Před nechtěným otěhotněním chrání antikoncepce. Tou nejspolehlivější je absence pohlavního styku, jenže to na většinu osob neplatí. Proto je nutné, zvláště u svých potomků, si o důležitosti použití antikoncepčních prostředků promluvit. Účinná je také kombinace několika prostředků.
Pokud se podíváme do historie antikoncepce, zjistíme, že vůbec nejstarší antikoncepční metodou byla přerušovaná soulož. Tu praktikuje spousta párů i v dnešní době, jenže je dost nespolehlivá. Už jen proto, že preejakulační tekutina v sobě obsahuje spermie. Statistiky dokonce hovoří, že touto metodou se v průměru každých pět let narodí páru dítě. Což je vysoké číslo, vzhledem k tomu, že žena může otěhotnět pouze dvanáct dní v roce.
Další metodou, užívanou již řadu let i staletí, je počítání plodných a neplodných dnů, kdy se vypočítá den v cyklu, který je znám jako ovulace a žena pouze v tomto období může otěhotnět. Jenže opět jde o velice nepřesnou a nespolehlivou metodu, protože ani lékař sám nemůže zaručeně určit plodné a neplodné dny.
Ve starověkém Egyptě se užívali antikoncepční prostředky, dost podobné těm našim. Použity byly jakési první pesary, kdy si žena vkládala do vaginy před stykem kousky listů rostliny, později i čípky a dokonce i malé kamínky, což měly být předchůdci dnešních nitroděložních tělísek.
Středověk ovládly první kondomy, nebo spíše zvířecí střívka. Dokonce se věřilo, že takové pití kravské moči, působí jako antikoncepce.
Moderní doba antikoncepce zavládla již na počátku devatenáctého století, kdy světlo světa spatřily první gumové kondomy. Ty jsou nejen ochranou proti nechtěnému otěhotnění, ale i různým pohlavním nemocem. Bohužel skýtají v sobě možnost nebezpečí v podobě prasknutí.
Dalším mezníkem v dějinách antikoncepčních přípravků byl šedesátá léta dvacátého století, kdy se poprvé objevila hormonální antikoncepce ve formě tablet.
V dnešní době se antikoncepce dělí na hormonální a nehormonální antikoncepci. Druhá jmenovaná zahrnuje především kondomy, dále také nitroděložní tělíska, pesary, různé spermicidní gely a krémy a také sterilizaci. Nitroděložní tělísko zavede do vaginy gynekolog a doporučuje se jedině ženám, které již měly děti. Stejně tak sterilizace se provádí pouze u žen, které si ji žádají obvykle po několikátém porodu.
Hormonální antikoncepce v první řadě obsahuje oblíbené pilulky. Předepisuje je jedině lékař a fungují na principu zrušení menstruačního cyklu. Při užívání tzv. prášků, se vajíčka neuvolňují a tak nedochází prakticky ani k menstruaci a přirozený cyklus je zastaven. Nedochází ani k ovulaci, což se zásadní a žena tak neotěhotní. Jde o jednu z nejspolehlivějších metod před početím, a pokud žena užívá pilulky pravidelně, nemůže otěhotnět. Důležité je také vědět, že některé léky, především antibiotika, snižují účinky antikoncepce, a proto je dobré použít i jiné metody.
Mimo pilulky se v posledních letech užívají i hormonální náplasti, nebo injekce. Působí naprosto stejně, jako běžné pilulky.
Před nechtěným otěhotněním, pokud nechceme narušit svůj sexuální život, je nejúčinnější metodou jak podávání hormonální antikoncepce, tak použití kondomu, přerušovaná soulož i počítání plodných a neplodných dnů. Zde je opravdu tak nepravděpodobné, že otěhotníte, to už by byl hotový zázrak.