Dnešní moderní trendy nepřejí přírodnímu ochlupení. A to jak samozřejmě u žen, tak také i u mužů. Třeba takové podpaží – nejen že se zde holí ženy, ale i u mužů už se moc často nevidí, že by trot místo u nich bylo přirozeně obrostlé chlupy. Jenže jsou i místa, kde nejen že chlupy nechceme, ale kde je ani nemůže nějak skrýt a často se za tyto místa stydíme. U žen je to tvář a nejčastěji horní ret, tedy tmavší chloupky pod nosem, muže zas trápí chlupatý krk anebo silněji zarostlé záda.
Naštěstí je dnes několik způsobů, jak se takového nechtěného ochlupení zbavit a mít tak užasle hladkou a hebkou pokožkou podle svých přání a tužeb. Zbavení chloupků není jen jistá móda, je to i součást hygieny člověka, a také většině lidí může zvýšit sebevědomí.
Žiletka, holení
Klasika mezi technikami zbavování se chloupků je bezesporu holení žiletkou. Od prvních žiletek zaznamenaly ty nejmodernější výrazný pokrok, a i nyní můžeme pozorovat, že tím, čím se holilo ještě před pár lety již jistým způsobem „odzvonilo“, lidé si zvykly na jiné techniky, lepší a i v tomto jde vývoj dál a dál. Žiletky jsou sice ostré, ale k pokožce jemnější, lépe přilnou. Holení je pak jemné, bez drsného zacházení a při zvládnutí dobré techniky s dobrými prostředky, tak i bez řezných ran.
Holení mužů
Tuto techniku používají muži tradičně na holení tváří, obličeje, také na podpaží a i intimní místa. Pokud si teda tato místa holí. Je to běžný prostředek pro každého muže a součástí musí být i dobrá pěna nebo gel na holení. Díky tomu se zabrání vzniku červených míst a dráždění pokožky nějakou dobu po holení. Což se může často stávat zejména u mladých mužů, kteří ještě nejsou zvyklí na holení. V té době je dobré používat nějaký přípravek po holení.
Holení žen
Ženy si holí tradičně nohy, také podpaží, intimní místa, a některé, pokud musí, tak paže. Protože pokožka žen je o něco jemnější, než u mužů, je nutné vždy používat přípravky a kosmetiku určenou pouze na dámskou pokožku. Žiletky, resp. holítka jsou vybavena měkkým pěnovým proužkem na šetrnost k dámské pokožce, vždy je nutné použít gel na holení, a pokud pokožka dráždí, tak i mléko po holení. Jestliže cítíte po holení svědění, a použila jste jak gel, tak určenou jemnou žiletku i přípravek po holení, ještě pamatujte na to, že je nutné se holit vždy večer, před spánkem a pokožku smýt vlažnou vodou. Nikdy ne horkou.
Vytrhávání, vosk
Tradiční technikou se také v posledních letech stal horký vosk. Výhodou je, že tělo zbavuje chloupků i s kořínky, a než naroste nový, trvá to hodně dlouho. Navíc jsou chloupky slabší a méně husté, než v případě, kdy se holíme. Nevýhodu lze spatřovat v tom, že po této technice mohou chloupky zarůstat do podkoží a způsobovat nehezké bouličky, někdy i záněty. Tomu se dá zabránit používáním krému proti zarůstávání chloupků. Další nevýhodou je to, že proceduru vám většinou udělají pouze v kosmetickém salonu. Tudíž zaplatíte i za práci a pro některé lidi, a konkrétní místa na těle, to může být poněkud intimní záležitost a mají obavy se takto svěřit do rukou neznámé osoby.
Cukrová pasta
Mimo vosku je zde možnost i cukrové pasty, jež je prý šetrnější metoda, než horký vosk a má stejný efekt. Dá se dokonce používat i doma, jen je potřeba znát techniku použití a také vědět, jako teplotu musí cukrová pasta pro použití mít. Také vytrhává chloupky i s kořínky, takže efekt je stejný, jako u vosku.
Epilátor
Jistou možností je použití elektrického epilátoru. Dobrý strojek stojí tisíc až dva tisíce korun a vydrží dlouhou dobu (při správném používání a pravidelném čištění). Taktéž vytrhává chloupky i s kořínky a funguje na principu pinzet, které se točí na otočném válci a velmi vysokou rychlostí chloupky vytrhávají.
Všechny techniky lze použít na inkriminovaná místa, která chceme nepříjemných chloupků zbavit. Ideální je horký vosk například na záda (někteří muži na to trpí) anebo na horní ret u žen.
Odbarvení
Jitou možností pro odstranění nechtěných chloupků, je i jejich odbarvení. Například již zmíněná mužská záda, anebo horní ret u žen. Často se také vyskytují chloupky od kotlet, chlupatý může být i zadek a na tato místa se holení nehodí. Pokud vytrhávání nedělá dobře – pokožka trpí zčervenáním, pupínky, a silně dráždí tak, že už nic nepomáhá, je vhodné použít odbarvení těchto chloupků. Nevýhodou je, že po krátkém čase chloupky odrostou, což vytvoří podivný efekt. To je potřeba před použitím vědět, a spíše pouvažovat o jiné technice zbavení se nechtěného a neestetického ochlupení.
Trvalá epilace
A naprostou novinou v oblasti zbavování se chloupků, je trvalé epilace, neboli zničení nejen celého chloupku, ale rovnou vlasové cibulky. Tato metoda se začala v našich kosmetických salonech použít teprve před několika lety, a zaznamenala revoluci v oblasti odstranění chloupků. Technika se provádí laserem. Ten působí na vlasovou cibulku v podkoží a zcela ji zničí. Nový chloupek z ní proto již nevyroste. Nevýhodou této metody je to, že je zdlouhavá, jediná návštěva k odstranění nechtěných chloupků nestačí. Doporučuje se každých šest týdnů a může jít i o dvacet, nebo i více návštěv. Další nevýhodou je, že je tato technika finančně náročná. Kompletní ošetření je otázkou několik tisíc, někdy i desítky tisíc. Ale zas na druhou stranu, pokud to zaručí, že si již nikdy nebudeme muset kupovat žiletky, gely na holení, voskové pásky a další nezbytnosti, jistě se vyplatí. Nutno však podotknout, že metoda je určena na silnější a tmavší chloupky. Ideální jsou ty v podpaží, na intimních místech apod. Světlé a na první pohled nepatrné chloupky takto neodstraníte. Metoda může být vhodná pro trvalé odstranění chlupů na zádech, které některé muže trápí.