Právě se dmete pýchou, že se vám konečně podařilo shodit nežádoucí kila? Ukončila jste některou ze zázračných diet? Ale co teď? Co dělat, aby se vám shozená kila nevrátila zpátky a vy tak nevypadala stejně jako předtím nebo dokonce mnohem hůř?
Jo-jo efekt
Jo-jo efekt označuje opakovaný cyklus snížení a zvýšení tělesné hmotnosti. Velice často se vyskytuje, po dokončení krátkodobé diety (hladovky), kdy dojde k razantnímu úbytku váhy. Po přerušení diety dochází k opětovnému váhovému přírůstku, díky němuž se můžete dostat na ještě větší váhu, než jste měla před dietou. Jo-jo efektu předejdete, rozumnou dlouhodobou dietou, při které není váhový úbytek tak rychlý a tělo má čas si zvyknout na omezený přísun potravy.
Tak a je konec
Po dokončení diety je nutné zachovat plynulý chod látkové výměny, proto jezte každé tři hodiny. Největší inspirací se vám v této době stane středomořská kuchyně praskající ve švech ovocem, zeleninou, pestrou a vyváženou stravou a vitamíny. Potřebnou dávku inspirativních receptů naleznete třeba v knize Středomořská kuchyně podle krevních skupin od Sylvie Hinderbergerové a Hammonda Christophera J. k sehnání již od 169,-Kč.
Strategie na doma
Stanovte si svůj pročišťující den v týdnu, kdy denní přísun jídla omezíte „na polovic“. V žádném případě nesmíte podlehnout mlsání z dlouhé chvíle, protože popíjením coly si ročně připíšete na „konto“ 52 000 kalorií, uždibováním sušenek mezi hlavními jídly 34 000 kalorií, pravidelnou konzumací másla 80 000 kalorií a večerním pojídáním brambůrků 98 000 kalorií. 1 kilogram tělesné 7000 kalorií. Tak a teď počítejte své „hříchy“.
Zdravě i v práci
Pro případ návalu hladu mějte vždy po ruce pohotovostní talíř s ovocem. Samou prací nezapomínejte na příjem tekutin. Postavte si na stůl sklenici vody, ať nezapomínáte pít. Pro letní osvěžení dejte do sklenice s vodou citrón. Polední pauzu můžete využít ke krátké procházce.
Bez výčitek se bavte i na návštěvách a rautech
Na oslavy, návštěvy a rauty nechoďte hladová. Na rautech začněte vždy u té strany stolu, kde se nachází ovoce a zelenina. Po snězení zdravého vám pak zbude méně místa pro nezdravé jídlo. Svůj talířek si hlídejte, aby byl pořád plný (ovoce, zelenina), abyste předešla dalšímu hostitelovu přidávání. Popíjejte minerální vodu nebo sklenku dobrého vína.
Pracovní schůzka v sushi baru nebo ve steakové restauraci
Při návštěvě sushi baru se nemusíte vůbec omezovat, volte lososové sashimi, kalifornské maki nebo polévku miso. Asijská kuchyně je lehká a zdravá, neboť hojně zpracovávané ryby obsahují nemalý podíl omega-3 mastných kyselin.
Ve steakové restauraci sklopte zraky před grilovacími omáčkami, bylinkovým máslem, česnekovou bagetou, hranolky, …. Pokud vám to vaše finanční situace dovolí, objednejte si pravý hovězí steak z hovězího boku nebo filetový steak a doplňte jej pečenými brambory a salátem s dresinkem bez majonézy.