Jupí, ozvali se vám, že se vám váš zaslaný životopis líbil a zvou vás na osobní pohovor. Takže zkušenosti na nabízenou pozici byste měla, teď jen zaujmout a na pohovoru ze sebe vydat to nejlepší.
Upravit se
Někdo si může myslet, že na tom až tak nezáleží, ale berte to tak, jako že jdete na úplně první setkání. Pokud budete něčím odpuzovat, jist neuděláte dobrý dojem. Umyjte si vlasy, zamaskujte pupínky, nalakujte nehty. Pozor na odlupující se lak na nehtech. Uvidí ho váš možný budoucí zaměstnavatel a možná si o tom udělá takový obrázek, po kterém se rozhodne vás nepřijmout.
Zvolit vhodné oblečení
Stejně tak volte oblečení. Naprosto nevhodné jsou trika s nápisy, mikiny, sportovní styl, pokud se tedy neucházíte o místo prodavačky ve sportovních potřebách. Džíny raději ne, popřípadě pouze nenápadné, žádné díry apod. pozor na velké výstřihy. I muži je mohou vnímat vulgárně. Něco jiného je rande a něco jiné zas pohovor. V žádném případě nevolte šortky a sukni vždy delší.
Vše čisté
Vlasy, nehty, ruce, pleť, oblečení i boty. Vše čisté a voňavé. Ne moc, ale příjemně. Agresivní vůně a silná vůně může mít i velice nepříjemný ohlas u jiných.
Nastudujte informace o firmě i pozici
Pokud se zajímáte o práci, musíte o ni opravdu stát. Dnes není problém najít spoustu informací o firmě díky internetu. Prostudujte stránky, zjistěte, jak dlouho je na trhu, čím vším se zabývá, s kým spolupracuje, v kontaktech nejděte jména i fotky a také nastudujte, klidně i vyhledejte nějaké informace o celém vedení. Čím více, tím lépe.
Předem si připravte vlastní představení se
Na pohovorech vám většinou dají prostor na vlastní představení se. Ano, informace mají sice před sebou v životopise, ale zde jde o váš vlastní projev. Cílem je vidět váš osobní projev, jak dokážete mluvit, gestikulovat, ale také vyzdvihovat svoji osobnost. Nebuďte strozí, mluvte o sobě, jako byste se museli prodat. Musíte ukázat, že vás potřebují. Vy si najdete jinou práci, ale oni o vás mohou přijít. Ukažte jim to!
Kde se vidíte za pět let
Často je na pohovoru kladena otázka, kde se vidíte za pět, dese let. Nezajímá je to, kolik máte na účtu a co si chcete pořídit, ale zda jste cílevědomý a máte nastavené osobní cesty života. Kdo neví, nemůže ani vědět, jestli chce pracovat. Kdo položí tuto otázku, chce člověka pracovitého, cílevědomého.
Silné a slabé stránky
Mluvit o sobě v superlativech je fajn, ale co tak vaše slabiny? Každý má nějaké nedostatky, jenže někdo si je prostě neuvědomuje. Pokud o nich víte, je to dobře. To značí, že s nimi bojujete a snažíte se je odstranit. Stejně tak vybrat na vás to nej a ohodnotit se, pochválit se. Kdo jiný by vás měl lépe znát než vy sami sebe? Předem si doma připravte, jak byste na tuto otázku odpověděli, můžete ji poté rozvést.
Přijďte včas, raději dříve, než později
Pozdní příchod by měl znamenat zamčení dveří. Kdo přijde na první setkání, kde se má prezentovat pozdě, už se dostatečně představí. Pokud vás zaměstnavatel přijme, hrozí riziko, že budete pravidelně chodit pozdě. A která firma o toto stojí? Výjimku tvoří, pokud mají vlaky několikahodinové zpoždění, ve městě je zácpa apod. v takovém případě ale vždy mějte u sebe kontakt do firmy a včas se ohlaste, že přijdete, ne vlastní vinou pozdě.
Připravte si otázky
Jste ve zcela novém prostředí, takže logicky byste měl mít i otázky. Kdo se ptá, projeví zájem o místo, ale také ukáže, že nabízené práci rozumí a je schopen se v ní angažovat. Vždy vás bude něco zajímat, tak se s tím. Na druhou stranu nejede vyzvídat, dvě otázky bohatě postačí.
Na plat se neptejte
Výjimkou v oblasti otázek je plat. Sami se vás většinou zeptají, kolik si představujete, na což podle pravdy odpovězte, ale sami se na to neptejte.