol.
Horká švestka
Nejde opomenout použití valašské slivovice do horkého nápoje. Protože se pálenka připravuje snad na celé Moravě, od jihu k severu a to v hojném množství, je jasné, že si lidé vymysleli také parádní horký nápoj právě ze slivovice. Na něj budeme nejprve potřebovat ovocný, nejlépe švestkový čaj. Tento uvařený čaj vlijeme do hrnce spolu se švestkovým kompotem, lžící medu, trochu rozinek a samozřejmě panáka nefalšované slivovice. Povaříme a můžeme podávat. Většinou se horká švestka připravuje pouze ze šťávy z kompotu a dalších jmenovaných surovin.