Nevzhledně vypadající, hrbolatá, dolíčkovitá a povadlá „pomerančová kůže“ trápí téměř každou ženu a sem tam i nějakého muže. Celulitida, pokud není spojena s nadváhou nebo obezitou, nepředstavuje žádné zdravotní riziko.
„Pomerančová kůže“ se většinou objevuje v době, kdy dochází k hormonálním změnám – puberta, klimakterium, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce.
Jak celulitida vzniká?
Tuk v „pomerančové kůži“ je oddělen nepružnými svazečky vazivové tkáně. Ty probíhají mezi kůží a hlubšími tkáněmi, kde jsou pevně zakotvené. Většina lidí s celulitidou má nadváhu. Přibýváním na váze dochází ke zvětšování tukových buněk, vazivové svazečky však zůstávají stále stejně dlouhé. Shluky tukových buněk se vyklenují jediným možným směrem – vzhůru proti kůži. Vazivové svazečky pak stahují části kůže, k níž jsou ukotvené, a vytvářejí tak její typický dolíčkovatý vzhled. S přibývajícím věkem je tento vzhled mnohem nápadnější. Nedostatečný mízní oběh může k vývoji celulitidy značně přispívat. Míza (lymfa) je mléčně zabarvená tekutina, která odvádí rozvětvenými mízními cévami do krve nadbytečnou tekutinu z tkání a mezibuněčných prostor včetně odpadových látek a toxinů. Špatný mízní oběh – při nadbytku tuku, nedostatku pohybu nebo zadržování tekutin – může způsobovat ukládaní těchto produktů do tkání. Tím si lze také vysvětlit celulitidu u některých žen, které nadváhou netrpí.
(ALEXANDER, Jane, et al. Léčíme se s přírodou. První vydání. Praha : Reader´s Digest Výběr, spol. s.r.o., 2001. Celulitida, s. 384. ISBN 80-86196-36-4.)
Prevence proti vzniku celulitidy
§ Snažte se udržet stálou váhu; vyhněte se výkyvům tělesné hmotnosti.
§ Pravidelným cvičením zlepšíte tělesný tonus, podpoříte krevní i mízní oběh, zbavíte se tuku.
§ Pětkrát denně jezte ovoce a zeleninu.
§ Pití alkoholických a kofeinových nápojů omezte na minimum.
§ Pijte hodně vody.
Když už celulitidu máte
Nabízíme vám pár nenáročných cviků, které můžete provádět v pohodlí domova. Při celulitidě dochází k ochabnutí a deformování svalstva na postižených místech. Zpevněním a znovuzformováním povadlých svalů zabráníte dalšímu rozvoji celulitidy. Navíc podpoříte i opětovný návrat přirozeného a přitažlivého vzhledu pokožky. Již za měsíc byste měla vidět výsledky pravidelného cvičení.
Toto cvičení vám zabere zhruba 20 minut denně.
1. Usaďte se na kraj židle, kolena skrčte do pravého úhlu. Střídavě propínejte obě nohy po dobu 15 vteřin. Po natažení obou nohou si dejte půl minuty pauzu. Cvik opakujte 4x.
2. Opět se posaďte na židli stejně jako v 1. bodě a mírně roztáhněte nohy a mezi stehna vložte polštář. Stehna stáhněte tak, aby v nich polštář nepropadl a vydržte tak 10 vteřin, poté stáhněte stehna větší silou a vydržte tak dalších 5 vteřin. Opakujte 3x. Mezi cviky si dejte vždy 1 minutu odpočinek.
3. Opět stejná poloha. Předkloňte se, předloktí položte na vnější stranu stehen a chyťte se za vnější stranu kolen. Nyní tlačte stehna od sebe a předloktí k sobě. Postupně zvyšujte tlak protipohybu. Když dosáhnete maxima, povolte napětí, ale zůstaňte v předkloněné poloze. Tento cvik provádějte po dobu jedné minuty. Následuje minuta pauza. Cvik opakujte 3x.
4. Dřepy do výpadu. Časem můžete přidat činky. Cvičte 15 – 20 výpadových dřepů.
Zkuste cviky doplnit i detoxikační dietou, která tělo zbaví nadbytečné tekutiny, odpadových látek a toxinů. Základem této diety je hodně ovoce a zeleniny, protože jsou snadno stravitelné a obsahují mnoho vlákniny.
§ Velkou část stravy musí tvořit syrové ovoce a zelenina, neloupaná rýže, semena a fazolové klíčky.
§ Nedílnou součástí je velký přísun tekutin – pramenitá voda, ale i bylinné čaje a ovocné či zeleninové šťávy.
§ Omezte konzumaci masa a mléčných výrobků. Vyhýbejte se průmyslově upravovaným potravinám.
Než začnete s dietou, poraďte se s odborníkem na správnou výživu.