Maledivy leží v tropickém podnebném pásu. Z toho důvodu nemají čtyři roční období, ale jen dvě monzunová období. První monzun jménem iruvai trvá od prosince do dubna a je relativně suchý. Monzun hulhangu trvající od května do listopadu je vlhčí. Nejpříjemnější počasí je na Maledivách v přechodných obdobích, tedy na konci dubna a listopadu. Denní teploty se několik dnů pohybují kolem 30°C, noční padají jen o kousek níž, konkrétně na 25°C. Vedro, které panuje po zbytek roku, rozráží příjemný vánek, proto se můžete opalovat na pláži u čistého moře, aniž byste se pekli ve vlastní šťávě.
Kdy se vydat na cestu
Jestli toužíte po pobytu na Maledivách, naplánujte si dovolenou na sušší období, to znamená v období mezi prosincem a dubnem. Pro Čecha je to sice trochu netradiční vyrazit na dovolenou jindy, než o hlavních prázdninách, ale jelikož se budete nacházet na jižní polokouli, užijete si mnohem více sluníčka. Jestli vám ale vadí letoviska přecpaná turisty, připravte se na nejhorší. Od února do dubna je na Maledivách turistická špička, ceny se šplhají do závratných výšek a všude je spousta lidí. To samé platí i o období Vánoc a začátku nového roku. Jestli si chcete užít trochu klidu, zvolte pro svoji dovolenou druhé monzunové období. Sice zažijete nějakou tu bouřku, ale i tak si užijete dostatek sluníčka. Navíc vzduch je v tuto dobu příjemně vlhký, díky čemuž se vám bude dobře dýchat. Letoviska jsou poloprázdná a ceny přijatelnější.
Cestujeme mimo turistické resorty
Maledivy mají pro pobyt turistů z celého světa vyhrazenou tzv. „tourism zone“. Jedná se o asi devadesát ostrůvků, kde se nachází hotely a různé atrakce pro návštěvníky. Abyste mohli vyrazit na ostatní ostrůvky, které se nacházejí mimo tourism zone, potřebujete na to sice speciální povolení, ale zato poznáte pravou stránku Malediv bez příkras.
Povolení lze získat hned několika způsoby:
1) Nejjednodušší možností, jak poznávat okolní ostrůvky, je ubytovat se na ostrově v rámci turistické zóny, a podnikat jednodenní výpravy do okolí. V rámci tzv. „island hopping“ navštívíte tradiční rybářské vesničky, kde budete moct pozorovat domorodce při jejich každodenních činnostech.
2) Další možností je vyrazit na výletní plavbu zprostředkovanou maledivskou cestovní kanceláří.
3) Nejvíc vzrušující možností je zařídit si ubytování v hlavním městě Malé, kam se sjíždějí domorodci ze všech okolních ostrůvků. Potkáte je úplně všude – v obchodech, na ulicích i v přístavu. Většina z nich umí obstojně anglicky, proto se s nimi můžete pustit do řeči a možná se dočkáte i pozvání na jejich ostrov. Díky tomu získáte potřebné povolení.
Jak si zařídit zájezd na Maledivy
Zájezdy na Maledivy jsou velice žádané, proto je české cestovní kanceláře nabízejí téměř celý rok. Největší poptávka je po zájezdech na tropické ostrovy na Vánoce, na Silvestra a o Velikonocích. Samozřejmě se musíte připravit na to, že zájezdy do podobných lokalit stojí poměrně velký peníz. Jestli chcete ušetřit, vyhlížejte zájezdy last minute a first minute. Jestli vám nabídka českých cestovních kanceláří nebude vyhovovat, velice zajímavé, a přitom relativně levné, pobyty na Maledivách nabízejí i německé cestovky. Ubytování a stravování většinou řešit nemusíte, protože se zpravidla jedná o zájezdy all inclusive.
Jak strávit pobyt na Maledivách
Můžete si zvolit z několika způsobů, jak svůj pobyt na Maledivách strávit. Většina turistů se ubytuje v některém turistickém resortu a podniká jednodenní výlety po ostatních ostrůvcích nebo se jezdí potápět do oblastí plných korálů a barevných ryb. Pokud nechcete jen polehávat na pláži, ale toužíte poznat Maledivy ze všech možných úhlů, bude pro vás zajímavý pobyt, během kterého jste postupně ubytování na několika různých ostrůvcích. Nadchne vás určitě i ubytování na obytném člunu, se kterým budete brázdit moře kolem Malediv.
Potřebné doklady
Pro dovolenou na Maledivy nepotřebujete vízum. Většina turistů nezůstane déle, než měsíc, proto bohatě stačí povolení k pobytu na třicet dní. Samozřejmostí by pro vás mělo být uzavření cestovního pojištění. I když to celníci nekontrolují příliš často, měli byste s sebou mít dostatek peněz. Oficiální zdroje doporučují mít u sebe částku v minimální výši deset dolarů na den. Na ostrovy si s sebou nesmíte vézt alkohol ani pornografii. Pokud byste potřebovali jakkoliv poradit ohledně pobytu na Maledivách, ochotně vám pomohou na turistickém úřadě v Malé. V třetím patře budovy Maledivské banky kromě rad získáte i mapy a různé materiály s mnoha tipy.
Měna
Na Maledivách se oficiálně platí maledivskou rupií, která se dělí na 100 lárí. Kurz rupií vůči americkému dolaru je už léta stabilní, proto se nemusíte bát vzít si s sebou cestovní šeky nebo mezinárodní kreditní kartu vystavenou v dolarech. Kromě rupií se dá platit i americkými dolary, eury nebo britskou librou. Jestli vyrážíte na Maledivy, nikdy si nevyměňujte větší obnos peněz na rupie. Beztak s nimi budete platit jen menší útratu nebo spropitné pro zaměstnance hotelu.
Čas
Když vyrazíte z České republiky na Maledivy, musíte si v zimě přeřídit hodinky o čtyři hodiny dopředu, v letním čase pak o tři. Spousta letovisek má také pro turisty připravenou lahůdku. Hodiny mají posunuté o hodinu napřed, aby si hosté mohli přispat a měli tak iluzi toho, že mají mnohem víc času.
Očkování a zdravotní služby
Pro turisty z České republiky neexistuje žádné povinné očkování. Pouze pro turisty přijíždějících ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, se vyžaduje očkování právě proti této nemoci.
Maledivy mají velice vyspělé zdravotnictví, a to hlavně v turistických resortech. Většinou se nemusíte bát nějakých vážnějších zdravotních komplikací, ale i tak je třeba si na některé z nich dát pozor. Kvůli obrovským vedrům, která zde panují, hrozí dehydratace, úpal, spáleniny od sluníčka, vyčerpání nebo nevolnost v dopravních prostředcích. Kromě potíží spojených s horkem vás může ohrožovat průjem nebo některé z nemocí, které přenáší hmyz. V moři pak můžete šlápnout na mořského ježka, utrpět kousnutí od ryby nebo se pořezat o ostrý korál.
Jídlo a pití
V turistických resortech vám při konzumaci jídla a nápojů žádné nebezpečí nehrozí. Vyzkoušet můžete i některé domorodé pokrmy, na kterých si určitě pochutnáte. Objednat si je lze v domorodých podnicích, které jsou hygienicky na vysoké úrovni. Zapomínat nesmíte ani na dostatečný pitný režim. Z kohoutků vám poteče odsolená mořská voda. Pokud jí nevěříte, kupte si raději balenou vodu, která je k dostání v Malé a v turistických resortech.
Jak se chovat na Maledivách?
Na Maledivách je potřeba, abyste dodržovali některé pravidla. Za prvé by návštěvníci měli brát ohled na životní prostředí, neničili zdejší korály a neubližovali mořské fauně.
Oficiálním náboženstvím země je islám a od turistů se očekává, že budou respektovat muslimské zvyky. Dámy by měly vědět, že dvojdílné plavky a nošení šortek jsou tabu, stejně jako opalování nahoře bez. Pokud nechtějí ženy vzbudit pohoršení, měly by nosit sukně, které zakryjí alespoň stehna, a trička či šaty s rukávem. Samozřejmostí by měl být minimální výstřih.
V turistických letoviscích je sice atmosféra poněkud více přizpůsobená návštěvníkům, ale ve zbytku země je třeba zouvat se před vstupem do domu, nebýt nervózní při zdlouhavých jednáních s úředníky a respektovat pravidelné motlitby a svátky. Mimo resorty navíc nedostanete alkohol a vepřové maso.
Maledivy jsou ideální pro rodiny s dětmi. Děti budou nadšené, stejně jako místní, kteří děti jednoduše zbožňují.
Aktivity na Maledivách
Kromě chytání bronzu na překrásných plážích a koupání v azurově modrém moři můžete svoji dovolenou strávit i aktivně. Dokonale vás rozpohybuje tenis nebo třeba volejbal. Na ostrovech jsou ideální podmínky pro vodní sporty, jako jsou surfování, windsurfing, rybaření nebo surfování s drakem (tzv. kitesurfing). V okolních mořích je spousta života, proto vás zajisté nadchnou výpravy za velrybami a delfíny, potápění a šnorchlování. Maledivy jsou pro potápěče pravým rájem na zemi. Zajímat by vás mohly i typické domorodé vesničky, ze kterých si lze přivézt spoustu suvenýrů.
Jazyk
Oficiálním jazykem Malediv je maledivčina. Jedná se o jazyk blízce příbuzný sinhálštině, kterou se hovoří na Srí Lance. Maledivčina má různé dialekty, které se ostrov od ostrova liší. Nemusíte se ale bát, že se nedomluvíte. V turistické zóně se dorozumíte bez problémů anglicky, horší to bude jedině mimo ni. Na nejjižnějším atolu Adda navíc byla spoustu let britská základna, proto pro zdejší lidi bylo nutností naučit se alespoň základy angličtiny.
Doprava
Na Maledivy se dostanete letecky, a to z České republiky i z Německa. Pravidelné lodní spojení neexistuje, pokud ale máte dobrodružnou povahu a rádi byste se na ostrovy plavili, může pro vás být inspirací spousta soukromých jachet, které sem podnikají cestu na vlastní pěst.
Mezi jednotlivými ostrůvky Malediv se můžete pohybovat letecky, pomocí hydroplánů nebo lodí. Právě lodě jsou využívané nejvíc. Domorodci používají typické plavidlo jménem dhóní, vy se nejspíš svezete na některém motorovém člunu či lodi. Spojení mezi ostrovy zajišťují pravidelné spoje. Na jednotlivých ostrůvcích můžete využít taxislužbu. Velkým zážitkem je i dvoudenní plavba lodí Védí, jejímž cílem je nejjižnější cíp ostrovů Adda. K výjezdu sem je ale zapotřebí povolení nebo zprostředkování maledivskou cestovní kanceláří.