Inkontinence je většinou spojována se staršími ženami. Opak je ale pravdou. Samovolným únikem moči mohou trpět i děti, muži a nejvíce jím trpí ženy v produktivním věku. Močová inkontinence představuje zdravotní problém, který negativně ovlivňuje kvalitu života. V České republice existuje mnoho odborníků, kteří se zabývají léčbou a problémy spojenými s únikem moči. Výsledky jejich práce jsou příznivé. Problém se však vyskytuje u pacientek, které nemohou překonat stud z nekontrolovatelného úniku moči a svůj problém dlouze tají, proto odbornou pomoc vyhledá jen malé procento nemocných žen. Odborné prameny udávají, že s inkontinencí se setká, alespoň na přechodnou dobu, 50 % žen.
Inkontinence
Představuje stav, kdy člověk nemůže regulovat vylučování moči. Inkontinence často vzniká jako následek úrazu či onemocnění močového ústrojí. Toto velmi nepříjemné onemocnění lze léčit chirurgickými postupy, ale i změnami v běžném životě a speciálními cviky určenými pro posílení pánevního dna.
Co stojí za inkontinencí?
Pacientky, které trpí touto nemocí, mívají oslabený svěrač močové trubice a sval uzavírající vývod z močového měchýře. Ochablé jsou i svaly pánevního dna. K oslabení a ochabnutí těchto svalů dochází zejména:
§ stárnutím,
§ při nervovém onemocnění (mrtvice),
§ těžkými porody,
§ velkou fyzickou námahou,
§ chronickou zácpou,
§ astmatem.
Relativní inkontinence
Též zvaná „stresová“ inkontinence představuje samovolný únik moči, k němuž dochází při zvýšeném nitrobřišním tlaku (smích, kašlání, skákání, fyzická zátěž). Tento druh úniku moči se vyskytuje zejména v těhotenství a po porodu.
Urgentní inkontinence
Tzv. „náhlá“ inkontinence se vyznačuje náhlým, neovladatelným nucením na močení s únikem většího množství moči. Toto náhlé chtění na záchod může být vyvoláno náhlou změnou polohy. Pacientky trpí častým denním i nočním močením. K hlavním příčinám vzniku urgentní inkontinence můžeme přiřadit infekci močových cest, zúžená močová trubice, nádory měchýře, močové kameny, cukrovka, užívání léků na lepší odvodnění organismu (diuretika), kouření a alkohol, psychický stres, chřadnutí tkání v důsledku nedostatku ženských pohlavních hormonů.
Inkontinence při přeplněném močovém měchýři
Dochází k ní v důsledku chronického zadržování moči. Měchýř je tak neustále plný a moč z něj odkapává. K příčinám můžeme přiřadit pokles dělohy či užívání některých léků.
Prevence
o Omezte příjem potravin obsahující šťavelany – jahody, reveň, špenát.
o Kegelovy cviky na posílení pánevního dna – alespoň 5x denně se posaďte nebo lehněte s pokrčenými koleny mírně od sebe a na dvě vteřiny stáhněte pánevní svaly. Po dvou vteřinách je opět povolte. Opakujte 10x. Postupně prodlužujte stah až na deset vteřin. Úspěšnost svého cvičení můžete kontrolovat při močení – v půlce močení moč na chvíli přerušte.
Kdy jít doktorovi?
Zpozorujete-li některý z uvedených příznaků, navštivte doktora.
§ Inkontinence se dostaví náhle.
§ Samovolný únik moči vám brání v běžných denních aktivitách.
§ Močení je nepříjemně bolestivé.
§ Máte pocit, že inkontinenci vyvolaly léky, které užíváte.