Generace našich rodičů a zejména prarodičů si karetní hry pojily převážně s hospodou či hazardem. Postupem času se hraní o desetníky stalo velmi vítanou metodou „aktivního“ vyžití, který člověku umožnil, aby se v něčem zlepšoval, a nemusel přitom zároveň vstát a někam jít. I v současnosti je spousta karetních her cítit po cigaretovém kouři a pachem mužného potu, ovšem čím dál větší místo v našich hlavách zaujímá ještě daleko jiná myšlenka. Představuje ji karetní hra, která se dá provozovat, a tím si tak ukrátit volnou chvilku na počítači. Nejspíš ta úplně nejslavnější z nich se jmenuje, především známý z příslušenství Windows, Solitaire.
Již samotný fakt, že hra Solitaire se dočkala svého největšího rozšíření zrovna tady, naznačuje, že nemá příliš těžká pravidla, díky jejich snadné srozumitelnosti zároveň se nijak nepoškodila hráčská vášeň: Solitaire se naopak řadí mezi ty karetní hry, které člověka brzy uchvátí a nepustí. Takových upřímně není mnoho.
Základní cíl pro všechny hráče je tedy velmi jednoduchý: všechny karty z hracího balíčku, kterých je pokaždé celkem padesát dva, se musí nakonec rozčlenit na čtyři hromádky, v nichž jsou jednotlivé karty seřazeny od těch nejmenších hodnot až po ty největší.
Přitom platí, že společně s počátkem samotné partie hráč disponuje sedmi před sebou rozloženými hromádkami, ty tvoří jedna až sedm karet, přičemž všechny ostatní zatím leží v základním balíčku.
Jestliže se tak potřebujete dostat k těm zbývajícím, do této chvíle zakrytým kartám, musíte se nejdříve zbavit těch, jež se nachází nad nimi.
Pokaždé je zapotřebí postupovat takových způsobem, abychom jednotlivé karty ve vznikajících balíčcích seřazovali sestupně podle jejich velikosti, a vždy tak, abychom postupně střídali jejich barvy.
Podstatné je přirozeně při této naší snaze, abychom nashromáždily co nejvíce bodů, které se přidělují dle toho, jaký krok jsme zrovna učinili. Největšího bodového skóre samozřejmě dosáhnete, když se vám celý tento úkol podaří splnit v nejkratším časovém úseku. Po úspěšném rozdělení veškerých karet hráč obdrží určitou bodovou částku za každou použitou kartu. Je ovšem nutné, abyste si zapamatovali, že spolu s každým překlopením balíčku, tedy pokud začnete brát z dalšího balení karet, odpočítá se vám z výsledného skóre rovných sto bodů!
Závěrem bychom chtěli ještě dodat, že třebaže se v dnešní době lehce může zdát, že karetní hry tvoří jakousi okrajovou odnož počítačových her, dostupná čísla ve skutečnosti dokazují pravý opak. Jen v USA tak objevíte přes osm milionů lidí v produktivním věku, kteří tuto hru celkem pravidelně hrají. I díky tomuhle tak platí, že karetní hry představují nejpopulárnější typ počítačových her ze všech!