Nákupy na internetu se v dnešní době těší čím dál větší oblibě a dalo by se říct, že pro mnohé z nás se stávají již běžnou záležitostí. Nabídky jednotlivých prodejců bývají relativně přehledné a nyní již existuje i spousta různých serverů, pomocí nichž je možné si ceny jednotlivých nabídek jednoduše porovnat. Možné je samozřejmě si prostřednictvím internetu ověřit kvalitu a reference daného prodejce. V případě, že se setkáte s negativními ohlasy zákazníků, můžete svůj nákup ještě zvážit a případně včas přehodnotit. Nakoupené zboží je logicky potřeba nějak zaplatit. Znáte současné možnosti plateb na internetu?
Nákupy přes internet jsou poměrně jednoduché a člověk si na tyto možnosti rychle zvykne. Může se však stát, že budete mít trochu problém zorientovat se ve všech moderních způsobech, jak se dá v dnešní době za takto zakoupené zboží zaplatit. Jak na straně zákazníka, tak i u obchodníků totiž ještě stále panuje určitá konzervativnost a opatrnost, co se zmiňovaných plateb týče. Ovšem technika jde stále kupředu a moderní metody placení jsou čím dál běžnější záležitostí. Připomenout si můžeme časy ještě nedávno minulé, kdy téměř jediným způsobem zaplacení byla forma dobírky. V dnešní době ji již pomalu ale jistě předčily platební karty.
Ještě v roce 2010 přijímalo platební karty pouze asi 8% obchodů, ovšem již během dvou let jsme mohli být svědky výrazného skoku, neboť v roce 2012 už to bylo více než 20%. Velkou roli zde bezesporu sehrála i stoupající důvěra zákazníků k internetovým obchodům. Zkušenost je taková, že jsou-li zákazníci v případě prvního nákupu u daného obchodníka spokojeni, rádi se k němu vracejí a navíc jsou poté již ochotni bez obav platit u něj platební kartou a sdělit některé své osobní údaje.
Důležitou roli hraje také to, jaké konkrétní metody placení daný obchodník nabízí. Zcela logicky je pro každého prodejce nejpohodlnější platba předem na účet a teprve následné odeslání zboží, neboť jedině tak má stoprocentní jistotu, že dostane bez problémů zaplaceno. Především menší prodejci stále ještě upřednostňují převod na účet nebo dobírku a např. moderní internetovou peněženku, kdy zaplatíte platební kartou, vůbec neakceptuje. Jedním z důvodů je také to, že na dnešním trhu již funguje široké škála obchodníků a to především menších firem. Ty bohužel nedosahují takového obratu, aby si mohly moderní platební metody pořídit a dovolit. Ovšem i např. eBay, což je jedno z nejznámějších mezinárodních internetových prodejních míst dosud umožňuje platby pouze prostřednictvím nástroje mikroplatba PayPal.
Podíváme-li se na problematiku z dlouhodobého hlediska, nejčastěji využívanou metodou je dobírka. Ovšem tento způsob je poněkud nepružný pro obě strany a navíc kupující musí zaplatit další přirážku k ceně zboží, jako doběrečné. Navíc nutno připomenout, že na České poště zaplatíte víceméně pouze v hotovosti, jelikož jedinou akceptovanou platební kartou je karta Poštovní spořitelny, což je dost nepohodlné. I převod na účet je poměrně nepružnou variantou, neboť tento proces trvá zpravidla 2-3 dny a je potřeba vyčkat, dokud banka peníze na účet nepřipíše. S postupem času má ale forma dobírky klesající tendenci a podíl elektronických plateb neustále narůstá.
U obchodníků, kteří mají větší objem obratu, je reálné využití různých platebních metod. Jako vhodné řešení může být instalace tzv. platebního tlačítka na své stránky. Tohoto způsobu totiž mohou následně využít všichni, kdo využívají internetbanking a disponují potřebnými přihlašovacími údaji. Postačí se přihlásit i účtu, odsouhlasit platbu a jednoduše odeslat, ovšem nutno počítat s tím, že převod finančních prostředků trvá stejně dlouho, jako je tomu u běžného převodu z účtu. Jediným pozitivem je tedy to, že tlačítko vám usnadní nakupování, protože s jeho využitím již není potřeba zadávat veškeré údaje, jako číslo účtu, částku a variabilní symbol. Tato metoda je vysoce zabezpečená a za zpřístupnění obchodníkovi si banka pochopitelně účtuje určité poplatky.
Možná vás to překvapí, ale i za příjem platby z kreditní karty musí obchodník hradit nemalé poplatky. V dnešní době banky bohužel nejsou schopny nabídnout obchodníkům žádný program, který by akceptoval pouze občasné platby, proto těchto metod využívají pouze větší prodejci. Pro ty menší může být vhodnější spíš platební systém PayPal, jelikož zde jsou poplatky hrazeny pouze z konkrétních uskutečněných nákupů, kdy se strhává určená suma. Chcete-li tento systém využívat, je zapotřebí mít u dané společnosti aktivovaný účet a to jak v případě prodejce, tak i zákazníka. Kupující na účet vloží libovolnou sumu v hotovosti a tu následně může libovolně využít při platbách přes internet, ať už za zboží či služby.
V dnešní době se také čím dál častěji setkáváme s tím, že internetový obchod si zřídí vlastní místo pro výdej zboží, resp. osobní odběr. Zde si zákazníci mohou zboží vyzvednout a zaplatit lze buďto předem, nebo přímo až na místě a to kartou či hotově, čímž ušetří např. za dopravné. Pokud se jedná o menší obchodníky, kteří nemají možnost provozovat vlastní výdejnu, ti mohou využívat tzv. hromadných odběrných míst, která mohou být společná i pro několik e-shopů najednou. Není divu, že tato forma odběru se stává stále oblíbenější, neboť zákazníci si mohou zboží ihned prohlédnout, a jak jsme již zmiňovali, ušetří i za poštovné nebo poplatky spojené s platbou.