Obrázek jak z učebnice výchovy ke zdraví. Miska plná čerstvého ovoce na stole. Ovšem tato krása vydrží maximálně pár dnů. Ovoce poté začne ztrácet svou čerstvost, barvu i tvar. Lákavost, kterou ovoce původně vyzařovalo, je pryč. Ovoce totiž zraje a kvasí. Barva hnědne, původní chuť se mění na nepoživatelnou. Kolem misky se objevují roje mušek – octomilek.
Octomilky jsou malé mušky, které si právě na takovýchto kvasících potravinách, libují. Usazují se na nahnilých potravinách a ovoci. Jistě jste si všimli, že pokud nevynesete delší dobu odpadkový koš, roj mušek je tam okamžitě. Pokud jste se rozhodli s nimi bojovat, uvědomte si, že zbavit se jich není až tak snadné. V první řadě musíte najít místo, odkud se berou.
Co jsou to octomilky?
Jedná se o malé mušky vyskytující se na hnijícím ovoci a jídle. Ale v žádném případě si nemyslete, že se tyto mušky z oné hniloby rodí. Do domů přilétávají z venku nebo si je ve výjimečných případech můžete domů přinést. Jakmile jsou v domě, těžko se jich zbavujete. Zajímáte-li se o botaniku, poté Vás jistě bude zajímat latinský název octomilek, který zná Drosophia. Lidovým názvem je pak vinná muška. Okem jsou mnohdy špatně spatřitelné, protože se jedná opravdu o malé tvorečky, kteří mají ovšem výborný čich a i na velkou vzdálenost dokážou rozpoznat svůj cíl. Kvas je jejich nejmilovanější vůní.
Jakmile si najdou svůj cíl, nakladou na něj dostatečné množství vajíček, ze kterých se během krátké doby vylíhnou malé mušky. Je nutné se nahnilých kousků ovoce ihned zbavovat, nejlépe je odnést pryč z domu do popelnice a nenechávat je v odpadkových koších. Smutným faktem je, že pokud se jednou objeví, již se jich prostě nezbavíte.
Přezrálé ovoce, nahnilé ovoce, víno, mošty, ale třeba i otevřené pivo. To a ještě mnohem více jsou největší pochoutky pro octomilky. Obavu z požití vajíček octomilek mít nemusíte. Ty se vyskytují obvykle v nahnilých kouscích ovoce, které se obvykle nekonzumují.
Chcete-li se vyhnout problému se jménem octomilka, stačí dodržovat několik zásadních pravidel. A to, že ovoce nikdy nenechávejte přezrát. Vždy se ho snažte co nejdříve sníst. Stejné pravidlo platí i co se koláčů, buchet a jiných podobných dobrot týče. Stane-li se, že je ihned nesníte, skladujte je v lednici. Podobně se chovejte i s vínem a pivem. Pokud láhev nedopijete okamžitě, skladuje ho v lednici. Prázdné láhve neskladujte doma, ale někde venku. Odpadkové koše vynášejte co nejčastěji, aby se zde potraviny nehromadily. Jinak by to totiž mohl být ráj pro octomilky.
Octomilky nejsou zrovna našimi přáteli. Přenáší totiž řadu bakterií, plísní a kvasinek na potraviny. Sice se nemusíte bát, že byste nějakou nemoc pomocí nich mohli dostat, ale jsou i přesto velmi otravné. Jistě si dovedete živě představit, jak nepříjemně mohou tyto malé mušky zkazit krásný večer s partnerem nebo přáteli.
Pro bavení se těchto příšerek, vyzkoušejte několik osvědčených rad. Octomilky přímo milují víno, ale třeba i ocet, podle čehož dostali i název. Nechte malou skleničku jen tak položenou na volném prostranství. Mušky se na tuto vůni nalákají a naletí do skleničky, ve které se utopí. Octomilky přímo nesnáší hřebíček. Proto pokud se přeci jen nějaké v domácnosti objeví, vypudíte octomilky vůní hřebíčku, který můžete rozmístit na různých místech v kuchyni.
Samozřejmě kromě těchto přírodních rad existuje i taková pomoc, která se dá koupit v drogerii nebo jiných speciálních obchodech. Jedná se o nejrůznější lepicí pásky, na které se mušky přilepí. Ty se umisťují na okna, stoly nebo třeba do polic. Podobně mohou pomoci i spreje proti hmyzu. Pro šikovné kutily je zde další rada. Naplňte plastovou láhev nahnilým ovocem a zalijte vodou. Hrdlo pokryjte potravinovou fólií, ve které udělejte dírky. Mušky proletí dovnitř, ale se již nedostanou.
Na čistotu dbejte v celé domácnosti. Nezapomínejte ani na odpadní potrubí, ve kterém se malé mušky mohou taky často vyskytovat.