Spánek je přirozená součást lidského života, a přeci je tolik lidí, kteří právě s usínáním a spaním mají spoustu problémů. Přitom se to nezdá logické. Jsme-li přece unaveni, tělo si žádá odpočinek. A když chce odpočívat, proč samo sobě nedopřeje rychlé usnutí a ničím nerušený klid po zbytek noci? Každý lidský organismus je ale originál a každý může být citlivý na rozdílné věci. Pojďme se tedy seznámit s obecnými radami, které mohou s „nočním trápením“ pomoci.
Jak zdravě spát?
- Postel využívejte jen k jejímu účelu – tedy pro spaní. Pokud jste zvyklí na lůžku i číst, obědvat, psát úkoly nebo zašívat ponožky, tělo si nespojí pocit odpočinku právě s postelí. Bude ji vnímat jako místo pro aktivní trávení času. Totéž platí pro spací oděv. Pokud si zvyknete, že chodíte „na kutě“ v pyžamu, každé oblečení se do pyžama ve vás vyvolá podvědomou reakci „jdu spát“.
- Choďte spát každý den ve stejnou dobu. To stejné se týká i vstávání. Organismus umí „šlapat jako hodinky“, ale tím, že mu nedáte žádný rytmus, kterého by se mohl držet, dostáváte jej do zmatku. V dobu stanovenou pro usínání bude vaše tělo již dobře připraveno na to, že jej čeká odpočinek. Ani víkendové „dospávání“ není moc vhodné. Raději pro sebe vytvořte takový režim, při jehož pravidelném dodržování žádného spánku navíc nebude potřeba.
- Spěte v noci. Neusínejte s rozsvíceným světlem, zatahujte závěsy, odhlučněte co možná nejvíc spací místnost. Naše tělo se totiž na spánek připravuje specifickým způsobem - vylučováním hormonu zvaným melatonin do krevního oběhu. Tento hormon se stará o synchronizaci tělesných cyklů bdění a spánku, snižuje tělesnou teplotu, má vliv na krevní oběh i krevní tlak a stará se o metabolismus tuků, bílkovin a cukrů.Přes den se melatonin v lidském těle netvoří. Důvodem je sluneční světlo, které tomu brání. Proto je tak důležité udělat si čas na spánek právě v noci. Přes den si spánkem neodpočinete a při jeho dlouhodobém a pravidelném provozování si navíc ještě můžete ublížit!
- Nejezte těsně před spaním! I když máte subjektivně pocit, že s prázdným žaludkem nejste schopni usnout, vaše tělo to vnímá jinak. Není dobré jíst 3 – 4 hodiny před odchodem na lůžko. Pokud totiž jdete spát po jídle, tělo si myslí, že dostává živiny pro budoucí výdej energie a stejně tak se přichystá. A přitom jej namísto aktivity chceme ukolébat k odpočinku...
- Na místě je i vymyslet si „usínací rituál“. Inspirovat se můžeme u malých dětí, které jsou zvyklé na každodenní předčítání pohádek. Ono na tom totiž něco je. Tato stále se opakující činnost, která vždy končí spánkem, nám do těla zakódovává, co se po něm očekává. Může to být čtení, může jít o meditaci, poslouchání hudby, počítání oveček, koukání z okna...To už je zcela na vás. Rozhodně by to nemělo být nic, při čem se dostanete do tempa. Rychlý spinning nebo lekce aerobiku je vhodná na odpoledne, ne bezprostředně před spaním.
- Zkontrolujte, zda vaše matrace nezasluhují již nějakou tu dobu výměnu. Pokud jsou již proležené, s dolíky či naopak vybouleninami, je vhodné popřemýšlet o koupi nových. Myslet byste také měli na možný výskyt roztočů. Samozřejmostí by mělo být pravidelné měnění ložního prádla, občasně i praní polštářů a peřin. Při hezkém počasí není od věci zavzpomínat na dávný zvyk babiček nechat všechno hezky vyvětrat na slunci. Ono to mělo svůj význam.
- Spěte s mírně pootevřeným oknem, pakliže vám to nedělá zdravotní problémy. Přívod čistého vzduchu je pro kvalitní noční odpočinek důležitý. Toto nepraktikujte pouze v případě, že by k vám proudil dopravou znečištěný vzduch a hluk z blízké dálnice, silnice, křižovatky a podobně.
- Odstraňte z ložnice nebo míst, kde spíte, živé rostliny. Učili nás to už na základní škole, ale teď v dospělosti nad tím mnoho z nás mávne rukou. Rostliny, které díky fotosyntéze a chlorofylu obsaženém v listech přes den kyslík sice vyrábí, přes noc, kdy na ně nesvítí sluneční záře, jej ovšem spotřebovávají. A tak jej ubírají vám.
- Zkontrolujte, zda se v pokoji, v kterém máte lůžko, nevyskytují plísně. Vlhké kouty nebo špatně utěsněná okna bývají často rájem pro plísňové bujení. Vdechování vzduchu v takových místech, zvlášť, je-li tak dlouhodobé a pravidelné, může s vaším zdravím nehezky zamávat.
- Ponořit se také můžete do všemožných aromaterapeutických rad, rad babek kořenářek nebo našich vlastních babiček. Na usínání blahodárně působí například levandulový olej, který můžete nakapat buď do aromalampy či si jím namazat například zápěstí nebo pokapat polštář. Stejně dobře vás k spánku naladí i meduňka. Vyrobit si můžete i „zdravotní polštářek“ naplněný sušenou levandulí nebo stejně tak doporučovanou pohankou (oboje se navíc dobře zformuje přesně na váš krk, takže to nebudete vy, kdo se čemu v noci přizpůsobuje). Naše prababičky by nedaly dopustit na pytlíček kaštanů pod polštářem, které si můžete na podzim nasbírat a používat je celý rok i vysušené.
Pokud jste prošli pečlivě všech deset bodů a ani jeden vám s pohodlným usínáním a bezstarostným spánkem nepomohl, bude již chyba jinde. V takovém případě by bylo na místě navštívit svého lékaře a problémy s ním konzultovat. Zdravé tělo má ke spánku tendence a nemělo by v něm existovat mnoho „protipák“ působících proti odpočívání. Pokud zde očekáváte radu na závěr, pak je to tato : odložte hodně daleko od sebe prášky na spaní. Problémy dovedou řešit jednorázově, ale pokud si na jejich používání zvyknete, už nebudete umět usnout bez nich. Je to jen další jed, co do těla dostáváte a v tomto případě velmi zbytečně...