Každý by měl mít přehled o tom, jaké jsou jeho finance. Kolik vydělává celkem, kolik vydá za nájem, za elektřinu, za plyn, za jídlo, za kosmetiku, za společenský život, za oblečení a doplňky a kolik vám ještě zůstane. Mnoho lidí ovšem nemá vůbec přehled o tom, kam jeho finance jdou, kde utrácejí lidé nejvíce financí, kde naopak nejméně, zda jim zbývá nějaká rezerva, či zajíždějí každý měsíc do mínusu. Je to docela smutné a asi i nezodpovědné, když lidé nevědí, co platí, proč platí, kde platí a podobně.
Nezodpovědné také je, když někdo žije každý měsíc tak, že vždy zajede se svými výdaji na účtu do mínusu. Není to vůbec ekonomické chování a je nutné se na své finance zaměřit. Zkrátka, aby se nedělo to, že měsíčně jste v mínusu pár tisíc. Podle různých průzkumů a anket se ukazuje, že zhruba polovina ekonomicky aktivních lidí nedokáže vyjít se svými financemi, čtvrtina lidí nemá dokonce žádnou finanční rezervu. Je to velmi alarmující, polovina lidí nemůže vyjít se svými financemi, což znamená, že něco někde neplatí a tím jim narůstá dluh, nebo si půjčují a rovněž někomu dluží. Dluhy nejsou moc příjemné, zvláště když nevíte, co se stane a zda budete mít práci a pevný příjem, aby, jste mohli tyto dluhy platit. Samozřejmě, pokud si berete hypotéku na dům či byt, dá se to pochopit, na to jediné bych si já osobně úvěr vzala. Ovšem, pokud si berete půjčku na to, aby, jste si dopřáli krásnou a luxusní dovolenou, velkou televizi, báječné oblečení, luxusní vybavení bytu a podobně, tohle je zkrátka půjčka na úplné zbytečnosti. Bez těchto věcí se přeci docela dobře obejdete, ale nájem se zaplatit musí! Pokud se chcete vyhnout dluhům a tomu, že nedokážete se svými financemi vyjít, musíte se naučit hospodařit s vašimi financemi lépe a ekonomičtěji. To vás může naučit tento článek.
Sestavte si finanční rozpočet
Každý rodinný rozpočet tvoří příjmy rodiny a výdaje rodiny. Rozepište si na papír přesně vaše příjmy, které dohromady máte a vaše výdaje. Rozepisujte pěkně položku po položce. Ať přesně víte, kolik za co zaplatíte a kolik měsíčně činí všechny vaše příjmy. Je to taková vaše rodinná bilance. Časový úsek je dobré zvolit vždy jeden měsíc. Na něm si nejlépe ukážete, co všechno vám v domácím rozpočtu uniká, Do příjmů zahrňte vše, mzdu, alimenty, přídavky na dítě, sociální dávky, dávky hmotné nouze, invalidní důchod a různé brigády.
Samozřejmostí je, že kolonka kde budete psát příjmy, bude mnohem kratší, než kolonka, kde píšete všechny vaše výdaje. Pečlivě si do tohoto finančního rozpočtu pište vaše pravidelné výdaje, ale i ty nepravidelné výdaje. Například pište, kolik utratíte za nájem, všechny služby a poplatky, kolik utratíte za jídlo, kolik utratíte za drogerii, kolik utratíte za běžný provoz auta, kolik utratíte za oblečení, za své domácí mazlíčky, za léky a podobně. Povinné platby jako pojištění, dětí, auta, bytu či domu, za měsíční paušál u telefonu či za kredit. Nepravidelné výdaje jako návštěva kadeřníka, návštěva solária, permanentka do fitness centra a podobně. Musíte si psát úplně vše. Pokud si v práci kupujete kávu z automatu, či si dáváte v práci obča obědy i tohle všechno zde piště. Ono se to řekne, deset korun za kávu a třeba sedmdesát za oběd, ale když to na konci sečtete, už vám to hodí například čtyři stovky, což už je slušná suma za nic. Není od věci si pořídit deníček a zde si každý výdaj psát. Uvidíte, co vše si kupujete.
Plus či mínus?
Pokud tohle jeden měsíc budete zkoumat, dojdete k nějaké finanční sumě. To je suma, kterou měsíčně utratíte. Pokud je utracená suma menší než vaše měsíční příjmy, máteštěstí a můžete o něco klidněji spát. V tuto chvíli pro vás nemusí být žádný problém částku, která vám zůstává odkládat stranou a během pár měsíců si tak vytvořit finanční rezervu, která vám také ulehčí spánek. Většina rodin má však příjmy stejné jako výdaje, tudíž je bilance nulová. To sice není úplně ideální stav, ale i tak to není pořád ještě to nejhorší. Pokud je vaše bilance nulová zkuste si projít váš měsíční rozpočet. Opravdu je vše tak moc nezbytné? Nedá se někde ušetřit? Musíte si měsíčně kupovat jedny boty? Musíte večeřet dvakrát do týdne někde v restauraci? Musí být váš měsíční paušál tak vysoký? To jsou možná drobnosti, ale když je sečtete, v konečném důsledku vám to třeba ušetří dva tisíce, což se vždycky hodí na finanční rezervu. Nejhůře jsou na tom ti lidé, kterým jejich výdaje převyšují jejich příjmy. Tito lidé totiž stojí přímo na samotném okraji dluhové propasti. Dalo by se říci, že obrazně stojí jednou nohou v propasti. Tato dluhová propast vás může velmi rychle pohltit a dostávat se z ní, je velmi těžké a obtížné. V tuto chvíli vás zachrání pouze to, že rozdíl, který vám vzniká, dorovnáváte finančními rezervami, které jste si naspořili již dříve, navýšení vašich příjmů či rapidné snížení vašich výdajů.
Zaměřit se na výdaje
Zaměřit se na své výdaje by měli především ty rodiny, které mají bilanci nulovou či dokonce mínusovou. Ti co mají bilanci nulovou, se mohou zaměřit na své finance. Zjistěte, co je pro vás luxus, který si dopřáváte rádi, ale bez kterého by, jste se obešli. Lidé, kteří mají bilanci nulovou, nemusejí mít vždy výdaje průměrné, můžou to býti docela smušné výdaje, jen tito lidé zkrátka rádi utrácí a rádi si užívají života. Je proto dobré se zaměřit na to, zda opravdu musíte měsíčně utratit například tisíc korun a víc za oblečení, zda opravdu musíte chodit dvakrát týdně na večeře, zda opravdu musíte mít kabelku za tisíc korun, zda lze omezit chození do kaváren a podobně. Není to o tom, že si musíte všechno odříct, stačí, když výdaje snížíte.
Oblečení si samozřejmě kupte, ale stačí jeden kus a vlezte se například do pětistovky, omezte chození do kaváren například na tři měsíčně, ušetříte tak třeba další tři stovky, na večeři si zajděte jednou měsíčně a další pětistovku máte doma, kabelku si kupte levnější a ihned máte měsíčně navíc třeba dva tisíce. A to jsme se jen tak základně podívali na ony finance. Tyto dva tisíce jsou dobrým základem na to, aby, jste začali vytvářet finanční rezervu. Pokud se na finance podíváte blíže, určitě najdete ještě nějaké místa, kde se dá něco ušetřit.
Pokud jste finančně měsíčně v mínusu, je potřeba se zaměřit na vaše výdaje a to pěkně z gruntu. Obědváte v práci? Kouříte? Dopřáváte si alkohol? Nakupujete zbytečně jídlo, které pak vyhazujete? Máte vysoké výdaje za volání? Tohle všechno jsou zbytečné výdaje, které je možno dobře snížit. Nemusíte obědvat v práci, stačí si uvařit doma (pro všechny členy) a jídlo si v práci ohřát v mikrovlnce, dělá to tak několik set tisíc lidí, tak proč ne vy. Kouříte? Hodně? Snižte to. Když vykouříte například deset krabiček měsíčně, zkuste to snížit na pět a hned máte pár stovek k dobru, nehledě na to, že pokud válčíte s penězi, cigarety jsou to první, na čem se dá ušetřit a docela dost. Alkohol si dopřejte, ale kupte si jej domů a vybírejte takový, který je například v akci. Jídlo nakupujte jen v takové míře, aby se snědlo a nevyhazovalo, volejte méně a pište zprávy také méně. Tohle všechno a mnoho dalších věcí vám pomůže výdaje snížit a kdoví, třeba zjistíte, že něco málo i ušetříte.