Patříte k ženám, které tato nádherně jemná čistá rostlina „pobláznila“? Máte doma doslova „obložený parapet“ orchidejemi? Nebo teprve uvažujete o koupi tohoto skvostu a nevíte jak o něj pečovat? Přečtěte si následující rady a tipy pro pěstování orchidejí.
Dříve jste mohli orchideje obdivovat snad jen v botanických zahradách a bědovat si, že si ji stejně nikdy nepořídíte. Ale v dnešní době jsou orchidejemi zaplněny prodejní regály téměř ve všech zahradnických centrech. Od radosti z koupě vás dělí průměrně sto až tři sta korun. V našem podnebí se nejlépe daří orchidejím rodu phalaenopsis. Tento druh je nejméně náročný na pěstování. Vhodný pro začátečníky. Klidně můžete odjet na týdenní dovolenou a po návratu zpět najdete svou orchidej stejně tak krásnou, jako při odjezdu.
Pořízení orchideje
Orchidej kupujte v kamenném obchodě ne venku u stánku. Při teplotách méně jak 15C by rostlina mohla být podchlazená a nemusela by přežít nízké teploty. Důkladně si prohlédněte listy. Neměly by být popraskané, žloutnoucí, měkké a zavadlé. Šlahoun i listy musí být sytě zelené.
Umístění
Phalaenopsis vyžaduje světlé teplé místo bez přímého slunce. Osvědčil se okenní parapet. Orchidejím se skvěle daří na západní a východní straně (já je ale pěstuji na jižní straně a daří se jim také skvěle; při poledním sluníčku stačí orchidejím malinko přistínit, aby je sluneční žár nespálil).
Pěstování, zalévání, hnojení
K tomu, aby se vaší nové květince dobře vedlo, je nutná stálá teplota okolo 20 - 25C. Určitě přivítají větší vzdušnou vlhkost, ale není to podmínka.
Osvědčené způsoby zálivky: Základem je odstátá měkká nebo dešťová voda. Zalévat můžete klasicky kropáčkem do květináče a přebytečnou vodu vylít nebo orchideje v plastovém obalu ponořte do odstáté vody maximálně na 30 minut.
Jednou za čtrnáct dní rostlinku hnojte hnojivem na orchideje. Řiďte se pokyny na hnojivu. Tip: Orchidej ponořte na 24 hodin do roztoku s hnojivem a poté okapejte a usaďte zpět do květináče. Pár dní po hnojení je potřeba zeminu prolít, aby se zbavila přebytečné usazené soli.
Kvetení
Samotný květ může vydržet i dva měsíce. Stává se, že na okvětním stonku dorůstají stále nové květy (až dvacet), potom orchidej kvete i několik měsíců v kuse. Phalaenopsis se obaluje květy v průměru třikrát ročně. Co se šlahounem, když už všechny květy odkvetly? Nabízí se více variant. Šlahoun nestříhejte, pokud celý neuschne. I když je do půlky suchý, může z něj vyrašit další nový šlahoun. Je-li šlahoun stále zelený, ustřihněte první tři očka pro obnovení růstu šlahounu a kvetení.
Škůdci
Sviluška chmelová, třásněnka, puklice, omezeně mšice. Svilušky a puklice se obtížně likvidují. Svilušky se schovávají v pavučinkách a puklice jsou chráněny voskovými štítky.
Občas se vám může stát, že si domů, společně s orchidejí, v substrátu přinesete svinky, které se živí odumřelými zbytky rostlin. Pozor na jejich přemnožení.
Zajímavosti
V místnosti, kde máte orchidej, nekuřte! Můžete je nakazit mozaikou tabáku. Na listech se pak objeví nepěkné chlorotické proužky. Navíc orchidej pak špatně roste a málo kvete.
Říká se, že orchideje jsou jako princezny, že je musíte rozmazlovat. Některé pěstitelky si proto se svými tolik milovanými a opěvovanými „princeznami“ povídají, hladí jim listy, dávají polibky na květ, … zkrátka si je rozmazlují.