Jak vyřešit 8 nejhorších míst při úklidu bytu

09.10. 2013 • Zajímavosti 2343x

Čas od času by se měl v bytě provést rozsáhlejší úklid. Spouštěčem akce „vše čisté“ mohou být svátky nebo oslavy, pro někoho je dostačujícím důvodem příjezd tchýně. Když už si sednete s pocitem, že je hotovo, tak váš byt může mít několik opravdu problematických míst třeba v podobě plísní nebo potravinových molů. Tady už jde do tuhého, protože odstranění některých bolavých komplikací je nejen náročné, ale někdy i neúčinné. Jak jednou provždy zatočit s „úklidovými“ problémy v bytě?

Potravinoví moli

Jedná se o hmyz, který dokáže hodně znepříjemnit pobyt nejen v kuchyni. Nejdůležitější je nalézt líhniště, ale moli se mohou živit i zbytky jídel zapadanými kolem sporáku nebo za lednicí, proto občasná kontrola nebo uzavřené spáry jsou na místě. Horší je, když k vám zalétají od sousedů ze světlíku  nebo si je můžete nosit s jídlem z obchodu. Daří se jim například v právě zakoupených sušených bylinných směsích.

Řešení je tvrdé – jakmile se rozšíří moli, je nutné bez milosti vyhodit vše, co není v uzavřených nádobách a dózách, ve kterých byste měli mít veškeré sypké suroviny. Když donesete mouku z obchodu, tak ji na noc dejte do mrazáku, což by mělo stačit na zahubení případných zárodků. Stačí i mouku prosít, nasypat na plech a hodit na pár minut do trouby na 90 stupňů. Prevencí před těmito „hmyzími sympaťáky“  je omytí polic ve spíži vodou s 5 lžícemi čpavku a pomoci by měl i položený bobkový list.

Ucpaný odtok u umyvadla, dřezu nebo vany

Vana se většinou ucpe vlasy, dřez v kuchyni zbytky jídel a mastnotou, před kterou vás neochrání žádné sítko. Výsledek je stejný – už to zase neodtejká! Při častém ucpávání odtoku se zajímejte, zda nemáte odtokovou rouru vroubkovanou a případně  ji zkuste vyměnit za klasickou hladkou. Můžete i použít různé prostředky z drogerie, pomůže i obyčejný hydroxid sodný nebo louh, který je účinný, ale při práci s ním hrozí poleptání. Nejen někteří příslušníci starší generace nedají dopustit na prolévání kuchyňského dřezu horkou slanou vodou. Když nic nepomáhá, tak nezbývá než se pokusit o mechanické vyčištění. Postavte pod sifon kýbl na vodu, sifon odmontujte a všechny jeho části dobře opláchněte. Při sestavování musíte odpad osadit novým těsněním. Můžete i vyzkoušet ucpané místo prorazit malým instalatérským perem, které seženete v železářství. Dosáhnete větší účinnosti než u gumového zvonu, který vám vyčistí jen málo ucpané odtoky.

Zašlé spáry u dlažby a obkladů

Zde se projevuje souběh několika důvodů, proč nejsou spáry bílé jako dřív. Aby bylo čistění spár účinné, musíte zjistit, co stojí za jejich ušpiněním. Roli tu hrají vápencové usazeniny, ale tmavé odstíny spár způsobuje i ve vodě obsažené železo a mangan. Dalším „škoditelem“ může být i plíseň, zvlášť, když je koupelna vlhká a špatně větratelná. Plíseň poznáte podle nepravidelných černých fleků a pro její likvidaci budete muset sáhnout po účinnější chemii. Na usazeniny železa a manganu bude stačit kartáč a hrubá síla, jen dejte pozor na vydrolení obkladů. Výborný je parní čistič s nástavcem na spáry, který vám zapůjčí úklidové firmy a určitě ho využijete i jinde. Trn z paty vám může vytrhnout i obyčejný prášek do pečiva, jen ho asi spotřebujete více. Naneste ho na vlhký hadr nebo starý zubní kartáček a pokryjte s ním spáry. Hechte působit asi hodinu a po omytí by měly být bělejší.

Plíseň v bytě

Objevít se může nejen v koupelně, ale i u oken, za skříněmi nebo pod matracemi položenými přímo na podlaze. Příčina je jednoduchá – zvýšená vlhkost vzduchu a nedostatečné proudění nebo chcete-li, větrání. Problémům nahrávají plastová okna. Naučte se je otvírat na mikroventilaci ( pokud ji mají ). Nezvyšujte vlhkost ovzduší v bytě sušením prádla a v kuchyni pomáhá nejen větrání, ale i dobrá digestoř.

Proti plísni mohou pomoci granuláty, které vytahují vzdušnou vlhkost. Jen některé se nedoporučují používat v místnostech, kde jsou děti nebo domácí zvířata, protože se z nich uvolňují chemikálie. Přístroje na vkládání tablet pohlcujících vlhkost nejsou zrovna levné a na jejich účinnost není jednoznačný názor – někomu pomohly, někomu ne. Nelze ani doporučit dlouhodobější používání tradičního Sava, protože se z něj sice na chvíli, ale přesto uvolňuje chlór. Řešení nabízí dle výrobce bezpečný a netoxický přípravek Bio Regel vhodný k hubení plísní a použitelný i preventivně.

Špatně myjící myčka

Co si počít, když jste navýšili dávkování soli, leštidla a prášku a přesto myčka umyje tak mizerně, že jste nuceni nábobí vzít ještě jednou ručně? Nejčastější příčinou problému jsou ucpané trysky nebo zanesené potrubí. Pomoci by mohlo důkladně pročištění prostoru pod filtrem a výměna těsnění u horního ostřikovacího ramene. To když ztrouchniví, tak voda uniká kolem a v tryskách není dostatečný tlak. Do myčky určitě nevkládejte nádobí s velkými zbytky jídel, protože ona sice myje, ale zázraky neumí. Taková zrnka rýže nebo kousky oříšků umí dokonale ucpat ramena. Nesnažte se ani snižovat dávkování soli a leštidla. Na čištění prostorů pod filtrem můžete zkusit i chemii, protože u některých typů myček se tam dostanete jen velice těžko. Zkuste občas prohnat myčku na co nejvyšší teplotu a jen se vsypaným balením kyseliny citrónové. Pozor, dávejte ji do myčky až dojde k odčerpání vody sloužící k prvnímu oplachu.

Vodní kámen v konvici a na obkladech

Vápencové útvary jsou krásné v přírodě, ale doma v koupelně na bateriích a obkladačkách vypadají dost odpudivě. Nehledě na to, že domácím spotřebičům škodí. Co s tím,když „vodní kámen, to je prevít“.Všeobecně se doporučuje používat preventivní prostředky, které by měly vodní kámen rozpouštět a zabraňovat jejímu dalšímu usazování. Když už ho je na topné spirále moc, tak je nabíledni jediné řešení v podobě její výměny. Ve varné konvici stačí ohřát místo vody ocet. Vodní kámen se odloupe a konvice je jako nová. Podobně je možné  do octa namočit i sprchu v koupelně a se stejným přípravkem naděláte mnoho parády i jinde.  Viditelně bělavé fleky usazeného vápence v koupelně očistěte také octem nebo kyselinou citrónovou, pouze je nesmíte použít na přírodní povrchy, jako je mramor. Zanesená vodovodní baterie nevypadá vábně a pomůže vám ubrousek namočený do octa, který namotejte na baterii a vše pokryjte igelitovým sáčkem. Když „obklad“ po několika hodinách působení sundáte a plochu vyleštíte, budete příjemně překvapeni. V drogerii najdete mnohé více či méně účinné čističe vodního kamene, jenom si nenechte vnutit odstraňovač,  který se montuje na potrubí.

Prádlo vytažené z pračky páchne

Když věšíte prádlo po vyprání, tak většinou voní, ale co když je najednou cítit zatuchlinou a  speciálně to tmavé? Za tímto problémem stojí paradoxně snaha o úsporu vody  a stále větší obliba praní při nízké teplotě, což moderní prášky umožňují. Z pračky se tak nemohou dokonale vypláchnout všechny nečistoty, které se usazují po jejích koutech. Potom dochází k postupnému uvolňování zahnívajících vlasů, nití, chlupů atd. do prádla, a tak některé várky více či méně páchnou. Podobnou schopnost se usazovat v pračce mají gely a bohužel, i přírodě prospěšný mýdlový sliz, popřípadě levné a nekvalitní aviváže.

Pomoci může pravidelné čištění filtru a vybrání usazenin z prostoru za ním. Pouštějte pračku na program s vyšší teplotou vody, ručníkům 80 stupňů neublíží. V drogerii seženete množství čističů pračky, ale pokud chcete ušetřit a dosáhnout dobrého výsledku, tak pusťte naprázdno program na 90 stupňů a místo prášku nalejte do pračky láhev octa, což je silná přírodní desinfekce.

Umaštěná trouba, digestoř a trouba

Základní rada zní – když budete bojovat s mastnotou na kuchyňských spotřebičích, tak nešetřete a pořiďte si zdatného pomocníka. Levné přípravky nic nevyčistí a mnohdy zapáchají, což může být v případě trouby hodně nepříjemné. Navíc bývají i dost nešetrné a poškozují hladké povrchy.

Nejlépe je utírat mastnotu pravidelně a vězte, že tady s trpělivostí dojdete opravdu nejdále. Do trouby nastříkejte nejlépe večer pěnový přípravek a setřete ho až ráno. Pro větší účinek ho můžete stříkat i do trouby teplé. Pozor si dejte u sklokeramiky, zde používejte výhradně speciální přípravky k tomu určené. A zvýšená opatrnost je na místě u mikrovlnek, jejichž stěny nejsou tak odolné. Zkuste dát do misky s vodou několik plátků citronu a nechte s ní mikrovlnou troubu běžet tři minuty na plný výkon. Krásně uvolněné nečistoty pak stačí jenom setřít.

Nakonec dobrá „babská“ rada. Troubu zkuste vymýt vlažnou vodou se sodou nebo s perkarbonátem sodným.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra