Není těžké je sehnat a vydrží čerstvé i několik měsíců. Sazenice lze získat i zadarmo. Na talířích vypadají náramně atraktivně a lidskému tělu prospívají. O čem je řeč? O rostlinách, které doplní nejen svou krásou, ale i chutí mnohá jídla. O květech, pomocí kterých je možné na talířích vykouzlit úplná umělecká díla. I šéfkuchaři luxusních restaurací na ně nedají dopustit, neboť ony díky své nevšednosti a barevnosti pozvednou pokrm na ta nejvyšší patra co do estetiky i chuti.
Květy se opravdu jedí, jen je nutné vědět, které to jsou, protože rostliny mohou být i jedovaté. V syrové podobě mají květy parádní vzhled a proto se s nimi zdobí lehké dezery nebo se přidávají do ovocných či zeleninových salátů. Ale není důvod, proč z květů nepřipravit i větší jídlo, polévku, uvařit marmeládu, rosol nebo šťávu. A menší květy jsou vhodné ke kandování, lze je přidat do pomazánek, k sýrům nebo je naložit do octa či oleje.
Nejčastěji konzumovanými květy jsou nerozvinutá květenství brokolice nebo květáku a nedozrálé květní úbory artyčoku. Díky všeobecnému povědomí si myslíme, že jíme zeleninu a málokdo si uvědomí, že se vlastně jedná o květ.
Velmi chutné jsou kvítky čekanky, které stejně jako listy mají mírně nahořklou chuť. Středomořská kuchyně nezapomíná na využití různých tykví a oblíbeným pokrmem tu jsou cukínové tykve s nádivkou nebo s masem. Chuť okurky připomínají květy brutnáku, jíst můžete i květy hořčice, vyběhlého pekingského zelí nebo okry, což je jedlý ibišek.
Mnoho koření má také jedlé a dobré květy, například mateřídouška, tymián, libeček, majoránka, rozmarým a mnohá další. Když nadrobno nasekáte některé z těchto kvítků, tak získáte originální a nevšedně aromatickou přísadu k masům a sýrům.
V kuchyni upotřebíte i květy okrasných rostlin. Velmi často se používají krásně zářivé květy lichořeřišnice, které se stanou ozdobnou tečkou každého salátu, ale jako ještě nerozkvetlé pupeny je můžete naložit – zvláště, pokud vám chutná kapary. Zapomenout bychom neměli na příjemně zbarvené a kořeněné květy měsičku lékařského, které se hodí nejen do salátů, ale vylepšíte s ním masové nebo smažené směsi a ovocné dezerty. Na měsíček by si při vaření měli vzpomenout především ti, kteří mají problémy s žaludkem, protože přidáním květů do „těžkých“ jídel je učiníte stravitelnějšími.
Odjakživa se v kuchyních používaly růže. Vynikající je především aromatická růže stolistá. Její okvětní lístky mohou ozdobně vylepšit jakýkoliv moučník, je možné je kandovat nebo z nich vyrobit nádherně vonící marmeládu. Když jsme u sladkých jídel, tak do nich zkuste přidat fialky, macešky a dokoce i levandule. Už naše babičky využívaly černého bezu na výbornou šťávu a limonádu, ale můžete zkusit osmažit celá květenství jako řízky. Konzumovat se mohou i další květy, pro větší přehled je uvedeme.
Lichořeřišnice se pěstuje jako letnička a daří se jí na balkonech. Červené, žluté nebo oranžové květy jemně pikantní chuti jsou vhodným přídavkem do salátů.
Fialka je hojně rozšířená drobná rostlinka. Sladké květy výborně doplní dezerty a ovocné moučníky. Hodí se k výrobě vynikajícího octu.
Maceška je prošlechtěná dvouletka mnoha krásných barev. Květy se nejvíce využívají k salátové dekoraci.
Heřmánek je velmi známou léčivkou, která chutí připomíná jablko. Přidává se do salátů a možno využít i na dezerty.
Květy begonie se stanou tou pravou ozdobnou tečkou na každém šlehačkovém, ovocném a zmzlinovém poháru. Když ochutnáte řapík, vzpomenete si na rebarboru.
Brutnák skvěle chutná a silně připomíná okurku. Jde o ideální přísadu do tvarohových a zeleninových pomazánek.
Růže stolistá je nejen nádherná, ale z jejích květů jsou výborné marmelády, rosoly a čaje, čerstvé zdobí veškeré dezerty. Květy mají mnohé léčebné vlastnosti, ale zajímavé jsou i jejich afrodiziakální účinky…
Vzop je bylina, která se musí pěstovat na slunci. Květy najdou využití v pomazánkách, na jednohubkách a chlebíčcích, navíc se z nich vyrábí speciální afrodiziakální víno
Bez černý má jediněčnou chuť a ve známost vzešel jako vynikající léčivka. Když z květenství za studena připravíte šťávu nebo limonádu, tak nebudete litovat. A výborné jsou celé osmažené květy s bramborem
Zkuste drobnými kvítky mateřídoučky posypat kuřecí maso (steak ) nebo přírodně připravenou zvěřinu.
Květy tykví a cukety můžete naplnit masem, šunkou s křenem, sýrem nebo nádivkou a zapéct. Pozor, květy jsou křehké, manipulujte s nimi dost opatrně.
Už jen výčet dalších jedlých květin – měsíček, chrpa, pampeliška, šafrán, gladiol, jabloň, jiřinka, chryzantéma, akát, pažitka, aksamitník, hluchavka, orchidej, fuchsie, kamélie, levandule, šeřík, pelargonie, karafiát, sedmikráska atd.
Dobrou a barevnou chuť…