Grilování je bezesporu jednou z velmi oblíbených činností obyvatel nejen naší republiky a proto není divu, že již existuje spousta vylepšení, jak připravit jídlo na grilu ještě chutnější. V dnešní době se grilování neomezuje již pouze na maso, ale připravovat takto může také např. zeleninu, sýry nebo ryby. Nyní si společně představíme několik užitečných tipů.
Nakládání masa
Celá řada lidí se při nakládání masa dopouští zásadní chyby a tou je, že marinádou potře připravené maso až těsně před začátkem samotného grilování. To ovšem není správné, protože vložíte-li bezprostředně po tom maso na gril, nedostane se do něj za tak krátkou dobu chuť bylinek a koření. Ideální je nakládat masa den předem. Pokud to není možné, snažte se dodržet dobu minimálně 3hodin. Domácí marinády a dresinky připravíte mnohem levněji a chutněji, než byste je koupili v obchodě, pokuste se jim tedy věnovat trochu času. Jistě se vám to vyplatí, příprava není nikterak náročná a budete si do marinády moci přidat opravdu jen to, co vám chutná. Ideální je použití olivového oleje, bylinek a čerstvého černého pepře. Ovšem pozor, abyste to s olejem nepřehnali, neboť by vám při následném grilování mohl kapat do grilu a hořet. Obecně platí, že čím jednodušší marinádu si připravíte, tím víc poté vynikne chuť masa samotného. Další zásadou je solit maso až po upečení. Jelikož sůl vytahuje z masa vodu, mohlo by se vám stát, že to pak pustí zbytečně moc šťávy a ve výsledku bude suché.
Jak pracovat s mraženým masem
V případě, že maso naložíte s dostatečným předstihem, můžete se těšit na křehčí a šťavnatější výsledek. Před samotným grilováním je také důležité marinádu z masa mírně setřít. V opačném případě by vám olej mohl začít kapat, jak jsme již uváděli a hořet. Takto rovněž dochází ke vzniku rakovinotvorných látek. Použijete-li maso mražené, je nutné ho nechat nejprve pomalu rozmrazit a to při pokojové teplotě, nebo přes noc v lednici. Zásadní chybou je rozmrazit maso narychlo v mikrovlnce, neboť ke správnému rozmrazení je zapotřebí minimálně 12 hodin. Ideální je ponechat ho na nějaké mřížce, aby voda mohla samovolně odkapávat.
Recepty na grilování
Zajímavou možností je např. steak s houbami. Připravte si dva hovězí steaky, čtyři větší klobouky hub, zhruba tři rajčata, čtyři kolečka červené cibule, česnek, asi dva stroužky, dvě lžíce olivového oleje, špetku černého pepře, půl lžičky soli a pažitku dle chuti. Česnek rozmačkejte a osmahněte na rozpáleném oleji. Přelijte do mísy, vložte houby a cibuli, směsí potřete a ogrilujte dohněda. Z každé strany cca 2 minuty. Poté houby pokrájejte na silnější plátky a společně s cibulí ponořte do oleje. Každý plátek masa nakrájejte na cca tři stejné díly, osušte papírovou utěrkou, opepřete a potřete zlehka olivovým olejem. Grilujeme po každé straně 3-4 minuty, délka se odvíjí podle toho, jak hodně chcete mít maso propečené. Každý steak poklademe plátky rajčat, navrstvíme na ně směs hub a cibule, dozdobíme nasekanou pažitkou a můžeme podávat.
Na grilu lze kromě masa připravit např. také farmářské brambory. Jak na to? Potřebovat budete asi 5 brambor střední velikosti, 20 dkg slaniny, 2 cibule, 2 lžíce oleje, pepř, ½ lžičky soli, 1 lžičku drceného kmínu a grilovací koření. Brambory důkladně omyjte a i se slupkou pokrájejte na silnější plátky. Stejně tak nakrájejte i slaninu a cibuli. V misce smíchejte olej, sůl a koření. Na připravené jehly poté napíchejte střídavě brambory, cibuli a slaninu a hotové špízy důkladně potřete ochuceným oleje, který jste si připravili. Grilujeme na rozpáleném grilu cca 15 minut, mezitím obracíme a průběžně potíráme.
Chutnou variantou je i obalovaná kukuřice. Celé klasy cukrové kukuřice nejprve doměkka uvaříme. Cca 20 dkg anglické slaniny na plátky rozložíme na prkénko, posypeme nasekanou pažitkou a petrželí a klasy do nich zavineme. Převázat je můžete ještě stébly pažitky. Takto připravené palice potřeme máslem, osolíme dle chuti, vložíme do alobalových misek a ogrilujeme.