Pracovní pohovor je velmi důležitý. Musíte v pár minutách udělat velmi dobrý dojem, zanechat co nejlepší mínění tak, aby vám zavolali, že nechtějí nikoho jiného než jen vás. Pracovní pohovor bývá velmi stresující, není se čemu divit, jde vám o dost. Vy víte, právě tahle práce je pro vás ta pravá a jedinečná. Teď o tom přesvědčit i ty, kteří budou pohovoru přítomni. Na onu pracovní pozici musíte mít bezesporu požadované kvalifikace, asi těžko na místo učitelky, přijmou ženu, která nemá ani základní vzdělání. Proto je nutné, hlásit se na takovou pozici, které stačí a na kterou máte kvalifikaci. Buď vás na pohovor nepozvou, nebo zbytečně mrháte svým a jejich časem, když na pohovor jdete, ale nejste odborníci. Pracovní schopnosti a úspěchy ovšem nejsou tím jediným, co musí vhodný a ideální kandidát mít. Na pracovním pohovoru musíte zaujmout svou profesionalitou. Záleží také hodně na tom, jak vypadáte, co máte na sobě, jak se chováte, co říkáte, jak to říkáte a podobně.
Oblečení na pracovní pohovor
Je hodně důležité co máte na sobě, i když ne nejdůležitější. Zažila jsem pracovní pohovor, kdy jsem šla na pracovní pohovor v elegantních riflích a práci jsem dostala. Ovšem pokud se chystáte na pohovor v žabkách, kraťasech, tílku a podobně raději pohovor úplně vzdejte, obzvlášť pokud jdete na pohovor na funkci, která vyžaduje určité reprezentativní vystupování a chování. Ideální na pracovní pohovory je zvolit oblečení, ve kterém se cítite pohodlně, zároveň nevypadáte jako vandrák. Čisté, vyžehlené oblečení je základ. Zapomeňte na rifle, které jsou děravé, nějak přezdobené a podobně. Volte oblečení elegantní, není od věci, pokud to pracovní pozice vyžaduje, vzít na sebe oblek či kostýmek. Na běžné pozice postačí elegantní kalhoty, pěknou halenku, košili či nějaký top. V botaskách také moc neuspějete, pokud nechcete boty na podpatku, ve kterých se necítíte, zvolte balerínky.
Chování
To je na pohovoru velmi důležité. Nemůžete přijít jako namyšlený člověk, který všechno ví, všechno zná, všude byl třikrát. Samozřejmě ani ne nikoho, kdo jen sedí, klopí oči dolů a sotva pípne odpověď. Buďte zdravě sebevědomí, nelžete, nevymýšlejte si. Dívejte se tomu, s kým hovoříte přímo do očí. Neskákejte nikomu do řeči, je to neslušné, nikdo nebude skákat do řeči vám. Podejte všem u pohovoru ruku a pevně ji stiskněte, dívejte se přitom do očí. Nepoužívejte sprostá slova, to odradí každého. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, klidně se ptejte, máte šanci. Nelžete, nevyplatí se to. Ani o svých kvalitách ani o ničem jiném, protože dříve či později pravda stejně vyjde najevo. Vyzvedněte své klady, prodejte se. Když se vás někdo zeptá na zápory, sebekriticky je přiznejte, netvrďte, že jste dokonalí, protože nikdo není.
Maličkosti
Nemějte v puse žvýkačku, pohlídejte si, aby vám nesmrdělo z pusy, před pohovorem je dobré si dát do pusy bonbón či žvýkačku. Na pohovor však jděte s prázdnou pusou. Před pohovorem se osprchujte, použijte deodoranty, ovšem nepřežeňte to. Před pohovorem je dodbé na sebe nanést pár kapek parfému, ovšem nic těžkého, aby z vás na pohovoru neomdleli, či nemuseli potom dlouho větrat. Zkontrolujte si úsměv, není nic horšího, než když vám kousky jídla trčí za zuby a vy se na pohovoru usmějete. Úsměvem šetřte, je dobré se usmívat jemně a ne moc. Nechcete přeci vypadat jako někdo, kdo rozdává úsměvy široko daleko.
A to poslední, ale určitě zásadní, nechoďte pozdě!! Lepší je přijít dřív a pár minut vyčkat, než přijít pozdě. Pokud se spoléháte na městskou hromadnou dopravu a ta vás zradí, neváhejte, vezměte telefon a tuto skutečnost oznamte. Je lepší se omluvit, že přijdete pozdě, než nic neříct a sebevědomě si nakráčet do kanceláře. Za zpoždění dopravy nemůžete, na pohovoru to jistě pochopí.