Inkontinence neboli samovolný únik moči, není žádný ojedinělý jev. V naší moderní a hodně uspěchané době, trpí tímto postižením hlavně ženy a to 2x víc než muži. Díky struktuře ženského močového traktu, zátěži a tlaku na močový měchýř v těhotenství s následujícím porodem a v neposlední řadě menopauza, to všechno jsou příčiny tohoto onemocnění. Další příčinou inkontinence nejen u žen, ale i u mužů, může být neurologický úraz, vrozený defekt, mozková mrtvice, skleróza multiplex a v neposlední řadě problémy spojené se stárnutím.
Zatímco močová inkontinence postihuje častěji starší než mladší ženy, její počátek není nutně spojen s věkem. Inkontinence je léčena a často léčitelná v každém věku. Odborníci rozlišují několik typů inkontinence. Je to stresová, urgentní, funkční, inkontinence z přeplnění a nakonec smíšená inkontinence.
Stresová inkontinence je způsobená hlavně kašlem, smíchem, kýcháním, cvičením nebo jakýmikoli jinými pohyby, které zvyšují nitrobřišní tlak a tím i tlak na močový měchýř. Je to nejčastější forma inkontinence u žen a je léčitelná.
Urgentní inkontinence je nechtěná ztráta moči vyskytující se bez zjevné příčiny při náhlé potřebě močit. Lidé s touto nemocí mohou trpět inkontinencí během spánku, po vypití většího množství vody, když se dotknou vody nebo ji jenom slyší téct.
Lidé trpící funkční inkontinencí mohou mít problémy s myšlením, pohybem nebo komunikací, které jim brání dosáhnout toaletu. Např. osoba s Alzheimerovou nemocí si může nedostatečně plánovat použití toalety, tak jako soba na vozíku se nemusí dostat na toaletu včas. Podobné stavy jsou často spojeny s věkem a způsobují některé inkontinence starších žen v ústavech.
Inkontinence z přeplnění se vyskytne v momentě, když je pacientův měchýř pořád plný a proto často propouští moč. Nervové poškození z diabetes nebo jiné nemoci mohou způsobit slabé svaly měchýře a tumory anebo mohou močové kameny blokovat močovou trubici. Inkontinence z přeplnění se vyskytuje u žen zřídka.
Stresová a náhlá inkontinence se často ruku v ruce vyskytují u žen. Kombinace inkontinence - a tato kombinace zvlášť - se někdy označují jako „smíšená inkontinence“.
„Přechodná inkontinence“ je dočasná verze. Může být způsobena léky, infekcemi močového traktu, mentální poruchou, omezenou mobilitou a silnou zácpou, která může tlačit na močový trakt a blokovat vytékání.
Léčba inkontinence je velice zdlouhavý proces. Jeho nejlehčí formou je cvičení, kdy se posilují svaly pánevního dna a svěrače. Další možností je elektrická stimulace. Její rychlé dávky mohou posílit pánevní svaly podobným způsobem, jako cvičení. Biofeedback neboli biologická zpětná vazba, používá měřící přístroje na pomoc pacientovi uvědomit si fungování těla. Použitím elektronických zařízení nebo deníků na sledování, když se svaly měchýře a močové trubice kontrahují, mohou pacienti získat kontrolu nad těmito svaly. Jako poslední možnost léčby je uváděno časované močení a trénink měchýře. Jde o techniky používající biofeedback. I v tomto případě je samozřejmě možné sáhnout po chirurgické pomoci. Napřed ale musí být vyzkoušena jiná léčba. Většinou se jedná o implantáty, nahrazující svalové svěrače.
Inkontinence se nevyhne ani mužům, její výskyt narůstá s věkem a může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří problémy s prostatou, následky operace či úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř. Problémy s inkontinencí má jen 3–5 % mužů středního věku. Po 65. roce života se s těmito problémy potýká až 35 % mužů. Léčba u mužů se většinou skládá z léků, ale hlavně pořádného celkového vyšetření, po kterém se zahájí důkladná léčba. Pokud je příčinou inkontinence benigní hyperplazie (zvětšení) prostaty, pak se stále častěji dostává ke slovu mini invazivní léčba laserem.
Než dojde k vyléčení, je doslova nutnost sáhnout po inkontinenčních pomůckách. Ty jsou velice diskrétní a pomohou překlenout právě toto nepříjemné období. Je smůla, že pouze třetina mužů sáhne při potížích po inkontinenčních pomůckách, které jsou pro ně speciálně vytvořeny. Jde o inkontinenční vložky a kalhotky, které jsou tvarově přizpůsobené mužskému pohlaví a rezervoáry moči, které tvarem připomínají prezervativ a podobně se i nasazují na penis.
Pro ženy trpící tímto problémem, specialisté připravili inkontinenční vložky, plenkové kalhotky a pleny pro dospělé. Ty obsahují nejrůznější úrovně absorpce a velikosti. Dále jsou na našem trhu k dostání plenkové kalhotky pro dospělé. Jsou určeny jak pro ženy, tak pro muže. Zaručují maximální absorbční schopnost a ochranu a to pro střední, až nejtěžší stupeň inkontinence.
Jako další se jeví možnost používání látkových a jednorázových plenek. Ty mohou být vyrobeny z absorbujících vrstev látky nebo ručníkové tkaniny anebo z jednorázových absorbčních materiálů. Jsou pratelné, znovu použitelné a méně zatěžují ekologii.