Jazyková škola Brno PELICAN, to je 90 % jazykového vzdělávání. Nicméně, všichni naši studenti (a snad i nestudenti) vědí, že to není činnost naší jazykovky. Kromě toho, že se snažíme ovládnout jazykové vzdělávání v Brně (ať už tím, že organizujeme firemní vzdělávání, klasické jazykové kurzy nebo třeba pomaturitní studium), snažíme se taky pomáhat k lepšímu světu.
A tak mezi tím, kdy organizujeme roční pomaturitní studium angličtiny nebo kurzy češtiny ve firmách, spolupracujeme taky s partnery z celé Evropy na vzdělávacích projektech, které mají smysl! A právě jedním z projektů je projekt WeAreONe, o kterém už jsi z našich článků mohl hodně slyšet.
Nicméně, v minulém týdnu jsme v Brně měli k tomuto projektu meeting – a tak se stalo, že se všichni naši evropští partneři objevili zničehožnic v naší moravské metropoli. A bylo to jednoduše skvělé!
Proč jsme tady?
Stovky tisíc lidí opouští ze dne na den svou vlast, ve snaze uniknout válkám a zvěrstvům páchaným v okolí svých domovů. Lidé ze všech společenských tříd se pouští do neznáma a hledají útočiště v blízkých zemích, přičemž ani Evropa není výjimkou.
Většina zemí vytvořila strategie a integrační programy, aby tuto vlnu nově příchozích lépe zvládla. Ale integrace, to je více než jen střecha nad hlavou, potraviny a voda. Je to taky potřeba najít společnou řeč. A ne všichni lidé na celém světě jsou vybaveni stejnou schopností učit se rychle nový jazyk, který je pak následně prvním předpokladem k tomu, najít si v nové zemi práci. Nejsou to klasické kurzy, jako je firemní angličtina nebo individuální kurz novořečtiny. Je to porozumění, pochopení a přátelství. Je to mnohem víc!
Proto jsme tady.Projekt We Are One je založený na myšlence, že lidé bez základní znalosti jazykových dovedností mají větší potíže s integrací do společnosti a s hledáním zaměstnání.
Ve snaze pomoct nově příchozím do partnerských zemí (a nejen do těch) jsme se po hlavě vrhnuli do tohoto projektu, jehož hlavním cílem je vybavit učitele jazyků, dobrovolníky a další vzdělavatele učebními pomůckami, které jim pomůžou pracovat s migranty.
Vzdělávací projekt WeR1 přitom adaptoval metody CLIL (výuka obsahu a jazyka zároveň) a metodu TBL (učení se praktického jazyka pomocí úkolů), které mají obrovský potenciál splnit svůj (a náš) cíl v tom nejkratším možném čase.
Setkání partnerů projektu v Brně
Po 1. setkání v Lisabonu a po školení na metody CLIL a TBL v Dublinu jsme se společně se všemi partnery projektu sešli v Brně, abychom zde uskutečnili druhé projektové setkání. Meeting se pořádal přímo v prostorech naší Jazykové školy PELICAN ve dnech 11. – 12. září a byly to dva dny plné produktivní práce, úsměvů a večerního posezení u dobrého jídla a piva, které zejména partneři z Irska náležitě ocenili!
Jak již bylo řečeno, v projektu WeR1 je naším cílem vyvinout materiály pro výuku odborně orientovaných jazykových dovedností, proto byl první den setkání věnován zejména intelektuálním výstupům projektu, včetně příručky pro vzdělavatele a nejdůležitější části celého projektu – knihy plné jednotlivých lekcí, za jejich vznikem stojí právě výše zmíněné vzdělávací metody.
Čas jsme věnovali taky multimediální prezentaci těchto lekcí – tedy doplňkovým videím a průvodci. Jelikož je naše škola PELICAN hlavou právě všech vzniklých videí projektu, odprezentovala své již vzniklé jednotky, které vznikly za spolupráce s brněnským hotelem Ricc a restaurací Jakoby.
A nutno říct, že videa, jejichž součástí je například představení hotelového pokoje nebo kuchyně v restauraci, sklidila mezi partnery velký úspěch. Nově příchozí si díky videím rychleji osvojí jazyk – za současného sledování činností, které je při práci hotelové pokojské, vrátného či pomocníka v kuchyni mohou potkat.
A věřte, že to je jen zlomek profesí, kterým se projekt We Are One věnuje! A jelikož se náš dánský partner a zároveň koordinátor celého projektu nemohl nechat zahanbit, představil nám vzápětí svá animovaná videa, která jsou doplněním vzdělávacích jednotek zaměřených na automobilový průmysl, který padl pod křídla zase Dánům.
Zkrátka – my už se nemůžeme dočkat, až budeme mít všechny jednotky a videa hotové, abychom mohli knihu všech lekcí podrobit pilotnímu testování (všichni studenti z kurzu čeština pro cizince Brno se mají už teď na co těšit!). Bude to právě zpětná vazba od naší cílové skupiny, která jediná nám může potvrdit, že naše dosavadní snažení má skutečně smysl.
Sdílení svých pokroků (ale taky svízelí se zpracováním jednotlivých lekcí) bylo, troufáme si tvrdit, více než inspirativní a motivační, a to pro všechny partnery!
Když jsme celí inspirovaní a motivovaní do další práce skončili první den s naším pracovním programem, bylo na čase představit partnerům z různých koutů Evropy Brno. Náš skvělý Vladimír z Jazykové školy PELICAN je velkým fanouškem historie a právě Brna, který ví snad o každé budově a každém koutě našeho malebného jihomoravského města.
No tak schválně, víte, proč zvony v Brně zvoní dvanáctkrát v 11 hodin? Pokud ano, pak víte o brněnské mytologii více, než jsme věděli my.
Po obohacující procházce byl čas na večeři. A že nám po celém dnu opravdu vyhládlo! Rezervaci jsme vybrali v našem oblíbeném brněnském podniku Café Pilát, kde se podávají jídla z Maroka a Středního východu.
Jídlo bylo výborné, pro některé z nás trochu (trochu víc) pikantní, ale stále výborné! Poté jsme se vydali směrem na náměstí, kde v tomto čase sídlily trhy s dobrým jídlem – ale hlavně pivem a vínem, které doprovázela tradiční folklorní hudba. Věřte, že to byl skvělý zážitek a večer pro všechny z nás!
A co dál?
Druhý den meetingu byl zaměřen především na samotné řízení projektu a na zajištění kvality výstupů. Plánovalo se, jaké kroky je potřeba dále učinit a stanovili jsme si důležité termíny.
Kromě toho jsme natočili nahrávky v angličtině, irštině, dánštině a portugalštině k našim studijním videím. Někteří z partnerů stihli ještě uskutečnit rychlé nákupy suvenýrů a před odjezdy a odlety všech účastníků jsme si dali ještě skvělou večeři v restauraci Jakoby.
Někteří z nás se vrátili do školy, aby nachystali vše na další den, jelikož 13. 9. zahajovali výuku všichni studenti, kteří u nás navštěvují pomaturitní studium jazyků. A pak? Pak jsme padli vyčerpáním do postele!
Místo konání příštího meetingu bude v Kodani, v Dánsku – domově proslulého autora pohádek Hanse Christiana Andersena. Tak to bude jistojistě pohádka! Uvidíme se tam?
Tvůj PELICAN