Jak již plyne ze samotného pojmenování, mimické vrásky představují méně nebo více prohloubené čáry na našem obličeji. Jedná se o efekt běžného stárnutí pleti, který doprovází změnu exprese vaší tváře. Každý moment, kdy se necháváte unášet veselím, nářkem či hrozivým chmuřením vlastně zaktivujete vaše svaly ve tváři. Tyto obličejové svaly, kdy hojně opakujete jistá gesta, mají za následek tvorbu mimických vrásek právě na nejčastěji „zatěžovaných“ oblastech tváře. Lékaři tvrdí, že je navíc získáváme také bezúhonně – procento na kompletní věci mají také pohyby svalů v obličeji, když spíme. Jelikož se jedná o ožehavou záležitost, která s přibývajícími roky v určitém rozsahu potká skoro každého, výzkumníci usilovně pracují na možnostech, které by toto nezrušitelné „devastování“ našich tváří nejlépe zcela zastavily, při nejlepším minimálně omezily. V současnosti se zároveň vyskytují 2 hlavní postupy, díky nimž je možno zápasit s mimickými vráskami – speciální krémy a injekce s botoxem.
Již bylo řečeno, že není zdaleka milé sledovat v zrcadle tvář, na které se vyskytují čím dál častěji a ve větším počtu hluboké vrásky. Nejedná se však o pohromu, kterou byste se nějak lišili od jiných osob – obvyklý projev stárnutí pokožky, ke kterému zřetelně dojde hlavně po nabytí 30. roku života. Ovšem zničené obličeje drogově či alkoholově závislých jedinců a lidí bez domova dokazují, že zásadní účinek na intenzitu přítomnosti mimických vrásek má náš styl života.
Zřídkakdo bude nejspíš udiven souhrnem nejpodstatnějších pravidel, která se obyčejně udávají ve spojitosti s profylaxí zrodu mimických vrásek. Četné noční bdění spjaté s nezřízeným popíjením lihovin a degustací drog, špatná životospráva, které lidé celá léta nevěnují ani minimální zájem. Neukázněné pracovní úsilí doprovázení měsíci zvětšujícího se stresu, smog, kouření. Takto se dle slov specialistů jeví souhrn nejnebezpečnějších činitelů podílejících se na tvorbě vrásek.
Zpočátku na vás mimické vrásky vybafnou decentně ráno v partii mezi obočím, abyste je po čase přijali jako permanentní složku vašeho čela. Poté je naleznete v oblasti oči a také kolem rtů (od četného smíchu).
Jinak řečeno, stáváte se pozorovatelem, jak vaše pleť ztrácí svou odolnost – postrádá kolagen, řídnutí vláken elastinu (pod kůží), řekneme – li to kosmetickým slangem, tak vaše pleť „jde k zemi“. Je – li vaše pokožka suchá, celý průběh se pro vás tak rozjede svižněji. Naopak máte – li plet mastnou, potrvá to delší dobu. Ovšem vcelku to na záležitost nemá velký vliv. Pokud jsou pro vás vrásky více kazem na kráse, než znamením zralosti a životní zkušenosti, musíte se tedy podívat po nějakém efektivním východisku. Dáte přednost krému či botoxové injekci?
Podíváme – li se do nedávné minulosti průmyslu s kosmetikou, dozvíme se, že současná hojně navrhovaná technika injekcí s botoxem je vše, jen ne nejnovějším výstřelkem kosmetických laborek. V oblasti „léčby“ mimických vrásek se s botoxem totiž můžeme setkat více jak 20 let.
Základním plusem botoxu ovšem setrvává beze změn – okamžitý výsledek. Efektivní látka překazí vedení podráždění z nervového vlákna do svalu ve tváři, vlivem čehož nedochází k jeho stažení, a vráska se tak neukáže.
Současně se však nejedná o samospasitelnou medicínu, pomocí které lze dát jednou navždy sbohem mimickým vráskám. Imobilizovaná nervová vlákna se vlastně plynule renovují, a injekce s botoxem je tak potřeba po určité době zopakovat.
Zásadní poznámka závěrem – opakování procesu by vás nemělo dohnat k tomu, že se takovému bezbolestnému zásahu podrobíte v ordinaci, která nabízí tyto výkony na internetu skoro zdarma. Lze se setkat se službami pochybného charakteru. Mějte na paměti, že botoxové injekce musí aplikovat vždy doktor!
Kromě již popsaných injekcí s botoxem můžete také vyzkoušet nějaký krém s liftingovým účinkem. Ty ovšem oproti botoxu zahajují své působení o hodně později – po delším období aplikování. Současně jejich intenzita nemá stejně zřetelné výsledky. Jejich nepochybným kladem je fakt, že pokožku hydratují – svěží vzhled.