Jak naučit psa základním povelům

02.01. 2015 • Zajímavosti 1476x

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověk. Lidé, které každý večer po návratu z práce vítá šťastné chlupaté stvoření s pusou od ucha k uchu, vytaženým jazykem a vrtícím ocasem, to rádi potvrdí. I když je člověk po celodenní dřině k smrti utahaný, přítomnost pejska dokáže okamžitě zvednout náladu. Žádný tvor vám nedá tak jasně najevo, že se na vás těšil, a že vás moc rád vidí. Hned v sobě seberete sílu ještě na kratší procházku, na které si vyčistíte hlavu.

Když pejsek neposlouchá

Život se psem není ale jen procházka růžovým sadem. Když je pejsek neposlušný, škrtí se vám na vodítku a chvilku nepostojí, může vám přidělávat docela slušné nervy. Nemluvě o tom, že v očích ostatních lidí jste špatný pán.

Neposlušným se stane každý pes, který nad sebou nemá pevnou ruku. Jakmile jen trochu povolíte, cítí, že musí roli páníčka převzat on sám. Se svojí novou rolí si neví rady, proto blázní a pobíhá si sem a tam. Vy si můžete hlasivky vykřičet a on beztak neposlechne. Proč by taky měl, když on je pán? Teď se hraje podle něj!

Abyste viděli typickou ukázku neposlušného pejska, který přejal velení, stačí se projít po městském sídlišti nebo v parku. Určitě narazíte na naštvaného člověka, jehož čtyřnohý kamarád si dělá, co chce. Takový špatný páníček na něj pak nejčastěji volá starým známým „pocem!“ Nejenže pejsek neposlechne, ale když ho k sobě nervózní pán volá bez výsledku už popadesáté, vypadá jako blázen. Správný pán totiž moc dobře ví, jak na svého psa zavolat, aby se dočkal kýženého výsledku a byl to tedy on, kdo řídí celý průběh venčení.

Kdy začít vychovávat

Pejsek si musí na poslušnost zvykat už od raného věku. Nejideálnější je začít s výcvikem u štěňátka starého pět až šest měsíců. To ale neplatí pro všechny pejsky, proto se nebojte poradit s vaším veterinářem, popřípadě s útulkem nebo chovatelskou stanicí, od které štěně máte. S výchovou každopádně neotálejte, aby pak nebylo pozdě. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Poslušnost se sice může naučit i dospělý pes, půjde to ale mnohem tíže a nikdy nedosáhnete takových výsledků, jako když vychováváte pejska odmalička. Pokud si nejste výchovou psa jistí, zkuste využít služeb psí školky, kde vám odborníci rádi poradí.

Vychovaný vs. nevychovaný pes

Venčení vychovaného psa je pro páníčka ráj. Pejsek poslušně jde klidně vedle člověka, a i když ho pustíte někde za městem z vodítka, bez dovolení zůstane stále u vás. Naproti tomu nevychovaný pes se škrtí na vodítku, omotává vám ho kolem nohou, štěká, nebo obtěžuje kolemjdoucí. Kdybyste ho pustili jen na minutu z vodítka, odběhne, a ať budete volat sebevíc, zpátky nepřiběhne.

Kurzy výchovy a výcviku psa

Jestli jste v chovu psa naprostý začátečník, měli byste využít nabídky kurzů výcviku psa. Takový kurz sice není zrovna nejlevnější a pro člověka bývá poměrně náročný, ale po pečlivém cvičení doma i na cvičišti přijde odměna v podobě poslušného pejska. Nejenže budete po takové zkušenosti s vaším chlupatým miláčkem víc propojení, ale navíc budete oba mnohem spokojenější.

Cvičíme psa sami

Pes nerozumí lidské řeči, proto nemůžete očekávat, že bude poslouchat příkazy „sedni“ nebo „lehni“ okamžitě. Při výcviku je vždy nejprve nutné před povelem oslovit psa jménem. Jméno musíte říct důrazně, abyste si získali pozornost. Poté dáte povel, ze kterého pes musí poznat, že se jedná o příkaz. Měl by být hlasitý, zřetelný, aby bylo jasné, kdo je tady pán. To neznamená, že musíte na psa řvát, stačí jen mluvit s dostatečným důrazem.

1. Přivolání

Základním povelem je přivolání psa. Jakmile zavoláte psa jménem, měl by okamžitě přiběhnout. Pes ze začátku nebude příliš reagovat. Musíte proto zvolit správný tón hlasu, a používat pouze jeden tvar jména. Když se třeba pejsek jmenuje Dan, volejte na něj vždy jen „Dane!“ Zapomeňte na familiérní tvary typu Danečku, nebo Danýsku. Jakmile pes poslechne a přiběhne, musí dostat pochvalu. Jen tak si příkaz zafixuje. Psa můžete pochválit podrbáním za ušima, nebo drobným pamlskem. To mimochodem platí i u všech ostatních povelů.

2. Sedni!

Pejskovi se odměna líbí, proto je ochotný pro ni zajít ještě dál. Můžete proto přistoupit k povelu „sedni“. Upoutejte psovu pozornost tím, že budete držet pamlsek přímo nad jeho hlavou, aby na něj dobře viděl. Pes bude úplně konsternovaný. V tomto okamžiku začněte pamlsek posouvat za hlavu psa tak, aby musel hlavu zaklonit. Jelikož stojí stále na stejném místě, bude si muset začít sedat. Jestli tak pejsek neučiní, pomožte mu tak, že mu jednou rukou zatlačíte mírně na pánev, abyste ho donutili k sedu, a druhou budete stále držet pamlsek. Jakmile bude pejsek konečně sedět, řekněte důrazně „sedni“ a odměňte psa pamlskem. Několikrát opakujte cvik s pamlskem, až si ho pejsek zafixuje, zkoušejte vyměnit pamlsek za pohlazení.

3. Lehni!

Pro povel „lehni“ vycházíte ze sedu. Jakmile pes zaujme tuto pozici, dejte mu před čumák pamlsek a pomalu ho přibližujte níž k zemi. V ideálním případě psa pamlsek zaujme a půjde automaticky na zem. Pokud to neudělá sám, zatlačte mu mírně na zátylek. Hned, jak si pes začne lehat, neboli začne natahovat přední packy do vodorovné polohy, zvolejte „lehni“ a odměňte pamlskem.

4. Zůstaň!

I pro povel „zůstaň“ musí pes ovládat povel „sedni“. Uvažte psa na hodně krátké vodítko, aby si nemohl dělat, co chce a vy měli nad jeho pohybem kontrolu. Po chvilce chůze zvolejte „sedni“ a hned potom nový povel „zůstaň“. Od sedícího psa se krok po kroku vzdalujte, ale stále se mu dívejte do očí. Když to pes zvládne, přerušte pauzu oslovením psa jménem a pochvalte ho za jeho šikovnost. Dobu, kdy bude pes muset zůstat na místě, stále prodlužujte, stejně jako délku vodítka. Až se pes povel naučí, nebude vodítko vůbec potřeba.

5. Volno!

Pro další cvik je nutné, aby pes ovládat povel „zůstaň“ bez vodítka. Poodejděte od psa o kousek dál, rozevřete ruce a zvolejte „volno“. Zvolte takový tón, aby psovi bylo jasné, že má přiběhnout k vám. Pokud tak učiní, odměňte ho pamlskem.

6. K noze!

Poslední znalostí, kterou by měl dobře vychovaný pes znát, je povel „k noze“. Přivažte psa na krátké vodítko a postavte si ho k levé noze. Nohy nikdy neměňte, aby v tom pejsek neměl nepořádek! Uchopte pamlsek do druhé ruky, oslovte psa jménem a uveďte povel „k noze“. Poté vykročte levou nohou, a pamlsek udržujte tak, aby o něm pes stále věděl. Když vás následuje, pamlsek mu dejte. Po určité době můžete vodítko sundat a vychutnávat si, jak máte dobře vychovaného společníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra