Lidé a zvyky na Maledivách

10.04. 2015 • Cestování 2213x

Ráj na zemi. I tak by se dalo nazvat místo, kam se nyní spolu vydáme. Jedná se o Maledivskou republiku, zkráceně Maledivy. Míří sem řada movitějších turistů. Pro běžného občana je to zatím ještě nedosažitelný cíl, který zůstává jen nesplněným přáním a tajným snem. Republika má poměrně málo obyvatel, asi jen dvě stě sedmdesát tisíc. Země je krásná nejen svou přírodou, ale i svou historií a kulturou. Samotné dějiny se dají rozdělit do dvou etap, a to před přestupem k islámu a druhá etapa je po přestupu k islámu. 

Náboženství islám se zde začalo uctívat v toce 1153. Jenže historie je mnohem starší. Úplně prvně se o obydlení Malediv mluvilo již dva tisíce let před naším letopočtem. Tehdejší obyvatelé byli Redinové, známí jako uctívači Slunce. Mohli obchodovat s takovými národy, jako byly Egypťané, Mezopotámci nebo třeba Řekové. Původní obyvatelé nakonec odešli nebo se spojili s obyvatelstvem vyznávajícím buddhismus. 

Právě díky obchodním stykům s araby, kterých bylo dostatek, přestoupilo zdejší obyvatelstvo na islám. I díky této arabské historii zde vládlo několik sultánských dynastií. V pozdějších dobách zde vládli i Portugalci. Historie je ale ještě mnohem zamotanější. Současné státní zřízení je republika. Stejně tomu tak bylo i v roce 1953, kdy byla vyhlášena. Ale od té doby, až do současnosti se státní zřízení ještě změnilo, a to na sultanát. Nakonec roku 1968 byla vyhlášena republika, která zde přetrvává dodnes. Maledivy jsou strategickým místem, a proto například i Velká Británie na jihu země měla vojenské základny. Důležitým bodem je ostrov Gan, na který si Británie dělala zálusk. Nakonec vše vyvrcholilo hned několika konflikty týkající se území. Vše bylo vyřešeno v roce 1965, kdy Velká Británie uznala nezávislost Malediv, a ostrov Gan byl Velké Británii pronajat.

Tradice a kultura společnosti

Stát se rozkládá na několika ostrovech. Je tudíž roztříštěn. Ostrov je vyhledávaným turistickým místem pro vyšší vrstvu obyvatelstva, která si může zdejší luxus a panenskou přírodu dopřát. Místní obyvatelé těží z cestovního ruchu, jak jen to jde. Ale na druhou stranu si nenechají zasáhnout turisty do svých životů, tradic ani kultury. Spousta obyvatel zde žije poměrně skromně, bez technického pokroku. I když i ten se pomalu, ale jistě dostává mezi běžnou tamější veřejnost. Telefon, televize, ale i internet naleznete ve většině domácností. I přes tento pokrok jsou domácí lidé velmi pokorní, dodržují náboženské rituály a jsou spíše domáčtí. Nikam necestují, ani se nehoní za prací. Většina obyvatel pracuje v rybolovu. Za dob sultanátu zde žil samotný sultán i vysoká aristokratická vrstva. Kromě nich ve vyšší vrstvě byli i dvořané. Naopak k té nižší společenské vrstvě se řadili rolníci. Jakmile se ale Maledivy staly republikou, vše bylo jinak. Většina současných rodin je dost početných. Obyvatelstvo se dožívá nízkého věku. Ani školství zde není na vysoké úrovni, a proto většina dětí odjíždí za vzděláním na větší ostrovy. I když stát zajišťuje vzdělávání na základní, střední i vyšší úrovni bezplatně. V Male je dokonce i vysoká škola.

Náboženství

Jak již bylo hned v úvodu zmíněno, oficiálním státním náboženstvím je islám. Žijí zde teda muslimové, větev sunnité. Islám je jediným povoleným náboženstvím, ostatní vyznání jsou zakázána. Tito muslimové jsou spíše liberálního charakteru, podobné najdete například v Indonésii a Indii. Dokonce ani typicky muslimské tradice se zde nepraktikují v takové míře. Jen malé procento žen nosí zahalené vlasy šátkem. Ale korán se ve škole tradičně vyučuje. Modlit se mohou lidé v mešitách, které jsou jen menší a spíš prostší. Pod staršími mešitami je možné nalézt náhrobky. I přesto, že se jedná spíše o liberální větev muslimů, modlitba je pro ně velmi důležitá. I proto dodržují pravidelné časové rozvržení modliteb. Stejně tak se uctívá i ramadán, kdy se měsíc drží půst. Kromě tohoto oficiálního náboženství, je zde i staré domorodé, během kterého pořádají rituály na odhánění duchů, či připravují různé lektvary proti nemocem.

Postavení žen ve společnosti

Jistě Vás při spojitosti s muslimskou vírou napadne, jak to na Maledivách mají s postavením žen. Je docela pozoruhodné, že již od čtrnáctého století zde vládlo hned několik sultánek. Jakmile ale byla nastolena republika, ženám bylo znemožněno kandidovat na post prezidentky. Ale v zemi nějaké diskriminační projevy jsou vidět jen velmi ojediněle. Ženy jsou relativně svobodné, mají stejné postavení jako muži a obě pohlaví zde žijí vzájemné symbióze. Ani co se týče zaměstnání, tak není žádné omezení. Svatba je pro ženu povinností. Čím dříve, tím lépe. Svobodných žen nad třicet je zde jen velmi málo. Rozvod zde není ničím neobvyklým. Podle statistických údajů zde jeden čas byla dokonce nejvyšší rozvodovost na světě.

Svátky a společenské události

Ubytujete-li se v jednom z luxusních resortů, běžný život obyčejných lidí Vás většinou nijak nepostihne. Vydáte-li se ale do Malé, či na nějaký menší ostrov, který není turisty tak oblíbený, sami na vlastní kůži poznáte, jak se na Maledivách vlastně žije. Je dobré si obstarat průvodce nebo místa navštívit s někým, kdo se tam vyzná. Jistě budete obohaceni o nové kulturní poznatky. Výborné je například na vlastní kůži zažít místní svátky, či oslavy. Cestujete-li na Maledivy během některých velkých svátků, připravte se na to, že ceny všeho porostou mnohonásobně nahoru. Pro místní je nejvýznamnějším svátkem ramadán, který se slaví buď, v září nebo říjnu, dále například konec ramadánu nebo muslimský nový rok, či prorokovy narozeniny. Svátek na vznik republiky se slaví 11. listopadu. Kromě toho se slaví i den nezávislosti, a to 26. července, což byl den, kdy skončil britský protektorát.

Kulinářské zážitky

Vydáte-li se na dovolenou na Maledivy, rozhodně si zde dejte nějakou místní specialitu. Pokaždé můžete ochutnat něco nového, a vždy to bude skutečný požitek. Nejčastějšími surovinami je kokos, mango, papája, ananas, ale také ryby. Tyto suroviny mají domorodci k dispozici. Ostatní suroviny je nutné dovážet odjinud, což se samozřejmě projeví i na jejich ceně. Nejčastěji si místní lidé pochutnávají na rybě s rýží. Kromě toho se jí jen také drůbež nebo zvěřina. Milovníci pikantního až pálivého jídla si zde jistě pochutnají. Místní kuchyně je srovnatelná s indickou. Často se také připravují rybí polévky, dále placky a také kari z rybího masa. V turistických centrech si mnohdy můžete zvolit buď tradiční místní stravování, nebo klasické kontinentální. Jaké snídaně se jistě bude podávat tuňák s cibulí a kokosem, chlebové placky a čaj. Jako tečka za jídlem se podávají kousky kořeněného rybího masa s omáčkou, či smažené v těstíčku. Jako sladký dezert se podává rýžový pudink nebo smažené banány. Asi nejméně tradiční jídlo, které našincům nejde na mysl je vaječný pudink se smaženou cibulkou. Budete-li chtít vychutnat něco opravdu tradičního, tak si dejte Garudiu, což je polévka se sušeným a uzeným rybím masem. Nejčastějším servírovaným nápojem je černý čaj. Arakové oříšky s hřebíčkem a hustou citronovou šťávou jsou místní pochoutkou. Palmové víno se tradičně pije.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra