Člověk se tak moc snaží, když se snaží, aby nic neukápnul nebo se nezašpinil. Častokrát se to i povede, někdy ale přeci jen přijde doba, kdy se to uhlídat nepodaří a ušpiníme se. A hned je tu skvrna, flek a tak dále. Jste-li doma, oblečení se dá do pračky a je po problémech. Jste-li v práci, je to horší. Zvláště, když máte takhle vydržet celý den.
Problémy začínají ve chvíli, když skvrna zaschne. Pračka si s ním obvykle poradí, na vás je jen prádlo vytáhnout, pověsit a pak vyžehlit a oblečení je čisté. Skvrny mohou vzniknout takřka od čehokoliv. Umažete se doma při jídle nebo jeho vaření. Skvrny od kečupu, červeného vína, od malin, rybízu, od mouky, od omáček a podobně – to jsou věci, které nám dovedou život celkem znepříjemnit. Při vaření zkrátka něco upadne a je třeba s tím počítat a třeba se k vaření vybavit zástěrou. To je první obrana proti ušpinění oblečení. Někdy se tomu ale vyhnout nepodaří.
Někdy je však skvrna tak odolná, že ani pračka nepomůže. Co dělat? Vyhodit ušpiněný kus oblečení? Rozhodně ne! Jsou totiž ověřené triky, jak se skvrn zbavit. A v tomto článku se na některé z nich podíváme.
Citron jako skvělý pomocník
Citrón je skvělým pomocníkem v boji proti zápachům a různým nečistotám, nejen na oblečení. Máte modré ruce od sběru borůvek? Pomůže vám na to citónová šťáva, kterou si pokapejte ruce. Pokud jde vaše trouba, myčka či mikrovlná trouba cítit nějakým zápachem, dejte do ní citrón, ten neutralizuje všechny zápachy. Nastrouhaná citrónová kůra vám pomůže, pokud potřebujete trošku zneutralizovat přesolené jídlo. Citrón je rovněž skvělým pomocníkem proti rzím. Dokáže si poradit také s leskem pákových baterií a s čímkoliv chromovaným.
A co třeba sůl?
Máte-li na koberci nebo oblečení skvrnu od rybízového džusu, oleje či červeného vína, sáhněte po soli. Sůl na sebe váže vodu a díky tomu do sebe vsákne veškerou tekutinu. Pak už jen koberec vysajete, oděv oprášíte a vyperete. Je-li skvrna zaschlá, stačí ji znovu navlhčit a opět použít sůl.
Sůl a citron jsou spolehlivé prostředky, které poslouží jako první pomoc v boji se skvrnami. V dalším textu se podíváme na odstraňování skvrn, které jsou poněkud speciálního druhu.
Různé typy skvrn a jak na jejich odstranění?
Máte-li mastnou skvrnu na stěně, může se stát, že skvrna prosákne i skrz tapetu. Záměr zakrýt skvrnu tapetou zdá se nevyšel. Před tapetováním je dobré stěnu přetřít emulzním nátěrem. Pokud je na tapetě skvrna, zkuste ji odstranit hustou směsí bramborového škrobu a benzínu. Až benzín vyprchá, zbytek směsi se snadno odstraní kartáčkem.
Máme tím na mysli například mléko, vejce, mléčné výrobky apod. Rovnou můžete zapomenout na to, že podobné skvrny odstraníte pomocí praní a žehlení. Skvrna se jen srazí a půjde jen obtížně dolů. Lepší je skvrnu vyprat ve vlažné vodě s enzymovým pracím práškem.
Na ty použijme následující směs: Jeden díl technického glycerinu, jeden díl tříprocentního čpavku a jeden díl vody. Vše smíchat dohromady. Směsí skvrnu potřete a nechte půl hodiny působit. Poté směs vymyjte studenou vodou a vymáchejte v octové vodě. Dejte pozor na textilii, dopředu vyzkoušejte její barevnost, aby nedošlo k jejímu poškození.
Jdou nejsnadněji odstranit citrónem. Skvrnu pokapejte dostatečným množstvím a nechte půl hodiny působit. Poté textilii vyperte v teplé vodě s kapkou saponátu.
Ty by se měly odstraňovat pokud možno okamžitě. Použijte na směs vody, citrónové šťávy a soli. Důležité je nenechat skvrnu zaschnout.
Pro odstranění skvrn od rtěnky je dobré je před praním v pračce potřít denaturovaným lihem. Poté je dobré skvrnu potřít neředěným mycím prostředkem. Tento způsob je spolehlivý a skvrna určitě brzy zmizí.
Na nechtěné počmárání nebo prasklou náplň v propisce nejlépe platí klasická a univerzální francovka.
Barvíte se doma a náhodou vám ukápla barva na obličej nebo na pračku? Snadná pomoc je ihned skvrnu z pračky odstranit hadříkem, případně poté skvrnu potřít odličovacím mlékem. Stejně také, pokud máte skvrny na obličeji, odstraníte je pomocí odličovacího mléka.