Stát se aromaterapeutem, to je snad přání každé slečny, dámy i paní. Moci pomáhat sobě, svým bližním i neznámým pacientům pomocí vůní a vůniček je velmi lákavé. Bohužel, touto profesí se nemůže živit každý, a tak většině bylinek a rostlin milujících lidí nezbývá než stát se aromaterapeutem pouze sobě a své rodině.
Aromaterapie je velmi příjemnou a blahodárnou léčebnou metodou, která pomáhá jak při fyzických, tak i psychických problémech. Mnoho terapeutických studií nabízí jako doprovodnou léčbu právě tu pomocí vůní či masáží spojených s užitím vonných olejů. A to s tou výhodou, že vůně, které léčí, můžeme používat i sami.
Rozhodně se ale nevyplácí zaměňovat aromaterapii za všelék negující nutnost návštěvy praktického lékaře. Při akutních a hloubkových problémech je samozřejmě nutný zásah klasické medicíny. Proč ale vůně nepoužít jako příjemný podpůrný doplněk? V lepším případě pak jako prevenci či jako milé zpestření dne?
V tomto článku si povíme o tom, jaké přesně oleje na tu „voňavou terapii“ vzít. K léčbě se používají speciálně lisované 100% přírodní oleje, pročež se nazývají také „esenciální oleje“. Převážně se získávají lisováním za studena, ale lze to i pomocí destilace vodní parou. Aromaterapie jako léčebná metoda pochází z Francie. Otcem názvu i léčebné praktiky je francouzský chemik jménem Rene-Maurice Gattefosse.
Princip léčebného postupu je založen na faktu, že vonné oleje stimulují nervové buňky. Navíc také vydávají impulzy směrem k limbickému systému v mozku, který je centrem emocí . Díky tomu je možné působit na instinkty, náladu i paměť člověka.
Esenciální oleje napomáhají fyzické i psychické složce osobnosti. Umí totiž jak tišit například bolest, léčit křečové žíly, pocity nevolnosti nebo vysoký krevní tlak, tak napomáhají i proti depresi, uklidňují mysl a vyrovnávají ji, celkově osvěžují nebo zvyšují koncentraci a schopnost pamatovat si. Vždy záleží právě na typu oleje, který používáte a na efektu, kterého chcete používáním vonných esencí docílit.
Každý zakoupený olejíček je třeba před použitím k léčbě naředit. Ředidlem však nikdy nebývá voda, protože v ní by se oleje nerozpustily. Dobře rozpustné jsou naopak v jiných rostlinných olejích, ve smetaně, v medu, v alkoholu, nebo i v soli či mýdlu. Jednou z jmenovaných přísad naředěný olej je již vhodný k přímému užití a neměl by vyvolat v důsledku své příliš silné koncentrace podrážděnou reakci.
Existuje několik metod užití aromaterapeutických olejů, a to například masáže, relaxační koupele, nejrůznější obklady, inhalace výparů, potírání mastmi, nebo dokonce i přímé pozření (ale pozor - pouze po konzultování s terapeutem!).
Každý tělesný i duševní problém vyžaduje svůj způsob léčby, proto je vhodné poradit se s některým ze zavedených aromaterapeutů či nastudovat nějaké odborné knihy dříve, než se pustíte do samotného „díla“.
Zde si uvedeme nejčastěji využívané oleje včetně výčtu onemocnění, která jsou schopné léčit či redukovat, nebo u kterých poslouží jako účinná prevence:
Tea-tree: Angína, nachlazení, rýma, virózy, opary, afty, celulitida, revma, artritida, akné. Působí protiplísňově, protikvasinkově, hojivě, antisepticky a antibioticky. Je vhodnou dezinfekcí na všechny hnisavé rány a dobře si poradí s mastnou a problematickou pletí.
Bergamot: Stres, stavy úzkosti, žaludeční problémy, angína, zánět močového měchýře. Stejně jako tea-tree olej je vhodným pomocníkem v boji proti akné a mastné pleti a výborně dezinfikuje. Odstraňuje pachy, působí sedativně a hojivě.
Levandule: Stres, stavy úzkosti, napětí, insomnie, bolest hlavy i migrény, nachlazení, rýma, nejrůznější virózy, bronchitida, astma, bolestivá nebo nepravidelná menstruace, afty, opary. Snižuje krevní tlak a dobře hojí všemožné rány a záněty. Dezinfikuje a skvěle se hodí pro všechny typy pleti včetně té zralé. Olej z levandule je také protiplísňový a protikvasinkový a v neposlední řadě odstraňuje pachy. Existuje jen málo chorob, na které by levandule alespoň trochu nezabírala.
Eukalyptus: Viróza, rýma, angína, nachlazení, astma, bronchitida, revma, artritida. Osvěžuje a dezinfikuje, odstraňuje pachy.
Heřmánek: Stres, nervozita, potíže s usnutím, insomnie, bolestivá menstruace, žaludeční obtíže. Posiluje srdeční činnost a naopak tiší svalové napětí, bolest a křeče. Bojuje proti revma a artritidě, dobře hojí nejrůznější rány a záněty. Je vhodný na mastnou pleť i na pleť trpící akné.
Rozmarýn: Stres, nervozita, nespavost a potíže usnout, bolesti hlavy, migrény, nachlazení, viróza, rýma, bronchitida, astma. Posiluje a udržuje správnou činnost srdce, zvyšuje krevní tlak, bojuje proti napětí ve svalech, křečím a bolestem, používat se dá i proti revma a artritidě. Hojí rány a záněty, působí blahodárně na pleť s akné a na mastnou pokožku. Osvěžuje vzduch.
Šalvěj: Nervozita, emocionální rozrušení, stres, nespavost a problémy s usínáním, žaludeční obtíže, bolestivá či nepravidelná menstruace. Snižuje krevní tlak a postará se o akné, mastnou i zralou pleť.
Jasmín: Nervozita, emocionální rozrušení, nespavost, bronchitida, astma, problematická menstruace. Postará se o suchou a zralou pleť, a pozor – působí spolehlivě jako afrodiziakum. Osvěžuje vzduch.
Růže: Stres, nervozita, nespavost, neklid, bolest hlavy, migréna, žaludeční problémy, kolika. Napomáhá bezproblémové menstruaci a pomáhá v boji proti celulitidě. Je možné jej použít v péči o všechny druhy pleti včetně té stárnoucí.
Meduňka: Stres, úzkostné stavy, nespavost, neklid, bolest hlavy, migréna, viróza, rýma, nachlazení, kolika, hojení ran a zánětů. Snižuje krevní tlak, pomáhá při menstruaci, odstraňuje žaludeční problémy.
Olejů existuje nepřeberná spousta a není v silách jediného článku vám je všechny předložit. Mnoho informací lze nalézt u odborníků, v knihách věnovaných této problematice i na internetu. Přeji vám jen spokojenost při této voňavé léčbě!