Voda je jedním z míst, které pozitivně ovlivňují psychiku ženy. Za doprovodu příjemné relaxační hudby a pomocí rozmanitých pomůcek je po lekci každá těhotná žena naladěna na správnou tóninu. Vyplavené endorfiny neboli hormony dobré nálady vykonávají náležitě svoji práci, a to je to nejlepší a nejúčinnější pro nekomplikované a šťastné těhotenství. Protože se podle vašeho momentálního rozpoložení přímo odvíjí nálada miminka ve vašem bříšku, je proto více než žádoucí se pozitivně naladit a prožít tak se svým děťátek radostné chvíle ještě před jeho narozením.
Vztah mezi matkou a dítětem se buduje již v jeho prenatálním obdobím a vlivy působící na jeho vývoj v době, kdy je ve vašem bříšku tak mohou ovlivnit povahu miminka a jeho budoucí vztah k mamince. Budoucím rodičkám se tak doporučuje intenzivně se věnovat dítěti po celou dobu těhotenství a to nejen v podobě dobrot, které mu dopřáváte, hlazení a sladkých slov, kterými ho konejšíte, ale také v podobě nějakého cvičení, které uvolní nejen vaše tělo, ale také vaše miminko.
V současné době hodnotí mezinárodní zdravotnická organizace plavání v těhotenství jako jeden z nejvhodnějších "sportů". Sportů v uvozovkách proto, že se ve skutečnosti vůbec nejedná o nácvik plaveckých stylů, ale o uvolňující techniky aktivního pobytu ve vodě, díky nimž si můžete například v podobě splývání na vlastní kůži vyzkoušet, jak se asi právě cítí miminko ve vašem bříšku a naučíte se především také dýchat do vody. Těhotné opakují dýchání do bříška, krátké povrchové dýchání a zadržování dechu. Všechna tato tři dýchání budou při porodu maximálně využita. Můžete si tak nanečisto vyzkoušet tlačení, s tím rozdílem, že místo zatlačení rychle plavete pod vodou, kde setrváte alespoň deset vteřin se zadrženým dechem. Speciálními cviky a díky pomůckám do vody je možné docílit uvolnění natažených zádových svalů, snížení bolesti a zároveň zpevnění a správné držení těla, uvolnění kyčelních kloubů a třísel.
Některé maminky si přejí navštěvovat plavání se svými partnery. Po domluvě s lektory to však není problém, naopak se jedná o příjemné rozptýlení ve skupině a budoucí tatínkové si tak budou moci alespoň z části prožít tělesné pocity, které má partnerka a miminko po dobu těhotenství.
Plavání probíhá za účasti odborníků, zejména porodních asistentek a díky fyzikálním vlastnostem vody je toto cvičení poměrně nenáročné. Cvičit můžete začít již po dvanáctém týdnu těhotenství, ideálně po dvacátém týdnu vždy jednou týdně po dobu tří až čtyř měsíců. Pokud ale patříte mezi ženy s rizikovým těhotenstvím, u nichž se vyskytly potíže, jako vysoký krevní tlak, předčasné kontrakce, otevírání děložního čípku či krvácení z dělohy, není pro vás plavání a cvičení příliš vhodné. Proto je nejvhodnější poradit se o možnosti cvičení se svým gynekologem, který vám zároveň může doporučit další možnosti cvičení po dobu těhotenství a vystaví vám potvrzení v těhotenské legitimaci, které budete potřebovat pro zapsání do kroužků.