Tipy jak vybrat levný notebook na doma

16.09. 2013 • Zajímavosti 1474x

Skutečnost, že v současnosti lze vybírat z mnoha typů notebooků, jejichž cena téměř vůbec, nebo jen o několik málo tisíc, překračuje hranici 10 000 Kč, může u některých lidí vyvolávat pochybnosti. A vlastně se není čemu divit. Počítač totiž člověk, který se v branži nepohybuje, vybírá jednou za několik let, a nemá proto žádný zásadnější důvod, proč by měl pravidelně sledovat vývoj jejich trhu.

V posledních letech ale zkrátka oblast notebooků prošla rychlým vývojem, kdy vzrůstající poptávka po těchto přístrojích, spolu se silnou konkurencí v oblasti spotřební elektroniky vedla k tomu, že pořídit si svůj stroj za podobné peníze je dnes naprosto normální, a neexistuje jediný důvod, proč se na modely z této cenové kategorie dívat jako na méněcenné nebo polovičaté. Svědčí proto také fakt, že levné typy můžeme najít v portfoliu všech hlavních hráčů na poli prodeje počítačů.

Jakkoliv jejich nízká cena neznamená, že byste tyto modely nemohli používat tak, jak jste zvyklí, měli byste zároveň počítat s tím, že žádné omračující výkony od nich očekávat nemůžete. A to zejména pokud jde o jejich robustnost, konstrukční výdrž, ale také samotné využití. Budete-li na počítači současně psát, mít mnoho otevřených záložek v internetovém prohlížeči, a do toho pořád šachovat s hudbou a icq, může se v některých případech snadno stát, že odezva počítače bude pomalejší, než by vám bylo milé.

Řídit se jenom cenou? Raději ne

Vzhledem k tomu, že výrobci jsou kvůli požadavku nízké ceny nuceni kalkulovat s nejrůznějšími detaily, tak také často volí při konstrukci notebooků levnější materiály. Těmi „nastavují“ přítomnost většího pevného disku, silnějšího procesoru a větší paměti, tedy ukazatelů, které obvyklého zákazníka zpravidla zajímají nejvíce.

Pojmout ale výběr svého notebooku z nižší cenové kategorie čistě jako otázku poměru cena/výkon určitě není ten nejlepší nápad. Různé modely jednotlivých výrobců jsou na tom totiž v jednotlivých cenových kategoriích, pokud jde o zmíněné parametry, téměř stejně. A pokud ne, tak se nemusíte obávat, že by pevný disk o velikosti 160 GB dostačoval obvyklému používání notebooku hůře, než kdyby měl 320 GB.

Jinými slovy, pokud se rozhodnete pro přístroj na spodní hranici cenového rozmezí, důležitější jsou obvykle jiné věci než výkon. Vždy máte samozřejmě jistotu, že budete moci surfovat po internetu, sledovat filmy nebo upravovat fotografie, a to i na  špatně vybraném notebooku. Častěji ale člověk po nějakém čase zjistí, že kvůli jeho křehkosti na svůj přístroj pomalu už ani nemůže sáhnout, že je příliš hlučný, nebo že displej musíte dlouho naklápět, než jste s jeho obrazem spokojeni.

Displej ale určitě nepředstavuje nejslabší levnějších notebooků. Pravděpodobně nejdůležitější je právě odolnost konstrukce a materiály, které tvoří jejich vnější obal, stejně jako například zpracování kloubu. Často se proto v této souvislosti zmiňuje, že pokud se chcete ujistit, zda je ten který notebook „řemeslně“ dobře zpracovaný, zkuste jej nadzvednout pouze za jeden roh. Bytelný notebook by se určitě neměl kroutit, jakkoliv vrzat a podobně. Stejně tak důležité je pořádně si prohlédnout jeho klouby: přístroj s poctivou konstrukcí se v tomto místě určitě nebude viklat, ale zároveň půjde snadno otevřít. Nepodceňujte ani klávesnici: při psaní by se neměla příliš prohýbat, spíše naopak platí, že ty kvalitní mají svůj podklad tvrdší.

Výkon nemusí být nejsilnější

I když jsme si řekli, že při výběru levného notebooku je důležité zaměřit se především na jeho odolnost a kvalitu materiálů, ze kterých se skládá, určitě bychom přece jenom neměli otázku technických parametrů vynechat úplně. 

Srdcem – nebo chcete-li mozkem - každého notebooku je jeho procesor. Nejspíš zde není potřeba, abychom se podrobněji věnovali jednotlivým druhům, s nimiž se lze v noteboocích nižší cenové kategorie setkat. Stačí když si jenom řekneme, že v současnosti v nich najdeme procesory bud´jednojádrové, nebo dvoujádrové. Pro většinu uživatelů, kteří počítač budou používat zejména pro připojení k internetu a obecně komunikaci, přitom v praxi rozdíl mezi oběma druhy nebude příliš podstatný.

Jednojádrový procesor má nižší výkon, a zejména pokud se chystáte používat operační systém Windows Vista, tak odezva počítače může být v situacích, kdy na něm budete dělat více věcí naráz, o něco pomalejší. Pokud se rozhodnete pro dvoujádrový procesor, a nehodláte na svém počítači používat aplikace náročné na výkon, vybírejte raději procesor s nižším taktem. Ten se nebude tolik zahřívat, a notebook díky tomu bude běžet tišeji. Obecně můžeme říci, že pro běžného uživatele, jak jsme si jej popsali, bude stačit procesor s taktem v rozmezí 1,6 až 2 GHz.

Více než síla procesoru bude ale nejspíš pro většinu uživatelů podstatná velikost úhlopříčky displeje. Zde by člověk měl možná překonat prvotní nadšení pro co největší obrazovku, a myslet také na to, jak často a odkud kam bude svůj notebook přenášet. Obvyklým kompromisem mezi touhou po velkém obrazu a kompaktních rozměrech jsou notebooky s displejem o velikosti 15,4".  Jde o v současnosti nejrozšířenější rozměr, díky čemuž je nabídka modelů s touto velikostí skutečně široká, a ceny leží poměrně nízko.

Dalšími komponenty, s nimiž se člověk na stránkách prospektů setká coby s těmi nejdůležitějšími jsou operační paměti a grafické karty. Zde v zásadě platí, že kdo se nechystá pořídit notebook proto, aby na něm hrál hry, tak nemusí podnikat žádné „kutilské“ změny, kdy by  dokupoval paměť RAM nebo investoval do grafické karty.

Obvyklou velikostí operační paměti pro notebooky sloužící běžnému uživateli jsou v současnosti 2 GB, které by měly plně dostačovat, a to i tehdy, pokud máte ve svém přístroji nainstalovaný na výkon náročnější Windows Vista. S nižší hodnotou paměti RAM byste se ale určitě spokojit neměli!

S grafickou kartou je situace podobná: v notebooku integrovaná karta pokryje náročnost přehrávání filmů, ale i jednodušších her. Za její nespornou výhodu potom můžeme považovat také fakt, že se méně zahřívá, díky čemuž je chod notebooku tišší.

Pokud bychom měli na závěr vše shrnout do jedné zásady, pravděpodobně by zněla: Vybíráte-li jednoduchý notebook pro nenáročného uživatele, spíše než podrobnosti týkající se detailů jeho výkonu, věnujte hlavní pozornost způsobu, kterým je zpracován! Vždy je proto lepší, pokud se před koupí na vlastní oči seznámíte s několika modely, jedině tak získáte definitivní jistotu, že vám přístroj bude sloužit tak, jak potřebujete. 

      

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra