Sport je pro člověka moc důležitý a to nejen z té stránky fyzické, kdy si zlepší kondici, více vydrží, posílí a zpevní svalstvo, shodí nadbytečné kilogramy, ale také po stránce psychické a to, že se cítí svěže, nabitý energií, více je v pohodě, vyplavují se do těla endorfiny, i když jste po sportovním výkonu vyčerpaní, po chvíli se to změní a podobně. Sport v psychice dokáže také ovlivnit stres, dokáže jej odplavit, deprese, úzkosti a podobně. Pozitivně působí, což je jedině dobře. Když naříklad boxujete, krásně si vybijete zlost, stres a podobně. Když se vlníte v rytmu rytmické hudby, jste usměvavější a všechny chmury jdou stranou, když uběhnete pár kilometrů, jste sice vyčerpaní, ale stres se odplaví a vy pociťujete osvobození a krásný pocit ze sebe sama, že jste dokázali tolik uběhnout či vysportovat. Je zkrátka jedno, jaký druh sportu pěstujete, je nutné jej pěstovat a pravidelně jej provozovat. Jedině tak totiž dosáhnete toho, že se budete cítit v pohodě a spokojení a to je pro člověka důležité a pro tělo rovněž.
Tento článek se zaměří na samotný běh. Mnoho lidí by mohlo namítnout, vždyť na běhu nic není, vezmu boty a vyběhnu, uběhnu a hotovo. No, tohle ovšem není pravda. Sport můžete provozovat dobře a můžete jej provozovat špatně. Mnoho lidí bohužel toto neví, a stačí, že jen sportuje. Není to tak. Špatným sportováním zvyšujete riziko zranění, úrazu a mnohdy jsou lidé, kteří sportují, ale výsledky nejsou vůbec vidět, to je právě kvůli, toho, že sportujete špatně. Na běhání není nic složitého, to je mýtus. Když se však běhat naučíte, je to pro vás pak hračka a radost. Ovšem jako se vším, není dobré to přehánět, hlavně v začátcích. Jak však běhat správně?
Správné oblečení a správná obuv
Tohle je velmi důležité, zvláště ta správná obuv. Pro běh je nejdůležitější správná obuv. Obvykle ve sportovních obchodech, kde se prodávají boty, jsou speciální boty na běh. V těchto obchodech se můžete také poradit s prodavači, kteří přeci jen přesněji vědí, jak které boty jsou vhodné na jaký sport. Jsou boty, které se hodí jen do sálu, jsou zase boty, které se hodí jen na venkovní aktivity. Dále je také dobré zvolit oblečení, které třeba lépe absorbuje pot, dokáže odvádět pot od těla, což je samozřejmě mnohem příjemnější.
Před samotným během
Tak oblečení máme za sebou, nyní se podíváme na to, co je nutné před samotným během absolvovat. Určitě je dobré před během minimálně dvě hodiny nejíst, může se vám udělat špatně a s plným břichem se dobře neběhá. Před běháním je dobré a nutné se rozcvičit. To bývá často podceňováno a úraz je na světě. Může se natáhnout sval, dostat svalovou horečku a pdoobně, proto je nutné se rozcvičit a to minimálně pět až deset minut.
Dopadat na špičky nebo na paty
To je sporné. Ideální je to střídat a opravdu jednou našlapovat na špičky a jednou na paty. Běh přes špičky je přirozený, pokud člověk běhá naboso. Ovšem pokud běžíte maraton, je to určitě namáhavé a bolestivé. Kdo běhá často přes špičky, musí počítat s poraněním svalstva a Achillovy paty. Je roto mnohem lepší, když střídáte dopady na špičky a na paty.
Správně dýchat
To je také důležité, protože pokud nebudete správně dýchat, stane se, že nebudete moci po chvíli popadnout dech a budete lapat po dechu. Organismus si reguluje sám přísun kyslíku, Přesto se musíte na dýchání soustředit a pravidelně dýchat. Nezadržovat dech, nedýchat a podobně vám akorát snižuje schopnost běhu, rychlost, fyzickou aktivitu a podobně. Proto je důležité při běhu dýchat tak, jak uznáte za vhodné, vy ale pozor pravidelně!
Ruce
Ty by měly při běhu pomáhat člověku. Regulují výdej energie, a pokud ruce správně používáte, podpoříte tím celý běh, je menší spotřeba energie a tím je logicky větší váš výkon. Paže v loktech svírají pravý úhel, dlaně jsou lehce otevřené, hřbety rukou směřují ven, palce nahoru. Pokud ruce zatínáte v pěst, je to zvytečný výdaj energie. Paže v pravém úhlu se rovněž pohybují společně s celým tělem, nikoliv napřed. Lokty je dobré držet u těla.
Protažení
Po běhu je dobré celé tělo protáhnout. Omezíte možnost zranění, druhý den vás nebude bolet tělo, nohy a ruce, jako kdyby, jste se neprotáhli. Tak jako rozcvičení před během je důležité i protažení po běhu.