Hned v úvodu tohoto článku by se měl každý zamyslet nad tím, co si představí pod pojmem partnerský vzat. Je to pouto mezi milenci, přáteli, kolegy? Ať už jde o vztah vyhraněný osobní rovinou nebo pracovním vztahem, platí podobné zákonitosti, aniž bychom si to uvědomili. Tento článek rozebere partnerský vztah z toho úhlu pohledu, na který jsme pravděpodobně nejvíce zvyklí, čili vtah mezi mužem a ženou z intimního hlediska. Pokud vás zajímá, jak docílili toho, abyste byli vy i partner spokojeni a aby vám to vydrželo, snad naleznete v dalších řádcích inspiraci pro své budoucí počínání.
Když se zamyslíte nad tím, jak je možné, že jsou některé páry už od pohledu šťastné a jiné naproti tomu vypadají nějak nevyrovnaně, začnete hlouběji bloumat nad příčinami těchto rozdílů. Někteří lidé si myslí, že až najdou toho pravého nebo tu pravou, tak to zajiskří takovým způsobem, že právě tyto jiskry zajistí vášeň i harmonii ve vztahu. Jiné lidé nechávají věcem volný průběh a zkrátka zkoušejí, jestli to půjde dohromady nebo ne. Pak jsou tady ale další lidé, kteří pátrají po příčinách zdárného souznění víc do hloubky a kteří se jen tak nespokojí s teorií „láska na první pohled“ nebo „patříme k sobě“. Úspěch v partnerském vztahu totiž podléhá obdobným zákonitostem jako úspěch v jiných oblastech, jenže problematika záležitostí, které jsou spojeny s emocemi, bývá dost ošemetná. Nejsme schopni tak jednoduše vidět logické spojitosti a další věci, jako je tomu v jiných oblastech, kde jednáme s chladnou hlavou.
Co je tedy cílem úspěchu v těch jiných oblastech? Je to IQ, talent, měkké dovednosti jako schopnost vycházet s lidmi nebo komunikace? Jistě, všechny tyto záležitosti hrají svou roli, ale to, co je skutečně potřeba, je odhodlání. Pokud něco skutečně díky své vnitřní motivaci dlouhodobě nechcete, pak nemáte prakticky šanci uspět. Tak jako by se úspěch v celoživotním měřítku dal přirovnat k maratonu a ne ke sprintu, stejně by to mohlo být i s partnerskými vztahy. Jestli žijete skutečně ze dne na den nebo z týdne na týden, vaše odhodlání dotahovat dlouhodobé věci do konce bude chtít trochu nakopnout.
Jak se to ale naučit, jak povzbuzovat své odhodlání? Odpověď na tuto otázku zřejmě nikdo pořádně neví, ani věda tuto lidskou schopnost příliš nezkoumá. Jedinou doposud známou metodou je posilovat odhodlání tím, že nebudete sami sobě lhát a budete dělat věci z vlastního přesvědčení. Neúspěch není trvalý, a pokud se ho nebudete bát a budete připraveni oklepat se a poučit se z vlastních chyb, bude to první krok k tomu, abyste byli schopni uvažovat v dlouhodobějším měřítku. Určitě se s chutí postíte do nových věcí, o které vám jde. Pokud vám na vašem vztahu a partnerovi či partnerce záleží a chcete budovat něco trvalého, pokud to opravdu chcete, pak máte velkou šanci uspět.