Menopauza je fyziologický proces změn, který nastane v určité fázi života u každé ženy. Objevuje se mezi čtyřiceti až šedesáti lety. Ženský organismus projde v průběhu tohoto procesu mnoha změnami.
Vaječníky přestávají plnit svou funkci, snižují tvorbu hormonů estrogenu a progesteronu, následkem čehož se žena stává neplodnou. Právě změna hladiny těchto hormonů způsobuje všechny nepříjemné projevy menopauzy. Protože většina funkcí ženského těla je ovlivněna právě hormony estrogen a progesteron.
Příznaky
Mezi příznaky menopauzy patří:
- poruchy a následně i ztráta menstruačního cyklu
- návaly horka
- nadměrné pocení
- kolísání krevního tlaku
- bušení srdce
- bolesti hlavy
- únava, malátnost
- závratě
- nespavost
- podrážděnost
- neklid, nervozita
- poruchy soustředění
- poruchy paměti
- časté změny nálady
- zažívací obtíže
Příznaků doprovázející menopauzu je velmi mnoho a jejich výskyt je velice individuální. Mohou přetrvávat krátce, ale také velmi dlouhou dobu před i po období vlastní menopauzy.
Nejvýznamnější změnou v životě ženy je zcela určitě nepravidelnost a postupem času úplná ztráta menstruace, následkem čehož se žena stává neplodnou. Častým projevem menopauzy jsou návaly horka, a to především v oblasti obličeje, krku a hrudi. Je to způsobeno dočasnou poruchou cévní regulace.
V průběhu menopauzy také ochabují prsy a mění se ukládání a podíl tělesného tuku v těle. Toho začíná výrazně přibývat, s čímž souvisí také vyšší hladina cholesterolu v krvi. Dochází k častějším zánětům a infekcím pohlavních orgánů. Sliznice pochvy se stává suchou, mění se její kyselost a dochází lehce k množení bakterií. Problémy nastávají také s močovým traktem. Častým příznakem menopauzy je časté a bolestivé močení, močové infekce nebo výskyt močové inkontinence.
Nebezpečným faktem je, že v důsledku vysokého krevního tlaku a útlumu pohlavních hormonů se zvyšuje riziko vzniku cévních a srdečních onemocnění. Pohlavní hormony totiž plnily funkci ochrany cév. Proto se u žen po padesátém roce výrazně zvyšuje riziko vzniku takovýchto onemocnění, především však ischemické choroby srdeční.
Mohou se objevovat i další příznaky, např. vysychání v ústech, poruchy chuti, vysychání v nose, hltanu, hrtanu i očích, vysychání a ztenčování kůže, lámavost nehtů a vlasů, řídnutí vlasů, ochabnutí svalů pánevního dna nahrávají vzniku atrofií dělohy.
Klasickým příznakem menopauzy je také úbytek kostní hmoty, což může vést až k řídnutí kostí neboli osteoporóze. Ženy v nebo po období menopauzy jsou tak mnohem více náchylnější na zlomeniny předloktí, obratlů, krčků stehenních kostí atd.
Příčiny
Jak už bylo řečeno, příčinou vzniku obtíží spojených s menopauzou je absence ženských hormonů estrogenu a progesteronu. Doprovodná léčba se tak zaměřuje na zmírnění příznaků, a to především užíváním chybějících hormonů.
Menopauza je však přirozený proces, jehož výskyt nelze ničím oddálit ani mu zamezit. V jakém věku se menopauza ohlásí, záleží jednak na genetických dispozicích, ale také na lidské rase, počtu odrozených dětí, zeměpisné poloze a dalších faktorech. Je tedy na každé ženě, jak se s danými změnami dokáže vyrovnat a zda se naučí mít své tělo i s těmito změnami ráda.
Léčba
Léčba spočívá v hormonální substituční terapii (HST), tj. v užívání:
- samotných estrogenů
- kombinací estrogenů a gestagenů (tzv. hormonální terapie v širším slova )
Výběr terapie je individuální a o jejím zahájení vždy rozhoduje gynekolog. Hormonální substituční terapie je v současné době velmi oblíbená. Není však zcela bezriziková. Takto užívané estrogeny totiž zvyšují riziko ucpání cév nebo vzniku rakoviny prsu. Mohou způsobovat otoky a zadržování sodíku v těle. Hormony lze užívat formou tablet, gelů, náplastí, podkožních implantátů nebo např. nosních sprejů.