Rostlinu s názvem cesmína paraguayská moc lidí nezná, a to i přesto, že pijí nápoj označovaný jako maté. Právě ten se totiž z dané rostliny připravuje a potěší nejenom svou chutí, ale i prospěšností. Pojďme si rostlinu i samotný nápoj přiblížit více.
Čím je cesmína paraguayská známá?
Primárně rostlinu poznáme tím, že se jedná o stromovitou rostlinu z rodu cesmínovitých. Do něho spadají dvouděložné rostliny. V tomto případě se jedná o opadavý keř, který dnes můžeme najít na všech kontinentech naší země. Samozřejmě od toho se odvíjejí i jednotlivé typy, a tak dnes není problém seznámit se nejenom s cesmínou paraguayskou, ale také modrou, ostrolistou, vroubkovanou, nebo temnou a přeslenitou.
Původ, jaký však má cesmína paraguayská se váže výhradně k oblastem Jižní Ameriky. Právě zde roste ve formě stále zeleného stromu, který dosahuje délky okolo 20 metrů. Charakteristikou prostředí je především vlhká oblast okolo potoků a řek, ale výhradně v nadmořské výšce v rozmezí 500 – 700 metrů. Plody rostliny jsou také poměrně dobře identifikovatelné, jelikož jde o červené peckovice. Listy poznáme podle vejcovitého tvaru, který má vroubkovaný okraj. Kromě přírodního výskytu je cesmína paraguayská také pěstovaná, a to v oblastech, jako je Paraguay, Brazílie, nebo Argentina a Uruguay.
Čím je charakteristický nápoj maté?
Především tím, že v současné době se jedná o nejrozšířenější typ nápoje, který je konzumován v oblasti Jižní Ameriky. Především Uruguay a Argentina ho dokonce mají jako svůj nápoj národní. Právě ten vyžaduje základní surovinu, kterou je cesmína paraguayská, a to konkrétně její listy. Zajímavé na nápoji je i to, že se k němu váže celá řada tradic. Mezi ty patří to, že by se měl podávat ve vydlabané tykvi, nebo snad i to, že je usrkáván bambusovým brčkem nebo speciální kovovou slámkou. Samozřejmě známé jsou i další možnosti, jak maté pít. Dnes může být kombinováno s limonádou i džusem. Důležité je dodat i to, že se často pije ve skupinách.
Zajímavým faktem je i to, že maté má velmi pozitivní vliv na naše tělo, což celkově přispívá k jeho oblibě. Na tu mají vliv ale i chutě, ke kterým patří rozhodně ty tradiční, a to tradicional a especial. Jsou ale i další, o něco modernější varianty, které jsou určeny všem, kteří nápoj teprve ochutnávají. Nejsou tolik hořké a jsou celkově o něco jemnější. Vliv na to má hlavně samotná doba zrání, ale také technika, v rámci které se melou jednotlivé lístky. A to buď nahrubo, středně, nebo samozřejmě jemně. Vliv na chuť má i správná příprava, která také patří mezi jeden z tradičních rituálů. Kdo mázkem nápoj ochutnat, rozhodně nioc nezkazí, pokud vsadí na výrobce jako Taragui, Cachamate, Rosamonte či Cruz de Malta.
Kalabase a bombille – základní pomůcky
Při přípravě se samozřejmě neobejdeme bez dvou hlavních pomůcek. Pojďme si je také důkladněji představit.
Kalabasa – jedná se o nádobu, prostřednictvím které se maté pije. Ačkoliv existují různé varianty, ty původní jsou vyráběny výhradně z tykve, ale i řady dalších materiálů. Současné trituály dovolují třeba dřevo nebo keramiku, ale i dýni. Důležitá je i údržba dané nádoby, která by měla vždy důkladně proschnout, což eliminuje riziko vzniku plísně.
Bombilla – Jedná se o brčko, nejčastěji vyrobení z běžné slámy, případně z bambusu. Právě jeho prostřednictvím se maté pije. Kromě klasické slámy je možné využívat také brčka bambusová, nebo moderní, vyráběná z nerezu- Charakteristické je především tím, že se skládá z takzvaného náustku a dále dlouhého krčku, ale také sítka, které je určené pro přípravu nápoje. Správné brčko bombilla je ale charakteristické i bohatým zdobením v podobě různých ornamentů. Dnes také najdeme specielní tvary, které chrání před případným spálením.
Jaké účinky maté přináší?
Zpět ale k původní rostlině, kterou je cesmína paraguayská. Ta má samozřejmě řadu pozitivních látek. Jsou to vitaminy jako A, B nebo C, ale i řadu minerálů – konkrétně je to hořčík, vápník, železo a křemík. Obsahuje i řadu tříslovin, jako polyfenoly, nebo teoflyn. Důležitou složkou dané rostliny, a tedy i samotného nápoje je i kofein.
Právě složení výrazně přispívá k tomu, jak může naše tělo fungovat, nebo jak se můžeme také cítit. Pití maté blahodárně působí na náš nervový systém a kofein výrazně snižuje únavu a zlepšuje koncentraci. Stejně tak ale další látky přispějí k posílení imunity, nebo k vyčištění, tedy detoxikaci organismu. To může mít pozitivní vliv i při redukčních kúrách, kdy nám cesmína paraguayská pomůže zhubnout. Pozitivum v tomto směru je i lepší podpora zažívání, nebo také lepší funkce našich ledvin a zlepšování duševní kondice.
Jak maté připravit?
Postup není natolik složitý, jak se může zdát. Prvním krokem je kalabasa, která se naplní do poloviny sypkým práškem. Otvor se přikryje a s nádobou se několikrát zatřese. Následně je kalabasa obrácena na stranu, aby se maté nashromáždilo v potřebném místně. Jakmile je vytvořen malý kopeček, je zalitá trochou studené vody – to je důležitý postup.
Poté stačí počkat několik minut a následně je vloženo zmíněné brčko. Poté už stačí pouze horká voda, ohřátá zhruba na 80 stupňů Celsia. Charakteristikou správné přípravy je i to, že nad hladinou by měl zůstat malý ostrůvek suchého maté. Některé přípravy umožní dochucení karamelem, cukrem, ale třeba i citronem a medem.
Kvalitní maté je základ
V rámci přípravy nápoje je důležité zaměřit se i na kvalitu. Na tu mají vliv hlavně výrobci, ale také samotní prodejci. Pokud vyberete kvalitní produkt, můžete se už zaměřit jenom na jeho konkrétní chuť. Jak jsme zmínili, klasická je poměrně hořká a tak se nabízejí i jemnější, nebo ochucené varianty pro začátečníky. Vše je prodáváno jak ve formě sypaných nápojů, tak pro usnadnění přípravy i v čajových sáčcích.