Každý prahne po penězích a každých jich má nedostatek. Kladete si i vy mnohdy otázku „Kdybych si to mohl dovolit, tak bych si toho koupil, ale nemám zkrátka potřebné finance“? Na každou výplatu čekáte jak na smilování a máte – li v daný moment peníze k dobru, tak si je řádně „vychutnáte“? Ovšem najednou se objeví nečekaný výdaj (např. porucha pračky). Jakým způsobem a kde přijít k penězům?
Nákup
Držte se při nákupech striktně seznamu. Doma vidíte, čeho máte pomálu a co budete do budoucna vařit. Proto si vše během „obhlídky“ domácích zásob sepisujte a až vyrazíte nakupovat, vezmete pouze produkty na seznamu. Co ale výrobky, které jsou ve slevě? Proč byste měli zaplatit za jistý výrobek větší sumu peněz, když ji právě můžete zakoupit laciněji do zásoby? V takovém případě uvažujete rozumně – vyhledávat slevy se vyplatí, ale je třeba, aby se skutečně jednalo o slevu. Jestli produkt zlevní na 99 Kč z původních 100 Kč a vy díky „slevě“ koupíte několik kusů, jak moc jste ušetřili? Obchodníci se starají pouze o prodej a ne o to, jestli výrobek nutně potřebujete nebo ne. Tohle je již jen vaše starost.
Rozpočet
Sestavte si tabulku, jedno kde (PC, sešit), ale vytvořte ji. Veďte si do ní záznamy o každém výdaji a příjmu + kolik jste za danou věc utratili. Podstatnou součástí je také pravidelný plat a neodkladné pravidelné výdaje (paušál na telefon, internet, Tv poplatek, nájem, splátky, výdaje za cestování žky, které mají každý měsíc stejnou hodnotu). Když tato čísla od sebe odečtete, výsledná částka vám poslouží na nákup potravin, drogerie atp.) S přesností jste si tedy vědomi, jakou peněžní částku měsíčně potřebujete a kolik si můžete dovolit utratit peněz. Zapisování těchto čísel je ideální pro vaši orientaci a uvažování o tom, jestli opravdu nutně daný produkt potřebujete.
Prasátko
Naše děti učíme šetřit perfektní cestou a to pomocí keramického prasátka, do které si odkládají peníze. Pořiďte si tedy keramické prasátko, nebo jinou nádobu, do které si můžete ukládat finance. Začněte třeba s kovovými padesátikorunami – neutraťte ji, ale hoďte do kasičky. Uvidíte, jak budete šťastni, až ve zlých časech zjistíte, jakou sumu máte v rezervě. Stane – li se, že vás zastihnou neočekávané výdaje, určitě se rozpomenete na kasičku a předešlé rozhodují, ukládat si peníze , si nebudete moci vynachválit.
Nepotřebujete
Naučte se říkat NE atraktivním nabídkám. Jistě víte, o čem je řeč – leták, kde vás ihned zaujme nová TV se slevou 3% a vy už se před ní vidíte sedět u sebe doma. Opravdu ji tak nutně musíte mít? Vždyť novou TV nemáte ani3 roky a stále funguje. Nač tedy kupovat novou? Naspořené peníze hoďte do pokladničky a až jich bude opravdu třeba, budete rádi, že jste se kdysi rozhodli správně a TV nekoupili.
Další práce
Nejste – li zdatný s penězi vyjít, poohlédněte se po zdroji vedlejšího příjmu (přivýdělek) – roznos letáků, úklid kancelářských prostor atd. Zkuste zúročit získané zkušenosti a kurzy -pečení dortů, masáže atp. Začnete u vašich známých, kteří mají své známé a určitě vaši práci doporučí i dalším. Nepolehávejte zbytečně u TV a nestěžujte si na nepřízeň osudu. Odlepte se od sedačky a začněte něco dělat. Vyvarujte se však nabídek, které se pyšní snadným a rychlým výdělkem, pouze za složení symbolického vstupního poplatku – NIC neplaťte. Vy si přece chcete vydělat a ne, že budete mít výdaje. Pokud máte jistotu, dle slov „zaměstnavatele“, že výdělek bude skutečně vyšší, a vy pro to máte všechny předpoklady, tak ať si následně určitý poplatek za zapracování odečte. Ovšem z jakého důvodu musíte platit „pouze“ 1000 Kč, jestli vám okamžitě poskytnou telefon, notebook, automobil a jiné benefity. Kdyby to skutečně fungovalo tak perfektně, nikdo by po vás nežádal ani haléř.