Sáhněme si do svědomí, která z nás si alespoň jednou za život nevyzkoušela jiný odstín svých kadeří. V dnešní době je opravu minimum žen, které se hrdě pyšní dokonalými vlasy s perfektním leskem, bez roztřepených konečků a v přírodním odstínu. Dnes, nás ženy, ovládají nejrůznější výrobci barev na vlasy. Diktují trendy v barvách - pěnová, permanentní nebo jen šampon… V obchodním centru jste přímo zavalená do všech těch růžových a zelených krabiček, ze kterých na vás koukají krásky s těmi nejúžasnějšími tóny a odlesky na jejich vlasech. Dalo by se říct, že dnes jsou barvy o mnoho šetrnější než kdysi. Ale i přes tuto skutečnost, většina kadeřníků nedoporučuje koupě barev z obchodu. Barvy, které se používají v kadeřnických salónech, jsou stále o dost šetrnější a lepší než ty, co běžně seženete v každé drogérii.
Při změně barvy vlasů byste měla brát na vědomí to, že aby barva do vlasu pronikla, musí se narušit struktura vlasového vlákna. Celý zásah je o to radikálnější, volíte-li metodu zesvětlování vlasů. Na následnou péči o své kadeře byste proto měla klást veliký důraz.
Několik všeobecných rad úvodem
Poraďte se svou kadeřnicí/kadeřníkem, která vlasová řada by byla pro váš typ vlasů nejlepší. Pořiďte si šampon, kondicionér, masku, sprej… zkrátka co společně uznáte za vhodné.
Rozumné je investovat do fénu s ionizérem. Šetří vlasy proti nadměrnému vysoušení a narovnává vlasové vlákno. Tím zamezí nežádoucímu poletování zelektrizovaných vlasů.
Kroťte své vášně při používání stylingových přípravků. Zde dvojnásobně platí, že méně je více.
Nevinná blond
Tak to jistě nedá říct, když se bavíte o barvení hlavy. Blonďaté vlasy totiž dostávají nejvíce zabrat. Jak jsem již zmínila, při barvení dochází k radikálnímu poškození vlasového vlákna. Odbarvované vlasy jsou více vysušené a to může mít za následek větší tvorbu mazu. Zesvětlením může být podrážděna i pokožka hlavy, a proto ani na ni nezapomínejte. Blonďaté hřívě opravdu svědčí pravidelná a důkladná péče. Jednou až dvakrát týdně vlasům dopřejte bohatou dávku vlasové masky. Vlasy dejte do igelitu a pak ještě do ručníku, dejte si přibližně dvacet minut oddech a nechte do vlasů pronikat dobro. Po každém mytí pak použijte kondicionér. Pro zpestření péče o blond tóny můžete zkusit recept našich babiček - vlasy propláchněte odvarem z heřmánku. Pozor na odvar z kopřivy - může vám na melírech zanechat zelenkavé tóny.
Černočerné kadeře
Pohled na temně černé vlasy házející lesk do všech stran je vskutku nádherný. Ale co to stojí péče mít uhelnou kštici? Barvení na černo si žádá pravidelné dobarvování odrostů. Jakákoliv přírodní barva vlasů je v kombinaci s černou nepříjemně kontrastní. Vy pak vypadáte, jakoby se vám už ve třiceti dělala pleška. Ideální je barvit si odrosty každé dva týdny. Nejprve natřete světlá místa u hlavy a po dvaceti minutách rozetřete barvu do celé délky vlasů. Nebo vlasy pročešte. Zde se ale svěřte do péče kopřivového odvaru. Budete pak mít havraní vlasy se zářivým leskem.
Červená třešeň
Granátové jablko, mahagon, rubínově červená, višeň,… a ještě mnoho dalších lákavých názvů nám představuje tóny červené barvy. Červená na vaší kštici má jednu obrovskou nevýhodu. Rychle se vymývá a přechází do zrzu. Pouze kvalitní vlasové výrobky od kadeřníka zpomalí tento proces. Po obarvení vlasů a lá rusovláska, byste se měla minimálně dva týdny vyhýbat koupání v bazénu. Chlorovaná voda škodí červeným pigmentům mnohem víc, než ta z kohoutku.