Televizní obrazovky jsou důležitou součástí českých domácností už více než 50 let. Nejprve se při jejich sledování scházely celé partaje v obývácích těch majetnějších, aby za dalších patnáct let každý člen rodiny snil o barevném obrazu, a ještě za dalších pár let později o dálkovém ovládání.
Celou tu dobu ale měly vždy jednu věc společnou: nevycházeli příliš vstříc osobním potřebám toho, kdo je sledoval. Samozřejmě, člověk mohl po libosti přepínat, ladit jas a nakonec i spustit video nebo teletext. Masivní nástup plochých televizí, s jejich do té doby nevídanými uživatelskými inovacemi, ale sledování televize doslova obrátil naruby.
A češi na volání společností, které je nabízejí slyší. Dokladem toho je třeba to, že za minulý rok se v naší zemi poprvé prodalo více LCD televizorů, než těch „klasických“. Nejde přitom o žádné rozdíly, na které jsme zvyklí z výsledků voleb: televizory s vysokým rozlišením tvořily 75 % ze všech televizí prodaných v ČR za rok 2008. Právě proto si ted´ ve stručnosti shrneme to, co by o nich měl vědět každý, kdo začíná uvažovat o tom, že by si některý z LCD televizorů pořídil i k sobě domů.
Zprávy nebo film?
První věcí, kterou byste v takovém případě měli udělat, je důkladné promyšlení toho, na co vlastně nový LCD televizor potřebujete. Jste náruživým hráčem herních konzolí? Láká vás představa pohodlného sledování filmů z některého přehrávače s vysokým rozlišením obrazu? Sledujete po večerech především zpravodajské stanice, satelitní vysílání nebo filmy na DVD? Nejužitečnější je při výběru vyjít právě z odpovědí na tyto otázky. V obchodech je totiž dnes takové množství nejrůzněji vybavených LCD televizorů, že jednoduché dělení levný přístroj – středně drahý – drahý již nestačí. Za podobné peníze dnes zkrátka pořídíte různé televize, které jsou určené pro různě orientovaného diváka.
Pokud se například považujete především za televizního diváka, kterého herní možnosti nebo celovečerní filmy příliš nezajímají, pravděpodobně pro vás co největší obrazovka nemusí být automaticky tím nejlepším řešením. A to zejména tehdy, kdy váš obývací pokoj není z největších, anebo kdy váš přístroj není příliš vzdálený místu, odkud jej sledujete.
U dnešního televizního vysílání, fungujícího na principu analogového příjmu signálu totiž potom bude přítomný šum nebo neostrost vynikat možná o něco více, než by vám bylo příjemné. Chytáte-li programy prostřednictvím digitálního příjmu, bude hned zřetelné, že se skládá z hromady drobných kostek.
LCD televize s většími úhlopříčkami (kolem 50 palců nebo i více) jsou totiž primárně určené pro diváky, kteří před nimi tráví nejvíce času jednak při sledování filmů na DVD , ale spíše už Blu-ray disků. Stejně tak také jejich výrobci počítají s tím, že jejich zákazníci budou vyžadovat digitální signál v poctivé kvalitě, a podle toho své výrobky také vybavují.
Pokud je právě toto váš případ, hledejte v obchodech nebo na stránkách eshopů kategorii Full HD televizorů. Právě pouze tyto přístroje totiž zvládnou bezezbytku využít celý potenciál přehrávání těchto formátů domácího videa. Samozřejmě je pravděpodobné, že by vás zpočátku uspokojily i o třídu horší HD Ready přístroje, nicméně si nikdy nemůžete být jisti na jak dlouho, a určitě není úplně příjemné přemýšlet pár měsíců po koupi nové televize o tom, že jste si přece jenom raději měli připlatit.
Pokud bychom tedy otázku vhodné délky úhlopříčky jednoduše shrnout: má-li váš obývací pokoj menší rozměry, určitě by pro vás LCD televizor s úhlopříčkou o velikosti 32 palců neměl být malý. V případě že je ale místnost spíše větší, volte raději přístroj o deset palců větší. Nedržte se ale jenom samotných rozměrů místnosti! Vždy je totiž určující především vzdálenost televize vaší pohovky nebo křesla. Praktické pravidlo pro správnou volbu velikosti obrazovky proto zní: úhlopříčka by měla zhruba odpovídat čtvrtině vzdálenosti mezi vámi a televizí. Tato optimální vzdálenost přitom není stanovena zejména s ohledem na zdraví vašich očí, jako tomu je u klasických televizí, kde sledování televize z krátké vzdálenosti se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. U LCD televizí jde spíše o to, že pokud budete sedět příliš blízko, mimořádnost obrazu se rozplyne: místo celku totiž uvidíte jeho jednotlivé body.
Televize na míru
Jak jsme si už naznačili v úvodu, kvalita obrazu a jeho velikost nebo kompaktní rozměry LCD televizí nejsou jejich jedinými přednostmi. Pokud vám totiž po nákupu nové televize něco změní život, nejspíš to nebude jistě úctyhodné rozlišení, ale uživatelský komfort, který tyto přístroje svým vlastníkům nabízí, a který umožňuje upravit si svou televize přesně na míru vašim diváckým návykům.
Samozřejmě tím nemáme na mysli „vymoženosti“ jako stereozvuk nebo teletext, které po dlouhá léta ztělesňovaly vymoženosti moderních televizí. Spíše jde o to, že pokud si pořídíte LCD televizi s integrovaným digitálním tunerem, budete mít možnost využívat mnoho zajímavých nových funkcí.
Především elektronického průvodce programem, pomocí kterého si lze pohodlně prohlédnout kompletní program všech televizních stanic, které můžete přijímat, a zatrhnout si v nich každý pořad, na která byste se rádi podívali. Dál už se nemusíte o nic starat. Přístroj se v době, kdy pořad začíná sám zapne, a pokud během sledování televize usnete, také se po jeho skončení hned vypne.
S touto první možností také úzce souvisí tvorba jednotlivých uživatelských profilů. Každý člen domácnosti si zde totiž může vybrat televizní nebo rozhlasové programy, které jsou pro něj zajímavé. Pokud potom sedne k televizi, nebudou jej obtěžovat nudné programy rodičů, nebo naopak rozjívené stanice pro teenagery. Samozřejmě lze při této tvorbě vlastních programů myslet i na ty nejmenší: a to bud´tak, že jim poskládáte speciální balíček dětských kanálů, anebo když zablokujete porno stanice tak, že jejich zobrazení bude možné až po zadání hesla.
Dalším velice praktickým nápadem je možnost okamžitého zjištění informací o pořadu nebo filmu, který právě běží. Snadno tak zjistíte jak se jmenuje, čemu se věnuje, jak dlouho jede, a kdy skončí.
Samozřejmostí jsou také širší možnosti pokud jde o různá nastavení „technického“ rázu. Týká se to například úpravy zvuku, který lze často kromě hlasitosti nastavovat také pomocí ekvalizéru, kdy můžete regulovat výšky a hloubky, nebo aktivovat prostorový (3D) zvuk. Podobné je to s obrazem. Obvykle se tak můžete rozhodnout pro jeden z několika přednastavených profilů, případně si poskládat třeba dva vlastní.
Zbrklý nákup se nemusí vyplatit
Samozřejmě u každého z dnes nabízených LCD televizorů není vše úplně růžové, a různých přístrojů se můžete setkat s různými nešvary nebo jejich slabými stránkami. Obecně přitom platí, že se zde není vždycky možné řídit jednoduchou rovnicí levný LCD televizor rovná se špatný televizor, a naopak.
To samé platí i pro jednotlivé výrobce, kteří se jim dnes věnují, a s jejichž výrobky se lze u nás setkat. Rozdíly najdeme spíše mezi konkrétními modely, a proto doporučit jedinou značku nebo typ LCD televizoru se pořádně nedá.
Přesto snad můžeme říci, že levnější modely mohou mít z pohledu náročného člověka zvyklého na přehrávání Blu-Ray disků na tom nejlepším vybavení poněkud horší obraz. Dále platí, že většina LCD obrazovek si neumí příliš dobře poradit s jinými než nativními obrazovkami. Stejně tak má mnoho i jinak kvalitních LCD televizorů problém s bezchybným zobrazením úplně černých míst obrazu.
Chcete-li proto mít před nákupem jistotu, že zvolený model naplní vaše očekávání, věnujte pár desítek minut hledání informací o televizoru, který vás zaujal: webové stránky výrobce, diskusní fóra, v nichž se jejich majitelé svěřují se svými zkušenostmi nebo přehledové články na různých specializovaných serverech mohou být právě tím zdrojem , kde si ověříte, jestli jste vybrali správně, případně po kterém jiném LCD televizoru byste se možná měli poohlédnout.