Za ta léta testování nejrůznějších vůní a aromat již máte jasno, co vám voní a co už ani ne. Také znáte přesnou odpověď na otázku, kolik jste ochotna investovat do parfému svých snů. Jak ale správně postupovat při výběru parfému, který splňuje vaše požadavky avšak ne zcela sám? Jak si z celé té škály nejrůznějších parfémů, které voní jen nepatrně odlišně, vybrat šampiona? Odpověď je jednoduchá - to chce klid. A ne si na zápěstí stříknout vzorek toho, jenž má hezký flakon, přivonět, schválit, zaplatit, odcházet a teprve doma přijít na to, že základ vůně není až tak úžasný, jak se na první přivonění zdálo.
Výběr parfému dotáhněte do konce
§ Vůně, které postoupily do vašeho užšího kruhu zájmu, nejdříve očichávejte z testovacího papírku.
§ Po vyhodnocení „papírkového“ kola by se měla vaše zájmová skupina ještě zmenšit. Vybranou vůni můžete stříknout na předloktí či na loketní jamku. A teď zbystřete. Jestliže vám je vůně hned po prvním střiku nepříjemná, nečekejte, až se rozleží a hned ji vyřaďte ze svých favoritů. Intenzivní aroma hned po vystříknutí vůně se nazývá hlava. Délka trvání intenzivní vůně trvá okolo patnácti minut, ale někdy i pár sekund. Záleží na kvalitě parfému. Po odeznění výrazných vonných tónů přichází fáze srdce čili tóny střední. Ty cítíte dvě až tři hodiny. Na závěr se o slovo hlásí základní vonné prvky celého parfému. Ty se uvolňují po dobu tří až čtyř hodin. U velmi kvalitních parfémů i deset hodin. Všechny tři období životnosti nástřiku parfému, by ve vás měly vyvolávat dokonalou harmonii a soulad. Každá momentální vůně a intenzita by vám měla být příjemná.
§ Dejte si pozor na to, abyste se nepřečichala. Jestliže stojíte před výběrem mezi dvěma vůněmi. Stříkněte si na každé předloktí jednu a domluvte se s prodavačkou na malé pauze. V mezičase dělejte věci, které jsou vám přirozené - zavolejte kamarádce, vypijte si kafíčko, zajděte se podívat do obuvi. Po oddechu si znova přivoňte k oběma zápěstím. Měla byste mít jasno, kdo tento maraton vyhrál.
Chybami se člověk učí
I při výběru parfému se můžete spálit a ponaučit se pro příště. Zde uvádíme několik okolností, na které byste měla brát zřetel.
§ Rozhodně nespoléhejte na to, že ten báječný parfém od Bosse, který má vaše švagrová, bude ten nejlepší i pro vás. Vůně na každé pokožce voní zcela jinak.
§ Parfém nenakupujte v tom malém stánku, co je při vaší cestě do práce. Parfém zcela určitě nebude kvalitní a navíc vám může na krku vyskákat nepříjemná vyrážka.
§ Ruce pryč od parfumerie, kde vám prodavačka není schopná poradit s výběrem a dát vám dostatečný čas na vstřebávání vůně.
§ Ohlídejte se, abyste si před testováním parfému na sebe nenanesla jiné vůně - deodorant, sprchový gel, tělové mléko… Vůni pak nemusíte cítit tak, jaká skutečně je.
§ Nesuďte aroma podle testeru. Většina testerů leží tak dlouho otevřené v regálu, až se skutečná vůně s flakonu začne vytrácet. Vy pak cítíte jakési torzo z vámi vybrané vůně.
§ Parfém byste neměla testovat při rýmě, po požití kořeněného jídla či alkoholu.