Spodní prádlo si oblékáme každý den a lze si vybrat z celé řady barev, střihů a materiálů. Ne vždy tomu ale tak v minulosti bylo. V historii neměli lidé takovou možnost a trvalo velmi dlouhou dobu, než se vůbec spodní prádlo dalo pohodlně nosit a vyvinulo se do dnešní smyslné podoby. Úplné počátky spodního prádla asi přicházely s postupným vrstvením kusů oblečení. Spodním vrstvám oblečení se jak jinak než logicky říkalo spodní. První spodní prádlo si z tohoto pohledu oblékali už lidé ve starověku. Staří Římané nosili speciální tuniky místo spodního prádla.
První kus spodního prádla
Prvním kusem spodního prádla byla asi bederní rouška. Ukrývala intimní partie a měla ochraňovat před chladem a poraněním. Od středověku začali muži nosit spodky dlouhé od pasu až k lýtkům, kde si je uvazovali. Středověké ženy měly spodky podobné pánským a oblékaly je pouze v době menstruace, jinak chodily takzvaně naostro. Ženy z bohaté společnosti pak měly menstruační košile. Postupem času začali muži také nosit punčochy s poklopcem, což bylo velmi praktické. V 19. století se propojil horní a dolní díl spodního prádla a světlo světa spatřil první overal. Ve 30. letech 20. století se objevily první trenky a slipy podobné dnešním.
Další vývoj a spodní prádlo
Ženským spodním prádlem byly korzety a jednoduchý plátěný korzet s kosticemi vévodil 16. století. Pak byla móda šněrovaček, které se nosily jako součást svrchního oděvu. Korzety a šněrovačky nosí mnohé ženy dodnes. Dámské kalhotky začaly dámy nosit od 18. století. V 19. století zdaleka ještě všechny ženy kalhotky nenosily. Závěrem stejného století došlo rozšíření spodního prádla a kalhotky se postupně zmenšovaly. Dámské punčochy známe od 15. století a k nohám si je přivazovaly ženy stužkami. V 16. století se zrodily první krajkové podvazky a bavlněné punčochy se švem. Bezešvé punčochy se začaly vyrábět v 19. století. Rok 1939 započal slavnou éru nylonových punčochových kalhot. Podprsenka je velmi mladá a teprve o roku 1928 se podprsenky číslují, jak to známe dnes.