Začněme tím, že pes je masožravec, ačkoliv se o tom v poslední době vedou spory i mezi odborníky (někteří veterináři tvrdí, že pes je „jen“ všežravec). O čem není sporu je to, že biologicky a původem pes patří mezi masožravce. I dnešní pes, zhýčkaný gaučem a kupovanými lahůdkami, umí ulovit, zabít a „naporcovat“ potravu... Za dobu, co žije s člověkem, se už ale jeho trávicí trakt přizpůsobil, takže dokáže (díky produkci enzymů v tenkém střevě) částečně natrávit i škrob a sacharidy, tj. rostlinnou potravu.
Shrnuto a podtrženo – dnešní pes už není „čistý“ masožravec, ale není ani „pouhý“ všežravec. Je tedy něco mezi, řekněme zdomácnělá masožravá šelma, která využije i menší množství rostlinné potravy. Na prvním místě psího krmení tedy musí být maso (= proteiny živočišného původu), dále kosti, vnitřností a rostlinná složka (ideálně zelenina, ovoce a různé bylinky, bobuloviny atd.), a také oleje. Přesně tuhle pestrost bychom měli při krmení psa dodržovat.
Majitelé a chovatelé dnes mají na výběr hned několik možností, jak své psy krmit. Nejrozšířenější jsou granule, ale začněme od toho, co je pro psa nejzdravější a nejpřirozenější.
- Vyvážený B.A.R.F.
Nejmodernější způsob krmení psů, spočívá v návratu k přirozenosti, k přirozené potravě psa. Je to zkratka z anglických slov „Bones And Raw Food“ (= kosti a syrová potrava). Je ovšem nutno pečlivě dbát na pestrost a vyváženost potravy. Aby to majitelé psů dělali správně, tak už musí mít určité znalosti o skladbě krmiva. Anebo se mohou spolehnout na profesionálně sestavenou přílohu od české firmy Yoggies, kterou připravili odborníci na krmení ve spolupráci s veterináři a která už obsahuje vše potřebné – zeleninu, ovoce, přírodní oleje, bylinky, laktobacily ad. Kompletní přílohu pak už jen dávkují svému psovi k masu.
- Vařená potrava
Je to podobné B.A.R.Fu, výhoda je opět v tom, že víme, co dáváme do hrnce, tj. psovi do misky. Hlídáme si vstupní kvalitu surovin, ale i zde hrozí to stejné riziko – dodržet vyváženost a pestrost!
- Granule lisované za studena
Moderní generace krmiv, dodržuje přirozenost potravy, protože vychází z B.A.R.Fu. Výroba granulí Yoggies probíhá šetrně – opakovaným vysoušením a slisováním, kdy teplota nikdy nepřestoupí 40 stupňů C. Díky tomu v potravě zůstanou zachované veškeré biologicky aktivní látky ve své přirozené podobě, takže se tam nemusí přidávat žádná chemie, ochucovadla, plnidla... atd. Jejich obrovská výhoda dále je, že v žaludku psa nebobtnají, takže nehrozí torze žaludku. Dají se proto skvěle míchat se syrovým masem, konzervou...
Za studena lisované granule se dost často doporučují i jako „prázdninová“ varianta pro ty, kdo krmí psa B.A.R.Fem – když jedou třeba na dovolenou a nemohou si brát příliš velké zásoby masa, nemají je tam kde uskladnit apod.
A protože se těší mezi psy (a tím i jejich majiteli) stále větší oblibě, objevily se už na trhu dokonce i „falešné“ – prostě klasické granule, které výrobce jen vydává za ty lisované za studena. Ty pravé ale poznáte opravdu snadno, ani na to nepotřebujete profesionální laboratoř – poctivé granule opravdu lisované za studena jsou baleny výlučně v papírovém pytli, a nikdy v laciném plastovém, plném nebezpečných ftalátů! Ve „Složení“ je vždy na prvním místě maso a neobsahují žádné konzervanty a chemii.
- Extrudované granule
Tyto klasické granule byly základem krmení psů před 20 lety. Vyrábějí se tak, že se vstupní suroviny rozemelou na jemnou moučku a při vysokých teplotách (až 200 stupňů C) a vysokém tlaku se vše rozemele na prach. Následně se to slepuje do jednotlivých kuliček. Přitom se do směsi musí uměle přidávat všechny látky jako třeba vitamíny, minerály atd.
- Konzervy
I když je konzerva kvalitní, z dobrých surovin, tak stejně při výrobě prochází sterilizací, což probíhá při 138 stupních. Takže na určité zpestření určitě ano, třeba jako ochucení granulek, když je pes odmítá samotné, ale jako jediné krmení nelze žádnou konzervu s čistým svědomím doporučit.
Používáte-li konzervy především na ochucení granulí, můžete zvolit i mnohem vhodnější náhradu – speciální omáčky! Unikátní novinku vyvinula česká firma ve spolupráci s veterináři a je určená nejen pro vybíravé pejsky, ale i pro ty na dietě apod. Koupíte ji v několika verzích – např. kuřecí s batáty, zvěřina s rýží, hovězí s červenou řepou ad.
- Zdravé pamlsky
Současný trh nabízí nepřeberné množství… Nejlákavější pro psy jsou ty vyrobené stejně jako Yoggies z kvalitního masa – ať už ve formě proužků, nebo přímo nasekané na malé kousíčky, takže bude příprava na výcvik mnohem snadnější i pro vás! Přirozené vůni masa neodolá žádný pes a bude vás poslouchat jako "hodinky".
TIP NA ZÁVĚR:
Vždy si pečlivě přečtěte na obalu OBSAH krmení!
Hlavně si hlídejte složení, které musí být (ze zákona!) uvedeno na každém obalu, a to v sestupném pořadí surovin podle obsahu. Na prvním místě vždy hledejte MASO. Vyhýbejte se těm výrobkům, které mají v obsahu obilí, sóju, chemické konzervanty apod.