Mýty o látkových plenách

12.03. 2014 • Zajímavosti 1388x

V poslední době zažívají látkové plenky slavný návrat, i když v maličko jiné, pochopitelně vylepšené podobě. Spousta maminek si mezitím zvykla na plenky jednorázové, které ale zase nejsou až tak nejlepší a to jak pro zdraví dítěte, tak už vůbec ne pro naši přírodu.

Pro používání látkových plenek přitom hovoří spousta výzkumů a vynikajících zkušeností. Ono používání látkových plen je dnes daleko jednodušší, než si většina lidí myslí. Jsou pohodlné pro dítě i pro rodiče, krásné, praktické a moderní. Přesvědčte se sami.

Předsudky o látkových plenách, jsou opravdu velké. Jako první, který je nejčastější, je to, že se pleny musí namáčet a manipulace s nimi je pracná. Naše maminky tuto práci zastávaly velice snadno a navíc, ji měly podstatně horší. Neměly automatické pračky, ale zato měly nekvalitní prášky a pleny musely navíc vyvařovat. Jinak by tehdejší plenky vypadaly vcelku velice nevábně.

Současné pleny se namáčet nemusí! Naopak, je lepší je skladovat na sucho. Tuhý odpad se spolu se separační plenou spláchne do toalety, nicméně samotné pleny není nutné namáčet. 

Jako další je zde předsudek, že látkové pleny neudržují zadeček miminka v suchu. Ony totiž jednorázové plenky docela dost rozšířily hodně zkreslený mýtus o tom, že suchý zadeček znamená čistý zadeček. Maminky, pokud opravdu chcete dobro pro své potomky, měly byste si uvědomit, že jednorázové plenky obsahují chemický polyakrylát, který z plenky dělá jakousi úschovnu výkalů, která patří na toaletu, ale v žádném případě ne na zadeček miminka. Vždyť přece plenky by měly být měněny v momentě, kdy se miminko počůrá. Bohužel, díky pocitu sucha nosí vaše maličké znečištěnou plenku mnohem déle, než je zdrávo. Tam prostě není poznat, kdy je miminko počůrané a tudíž potřebuje přebalit. To se dá u těchto plenek poznat, až když jednorázová plenka váží pomalu víc, než samotné dítě. Navíc chemický gel, který je v jednorázových plenkách obsažen, vytahuje vlhkost nejenom z pleny, ale i z pokožky vašeho děťátka. S látkovými plenkami se vaše dítě naučí daleko dřív chodit na nočník, protože už i batole siuvědomuje, že má mokré kalhoty.

Další, promiňte mi teď ten výraz, hodně nelogickou argumentací je ta, že se látkové plenky musí častěji měnit. Vždyť vyměnit plenku dítěti, když je to potřeba, je snad naprosto samozřejmé! Takto by měli uvažovat všichni rodiče. Automatická výměna plenek při počůrání miminka se neděje pouze s jednorázovými plenkami, protože jsou na omak suché. Ale pouze jen na omak. Jinak jsou počůrané úplně stejně, jako látkové. 

Jako další bod utvořených mýtusů je, že látkové plenky zapáchají. Tohle je snad ten největší omyl. Látkové plenky zapáchají naprosto stejně, jako jednorázové. Jen s tím rozdílem, že neobsahují žádné chemikálie a další škodlivé látky. Že je používání látkových plen pracnější? Praní látkových plen dvakrát týdně je snazší, než jejich nákup. Pokud právě perete, nebo vám vaše plenky schnou a žádnou nemáte honem po ruce, můžete do svrchních kalhotek jednoduše dát vkládací plenku. 

Zajímavá otázka vyvstává ohledně cen plenek. Traduje se, že jsou látkové plenky drahé. Je sice pravda, že pořizovací cena plenek se pohybuje kolem pěti až osmi tisíc. Ono opravdu hodně záleží na tom, jaký druh plenek zvolíte a kolik jich nakoupíte. Tato prvotní investice se rychle vrátí, protože látkové plenky se přece nevyhazují, ale používají se hodně dlouho. A pokud jste s látkovými plenkami začali už s prvním dítětem, do druhého miminka už neinvestujete vůbec nic. Máte přece látkové plenky už po prvním dítěti. Když si spočítáte tuto investici a propočítáte, kolik utratíte za stejnou dobu věku dítěte za jednorázové plenky, dopočítáte se neuvěřitelných dvaceti tisíc. A to za pouhé dva roky. Látkové plenky jsou tudíž logicky levnější.

A jak je to s hygienou? Látkové plenky se perou při teplotě 60° a tato teplota je dostačující na zlikvidování veškerých bakterií. Navíc není potřeba ani plenky žehlit, tak jak to musely dělat naše maminky. Plenky se žehlí pouze v momentě, kdy má dítě nějaké kožní problémy, jako jsou opruzeniny, různé plísně a další. V tenhle okamžik se přímo nedoporučuje, aby se dítě balilo do jednorázových plenek.

A že bude miminku vedro, když bude baleno v látkových plenkách? Výzkumné pokusy prokázaly, teplota varlat je při používání jednorázových plenek průměrně o 1,1 stupňů vyšší. A jak známo, přehřívání varlat může vést i k neplodnosti. Daleko vyšší vlhkost při používání jednorázovek působí neblaze i na holčičky. Projevuje se zejména nárůstem gynekologických problémů a srůstáním jemné kůže stydkých pysků. Při používání látkových plenek kůže volně dýchá a znemožňuje tudíž zapařování se.

Je toho ještě mnoho, čím argumentují naše současné maminky, které si zvykly na pohodlné a údajně bezpracné jednorázové plenky. Pravda je ale ta, že látkové plenky jsou nejenom zdravější a pohodlnější pro vaše miminko, ale také levnější a navíc daleko ekologičtější pro naši matičku zemi.

Maminky, udělejte to nejlepší co můžete pro svého mrňouska učinit a přejděte na látkové plenky. Uvidíte, že budete více nežli spokojené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra