Stojíte před rozhodnutím, jakého hlídače si pořídit na vaši zahradu? Toužíte po společenském, tolerantním, klidném, ale zároveň temperamentním a vitálním plemenu? Pořiďte si hovawarta. Hovawart se vám stane věrným společníkem na vaší cestě životem.
Kde se vzal, tu se vzal hovawart!
Jedná se o relativně mladou rasu s velmi starým jménem a původem. Dříve se jmenoval hofewart (z německého Hof – dvůr a warten – čekat, hlídat). Původní popis hovawarta je zmiňován již ve středověkých dokumentech. Byl popsán jako dlouhosrstý pes s převislýma ušima a huňatým ocasem. Hofewart dříve posloužil jako selský pes a hlídač majetku. V roce 1879 pan Fitzinger ve své knize vymezil profil hlídacího psa. Tento popis odpovídá dnešnímu standardu hovawarta. Po první světové válce se chovatelé z okolí Harzu rozhodli, že vyšlechtí nového dlouhosrstého stabilního psa s převislýma ušima a bohatým ocasem. V roce 1922 byli v chovatelské knize zaevidováni první hovawarti. Toto plemeno je od samého začátku tetováno. Dnešní hovawart má v sobě geny například leonbergra, kuvasze, „africké divoké feny“.
Vzhled hovawarta
„Howík“ je silný, středně velký, dlouhosrstý pracovní pes s převislýma ušima, širokým hrudníkem, pevným a rovným hřbetem, s mohutnou hlavou a širokým čelem. Rozdíl mezi pohlavím je patrný – především ve tvaru hlavy a celkové tělesné stavbě.
Velikost (měřeno v kohoutku): feny 58 – 65 cm; psi 63 – 70 cm.
Přibližná hmotnost: feny 32 – 38 kg; psi 40 – 45 kg.
Srst a barva: hovawartova srst je dlouhá, mírně zvlněná. Existují tři barevné verze tohoto plemena – středně plavá, černá, černá se znaky.
Inteligentní pes s mírumilovnou povahou
Pes Hovawart je vyrovnaný, klidný, dobromyslný, sebejistý pes s obranářskými vlastnostmi. Může se chlubit výtečným čichem, díky němuž se může nalézt uplatnění i jako stopovací či záchranářský pes. Ke svojí rodině (smečce) má velmi silnou citovou vazbu, proto je označován za výborného doprovodného, hlídacího a obranářského psa. Je společenský a chce být tam, kde je právě jeho smečka. Nevrhá se do zbytečných agresivních bojů s ostatními psy!!! Když k vám přijde návštěva, zcela ji respektuje, neútočí na ni. Když je mu někdo z přítomných nesympatický, štěká na něj a stoupá si před něj. Nedochází k žádné agresi. Když „howíka“ pochválíte a dáte mu povel, ať nehlídá, lehne si pod stůl nebo do jiného klidného místa, kde bude blízko svojí smečce.
Hovawart a děti
K dětem, které jsou součástí smečky, je velice dobromyslný a maximálně trpělivý. Při dětském hraní toleruje jejich chyby a není agresivní. Pokud ale malý nezbeda dělá schválnosti a různě psa provokuje, „howík“ to pozná a už si na dítě začíná dávat pozor. Při každé další úmyslné chybě, pak na dítě štěkně a nevšímá si ho. U styku psa a dítěte by vždycky měl být dozor majitele. Majitel musí dítěti pečlivě vysvětlit, že pes není žádná hračka. K cizím dětem se hovawart bude chovat jinak, než k dětem ve smečce. Nebude si jich všímat, bude je respektovat. Když čekáte nový přírůstek do rodiny, měla byste po návratu domů, miminko ukázat i vašemu hlídacímu mazlíčkovi, aby si ho také prohlédl a očuchal a přiřadil do smečky. K miminku bude od samého začátku chovat lásku stejně jako vy.
Výchova a výcvik hovawarta
Hovawart není tvrdohlavý. Naopak je inteligentní a učenlivý. Velmi rychle pochopí nové povely. S výchovou a výcvikem musíte začít už u štěněte. Nejlepší doba na osvojení povelů a návyků je do šesti měsíců. Při výchově musí být celá rodina „naladěna na stejnou vlnu“. Povely a tresty jednotlivých rodinných příslušníků se musí shodovat.
Pro získání další potřebných informací doporučuji k pročtení knihu Jak na to – Hovawart, kde naleznete 70tistránkový rozbor tohoto výjimečného plemene.