Již se vám někdy stalo, že jste jednoho krásného dne pohlédli do zrcadla a zcela se zhrozili toho, jak vypadáte? Často se také sává, že si po nějaké době chcete obléknout šaty, které jste měli před ale už nějakou dobou a najedou se nemůžete nějak vejít. To je ta chvíle, kdy začínáte přemýšlet, jak se to mohlo stát a proč vás na kynoucí boky nikdo neupozornil. A co by se stalo? Stěží byste chtěli poslouchat, že přibíráte na váze. Nedávejte vinu jiným. Prostě jste zvýšili energický příjem a snížili výdej. Postačí postup obrátit.
Velkým vykřičníkem pro vás také musí být, pokud vás zmůže cesta do běžného kopce, nebo výstup do patra po schodech. Jdete-li na poměrně běžnou procházku s partnerem, a zatímco on si na nic nestěžuje, pro vás je po nějaké době cesta úmorných zážitkem, který nemá konce. V tuto chvíli nejspíš myslíte na teplo domova, své oblíbené křeslo a pohodu u televize, nebo relax ve vaně. Ale to je špatně, vaše myšlenky by měli ihned stočit k tomu, jak se dostat do kondice.
Ať máte motiv jakýkoli, je nutné vědět, že takto prostě žít nemůžete. Postupem času by se vše stupňovalo stejnou mírou, jako by kynula vaše postava. Najednou byste stáli před zrcadlem a oči plné slz byste stěží schovali. Nikdo nechce být obézní a mít nadváhu. A kdo tvrdí, že ano, ten lže. Obezita je totiž nemoc a to dost vážná. Kdo chce být nemocný? S pevnou vůlí, odhodláním a vlastní snahou to půjde snadno, zbavovat se nadbytečných kil. Kdo vytrvá, tomu bude odměnou krásná postava.
Jak tedy jít do toho a jak se dostat do kondice, aniž bychom strádali? Přesná návod není, to si každý musí udělat sám, pouze se řídit jistými pokyny.
Důležitý je plán a pravidelnost
Nic není tak účinné, jako pravidelnost. Jakmile si zvyknete, že každé ráno vstáváte ve stejnou dobu a pak si jdete zaběhat, dáte si výživnou snídani, umyjete se a jdete do práce, apod. je to pro vás tak běžné, že vše děláte automaticky, aniž byste museli myslet na to, zda je to pro vás zatěžující nebo omezující a zda se vám chce, nebo ne. Udělejte si plán, něco jako rozvrh hodin ve škole. To funguje nejlépe a podle něho se řiďte. A také pamatujte na to, že s novým životním stylem začnete hned, ne zítra! To je k ničemu. Odkládání je stejně účinné, jako pojídání tučného bůčku a sladkých koblih během intenzivní redukční diety.
Neblázněte a nepřežeňte to hned první den
Změnit životní styl a dostat se do kondice neznamená vletět do posilovny a strávit tam celý, hezký slunečný den. Za prvé takové cvičení je vhodné snad jen pro vrcholové sportovce, ale rozhodně ne pro vás, osoby, které v posledních letech spíše trávili čas v poloze vleže s ovladačem na televizi v ruce. Takovým šíleným zápřehem se tělo zblázní a na druhý den vás nepustí k pohybu. Budete umírat (hyperbola) v bolestech a odradíte se od dalších podobných pokusů, dostat se do kondice.
Jaký je váš jídelníček?
Nejen pro samotné hubnutí, ale i pro intenzitu dostat se do formy, je důležitá skladba jídelníčku. Zvyšte příjem bílkovin a omezte trochu sacharidy. Bílkoviny totiž pomůžou vašemu tělo v růstu svalové hmoty, která nezbytná k tělesné námaze. Nejlepší jsou potraviny čerstvé a pokrmy z nich připravené. Naopak velice nevhodné jsou různé uzeniny, polévky ze sáčku a jiné „éčkové“ potraviny.
Dodržujte pitný režim
Velice důležitý je pro zdravé fungování celého těla pravidelný a dostatečný pitný režim. Nejenže hydratuje tělo, ale i pokožku, ale příjem tekutin je nutný i pro zvýšenou fyzickou námahu. Tělo se potí a tak potřebuje ztracenou tekutinu doplnit. Nejlepší je pít samozřejmě čistou vodu, nebo pak také bylinkové neslazené čaje. Takové tekutiny nejsou zatížené cukry a dalšími chemickými látkami, jako jsou velice oblíbené potravinová barviva, aby byl nápoj atraktivní na pohled. Zcela zbytečné.
Musí vás to bavit
Ať si vyberete jakoukoli činnost, musí vás bavit. Je to zcela na vás, co budete dělat, jestli běhat, jezdit na kole, nebo plavat, chodit na zumba apod. prostě cokoli, co je vám blízké a kde budete neustále v pohybu. Zpočátku začněte třeba pouze pravidelnými procházkami, potom přidejte i další aktivity. Jestliže budete dělat činnost, která vás nebaví, tak ji budete flákat a výsledek je nulový, podobně, jako kdybyste celý den leželi u televize. Navíc pravidelné cvičení uvolňuje endorfiny, hormony štěstí a vám dodávají sílu k dalším výkonům a zejména dobrou náladu
Ve dvou se to lépe táhne
Skvělé je, pokud se činnosti věnujete s kamarádkou, partnerem nebo známým. Když budete dva, navzájem se budete povzbuzovat k vyšším výkonům a bude pro vás hůře snadné říct pohybu „ne“. A přitom si spolu užijete jistou zábavu. Společný běh již nebude tak fádní, jak by se dalo očekávat a navíc vás mohou napadat jiné aktivity, jež můžete společně vyzkoušet. Když budete chtít odpočívat, druhý z týmu vás vyhákne ven a obráceně. Možná mezi sebou začnete také soutěžit a to teprve bude zábava.
Osobní trenér
Pro ty, co mají přesnou představu o své výsledné postavě a také nemají hluboko do peněženky, se doporučuje najmout si osobního trenéra. Stojí sice nemalou částku, za to je to nejúčinnější metoda, jak se do kondice skutečně dostat. Osobní trenéři nejsou jen lidé, kteří vám nakážou jisté cviky, ale znají dokonale stavbu lidského těla i fungování a vlivy okolí. Proto jsou schopni vám přesně stanovit jídelníček a spolu se cviky se během chvíle a pod jejich vedením dostanete opět do formy.
Pište si výsledky každý den
Taková jednoduchá a spolehlivá metoda, nebo spíše trik, jak skutečně mít pohyb a mít z něj radost je zapisování si údajů. Ne že byste měli každý den se vážit a měřit, ale bohatě to postačí jednou týdně. Vždy ve stejnou dobu. Například v neděli, v devět ráno, ihned po probuzení, provedete vážení a měření pasu i boků, a vše si zapíšete. Nepodvádět, budete tak nalhávat jen sami sobě. Naopak vše pečlivě. Po čase si všimnete, jak se vám tvary mění a budete nadšeni. Stejně tak si zapisujte, co jste dělali a jedli. To pomůže k objasnění, jak rychle hubnete a dostáváte se do kondice.
Mít vlastní cíl
Nejlépe se něčeho dosahuje, pokud je daný cíl. Jen tak vyběhnout ven není až tolik účelné, jako si dopředu stanovit, že oběhnu ulici a kolem parku a tuto trasu uběhnu to patnácti minut. Cíle musí být reálné, protože pokud nejsou, velice brzy ztratíte zájem k něčemu se dostat a přimět k aktivitě. Budete zklamáni z nemožnosti dosáhnout cíle. Klidně, když nevíte, si prvně trasu proběhněte běžným tempem, stopněte čas a poté zvyšujte nárok a výkonnost. Uvidíte, jak vás to chytne a bude hrozně bavit, překonávat sami sebe, když je k tomu možnost. Přesně tak fungují i běžní sportovci, proto se jim pak také daří.
Změna je život
Pozor také na informaci o tom, že občas je nutné určité aktivity střídat. Pakliže nejste vrcholoví sportovci, máte na vybranou. Ono totiž pravidelné a ustavičné běhání je dost zátěžové na klouby, stejně tak i sjezdové lyžování. Jestli dvakrát do roka vyjedete na hory a v kuse celý týden lyžujete, nic se neděje. Horší je, pokud takto lyžujete denně v kuse několik měsíců. Proto si aktivity občas zpestřete a vyměňte za jiné. Dejte se na plavání, nebo jízdu na kole. Nebo cokoli, co vás bude bavit.
Po cvičení odpočinek, ne jídlo
Velice zajímavou zásadou, kterou však mnoho lidé nedodržuje, je žádné jídlo bezprostředně po výkonu. Minimálně dvě hodiny po intenzivním cvičení nic nejezte. Ne že by šlo o bůhví jaký prohřešek, ale pro správné splování tuků a získání vyššího výkonu, je to lepší. Jestliže vám kručí v žaludku, pak si dopřejte třeba lehký zeleninový salát s kuřecím masem, ale také ne v době, kdy jste celí udýchaní a ještě si ani nevyzujete tenisky a už máte v sobě dva párky v rohlíku. To je špatně.
Správné dýchání
Po celou dobu, kdy cvičíte, je nezbytné správně dýchat. Jedině tak zabráníte bolestem na hrudi, které vás mohou postihnout, podobně jako v boku. Jde vůbec o nejčastější komplikace spojené s cvičením a důvodem je a pouze to, že špatně dýcháte. Pokud se to opakujte, věnujte čas jen a pouze správnému dýchání. Naučte se dýchat i nosem, což je důležité zejména při sportování v zimě a běhání ráno, kdy krajinu sužují přízemné mrazíky.
Ať si vyberete cokoli, jakýkoli pohyb, vždy pamatujte na to, že všechno to děláte jen a pouze pro sebe. Nikdo jiný v tom totiž není, jen vy. Dostat se do kondice, pravidelně sportovat i dobře jíst a dostatečně pít je základem ke zdravému způsobu života. Při dennodenní aktivitě si můžete občas dopřát i chutný bůček, nebo zahřešit dobrou čokoládou. Pokud totiž budete mít pravidelný pohyb, váš metabolismus bude rychlejší, tudíž rychleji spalovat a při aktivním životě čokoládu brzy „vypotíte“.