Jakkoli to pro vás může být nepochopitelné, panenka Barbie se v březnu tohoto roku dožila už svých třiapadesátých narozenin: 9. března 1959 ji totiž Ruth Handlerová, její autorka, slavnostně představila na důležitém veletrhu hraček, který se konal v New Yorku. Ačkoliv tak díky své dlouhé minulosti tvoří jednu z nejdéle vyráběných hraček svého typu, o žádném kroku zpátky není v jejím případě řeč. I po tolika letech umí něčím novým překvapit. Už jsme se mohli seznámit s Barbie kosmonautkou, lékařkou či pianistkou, ale také dělnicí, lesbičkou anebo vymítačkou ďábla. Pro tento rok koncern Mattel po čtyřiceti letech zavádí na trh černošku Barbie s výraznějšími lícními kostmi a plnými rty. V Německu poté v letošním roce představili Barbie, která si vzala příklad z tamní kancléřky Angely Merkelové, nosí decentní kostýmek, má upravené vlasy a nechybí jí ani řečnický pult.
V druhé polovině padesátých let se zjevila asi ta úplně první panenka, jež se vymkla z tradičních požadavků na panenky, které sloužily jako bytosti určené jen k mateřské péči, a sice její švýcarská Lilly, jejíž předlohou byla velmi sebevědomá dívka z komiksu se stejným jménem.
Zrovna touhle postavou se nechali manželé Handlerovi inspirovat. Založili již v dnešní době obrovský koncern s názvem Mattel s hračkami. Elliot Handler v té době vyráběl dřevěné domečky právě pro panenky, bylo to jeho zaměstnání. Ovšem jeho paní tehdy připadal svět panenek až příliš strnulý.
Z toho důvodu se to rozhodla změnit a vymyslela tedy Barbie. Ta měla naopak držet krok s dobou, být tzv. IN. Proto už se neobjevovalo žádné dětinské žvatlání či předškolní oblečení. Barbie oproti tomu měla zahrnovat nynější módní trendy a ukazovat pozoruhodná prostředí. A musíme podotknout, že během celých padesáti let, co Barbie existuje, se jí to dařilo opravdu na 100% dodržet.
Nejedná se tedy pouze o to, že Barbie panenka vždy vynikala kvalitou svého zpracování, a ve své době revolučními ohebnými končetinami. Důležité je zejména to, že její oblékání znamenalo příležitost pro opravdu velmi kreativní práci. Nyní je už jistě všem jasné, že panenka Barbie se dá obléci vskutku do všeho.
A nejen to, firma Mattel o pár let na to přichází i s asijskou či hispánskou verzí panenky Barbie. Samozřejmostí je pak rozmanitá škála jejího zaměstnání a dalších nezbytných doplňků. Podle vaší povahy tak vaši domácnost může společně s vámi využívat konzervativní Barbie, která je ředitelkou velkého podniku, ale také velká fanynka rocku. Dále máte možnost si zvolit Barbie pilotku stíhačky zároveň jako učitelku hudby.
Tip! Panenka Barbie se dostala na internet i v podobě online her a také jako krátká videa s příběhy .
O faktu, že panenka Barbie patří mezi nejkultovnější hračku vůbec pak celkem přesvědčivě svědčí skutečnost, že příležitost ušít pro ní minimálně jedno oblečení si nenechali ujít ani ti nejslavnější módní návrháři na této planetě. Vybíráme jen některé ikony módního průmyslu, a sice Christian Dior, Calvin Klein, Gucci, Dolce & Gabana či Armani.