Zlomenina ruky není nijak netradiční zranění. V životě se s ním setká téměř každý, ať už to pocítí na vlastní kůži nebo prostřednictví někoho blízkého. Zlomenina není zranění, které by si někdo chtěl sám učinit. Jedná se o nepříjemný stav, díky němuž je člověk dost omezen, jak už v pohybu, tak i jiných aktivitách. Zlomenina může mít i trvalé následky, které se a člověku podepíší na celý život. Končetina, která byla poškozená, již nemusí dosahovat takových funkcí a výkonů, jako před úrazem. Jedná se o dost razantní zásah do běžného života. Pokud se například zraní otec, který je živitelem rodiny, a po léčbě nemůže vykonávat své původní zaměstnání, rodina se může dostat do dost nepříjemných podmínek.
Nejčastěji se úrazy stávají v domácnostech
Asi nejpodstatnější rada je opatrnost. Rozhodně není dobré hazardovat se svým životem. Myslete na to, že se může nějaká hloupost proměnit v noční můru. Vše teda s mírou. Týká se to sportů, hlavně těch extrémních a rizikových, ale i jiných zálib nebo rizikových zaměstnání. Podle statistických údajů, což je ale velmi zajímavé a překvapivé, se nejvíce úrazů stane v domácnosti. Jsou tam totiž započítány úrazy malých dětí, kterých je opravdu nespočet, ale také úrazy lidí v důchodovém věku. Důchodci jsou totiž mnohem více náchylní k úrazům, než mladí lidé. Jejich kostra již není tak pevná a chůze tak stabilní, aby vydržely všechny pády.
Co je zlomenina
Hned v úvodu si řekněme, že existují dva druhy zlomeniny, a to otevřená nebo klasická. Nyní se nebudeme bavit o té otevřené, která je docela již vážné poranění. Klasická zlomenina se na první pohled nemusí zdát být nijak zvlášť složitým úrazem. Na postiženém místě se objeví otok a následně výron, což je klasická modřina. Často se říká, že pokud s postiženou končetinou nemůžete hýbat, že se jedná o zlomeninu. Není to pravda. Hybnost není až tak podstatná. Ani sám lékař podle této informace nemusí správně určit, zda se skutečně jedná o zlomeninu, či nikoli. V každém případě je nutné podstoupit rentgenové vyšetření. Následně podle rentgenového snímku lékař určí, zda se skutečně jedná o zlomeninu.
První pomoc
Občas se stane, že se vyskytnete na místě, kde je nutné okamžitě zasáhnout. Většinou jsou to nějaké dopravní nehody, případně pády z kola a podobně. Samotná situace může být tak vážná a příjezd lékaře v nedohlednu. Pokud máte k dispozici i jiné lidi, je možné, abyste zraněného odnesli do nějakého jiného prostředí, kde bude možné jeho lepší ošetření. Může se ale stát, že nikoho k ruce mít nebudete, signál na telefonu bude nulový a vy sami si budete muset pomoci.
Znát první pomoc by měla být povinnost - Bohužel není
Již na základních školách existují mini kurzy pro žáky, aby věděli alespoň základní první pomoc. Ve většině škol se ale na tyto lekce nebere velký zřetel, a tak ani děti a následně ani dospělí, nevědí, co mají v krizových situacích dělat. Zdravotní nauky a první pomoc totiž není v osnovách pro základní školy jako samotný předmět. První pomoc by měla být základní znalostí pro všechny, bez rozdílu. Již v mateřských školkách by děti měli vědět základy, jak pomoci kamarádovi nebo rodiči. Určitou výhodou mají děti, které navštěvují kroužky první pomoci, ve kterých se naučí různé techniky, ale hlavně základní pravidla. Děti se zde učí ošetřit vše, od jednoduchého škrábance, až po zlomeninu nebo zástavu srdce. Tyto kroužky jsou pod patronátem Českého červeného kříže. Dokonce se pořádají i soutěže dětí, které ukazují své dovednosti v oblasti první pomoci.
Domněnky o tom, zda by bylo méně smrtelných úrazů, pokud by první pomoc byla vyučována ve škole, jistě nahlodává v nejedné hlavě. Sousta úrazů končí smrtí právě z důvodu, že nebyla včas poskytnuta první pomoc. V některých případech totiž hrají roli minuty, ba dokonce vteřiny.
Jistě by bylo dobré, aby každý ze svého vlastního zájmu se v této oblasti vzdělával a zdokonaloval.
Zlomenina horní končetiny
Zlomenina horní končetiny je relativně častým zraněním. Své zkušenosti s tím má spoustu občanů. Ošetření závisí na různých faktorech, jako je otevřenost nebo uzavřenost zlomeniny, kde ke zranění došlo a na momentálním stavu pacienta.
Uzavřená zlomenina doma
Nemyslíme tím jen doma, ale také na pracovišti, ve škole a podobných zařízeních. Na místech, kde jsou klasické podmínky. Zlomeninu nemůžete pouhým okem rozpoznat. Nedovede to ani lékař. Je jasné, že pokud člověk spadl na ruku nebo mu naopak na ni něco spadlo, že zřejmě poraněná bude. V nejbližších okamžicích se objeví otok, ale také modřina. Pokud to jen situace trošku umožní, je nutný co nejrychlejší přesun do nemocnice. Končetina by měla být v klidu, nemělo by se s ní kroutit, ani ji nijak ohýbat. Jediná pomoc je možná, že se paže zafixuje k tělu. Základní pravidlo je co nejrychlejší přesun k lékaři, který již bude vědět, co dělat.
Uzavřená zlomenina v přírodě
Stane-li se úraz v přírodě, nebo někde, kde víte, že se rychle nedostanete do nemocnice k lékaři, je nutné, abyste zlomeninu pořádně zafixovali. Máte-li štěstí, máte u sebe lékárničku, ve které je trojcípý šátek, pomocí kterého snadno ruku zafixujete. Není-li v blízkosti lékárnička, budete si muset poradit jinak. Výhodou je, pokud máte alespoň dva šátky, manipulace s nimi bude snadnější. Využijte například část oblečení nebo šál. Šátek pořádně rozložte, na prostřední cíp udělejte uzel, který dejte k loktu. Předloktí se tak do šátku posadí. Následně se zbylé dva cípy zaváží kolem krku. Pokud je k dispozici druhý šátek, tak ten složte do tvaru kravaty. Vytvoříte tak co nejdelší pás, díky kterému můžete ruku přivázat k hrudníku, aby se s ní nedalo moc pohybovat.
Otevřená zlomenina
Dostali jsme se k tomu vážnějšímu případu, k tomu, že je zlomenina otevřená. V tomto případě může dojít až ke smrti, protože člověk může vykrvácet. Proto je žádoucí se co nejrychleji dostat do nemocnice. Krvácení, které zlomeninu doprovází se musí co nejrychleji zastavit. Samozřejmě záleží na konkrétním případě a na tom, jak je moc zlomenina otevřená. Jako první krok se doporučuje zvednout končetinu, aby s co nejvíce omezilo krvácení. Opět budete potřebovat nějaký šátek nebo látku. Prostě něco, čím zranění převážete. V krizových případech, kdy trčí kost, je nutné, aby se podložila, ale čiňte co nejopatrněji. Pokud je to možné, můžete pacienta převést do nemocnice. Ve většině případů to ale možné není a je nejvhodnější přivolat rychlou záchrannou pomoc. Snažte se ji zavolat co nejrychleji. Lékař nebo dispečer na telefonu Vám dokonce mohou i pomáhat s ošetřením raněného. Jen si dejte pozor na stav pacienta. Mohl utrpět šok nebo například v důsledku ztráty velkého množství krve může upadat do bezvědomí. Snažte se ho v každém případě udržet při vědomí. Nemluvte s poraněným o nehodě, která se stala, aby neupadl ještě do hlubšího šoku. Krevní oběh se omezí jen na malý krevní oběh, který zásobuje krví jen srdce, mozek a ty nejdůležitější orgány. Tělo je v tomto výrazně vyspělé. Zásobuje krví jen ty orgány, které jsou nejdůležitější. To může někdy trvat i déle. Záleží to na mnoha faktorech, jako je vzdálenost, terén, ale také
V každém případě nejstěžejnější bude to, jak rychle zastavíte krvácení, ale také, jak rychle přijede rychlá záchranná pomoc. Tu ovlivňuje hned několik faktorů, jako je vzdálenost, terén nebo počasí. Ať už jste zranění vy nebo někdo ve Vašem okolí, vždy se snažte zachovat klid. Dobře si rozmyslete, které kroky a v jakém pořadí učiníte. Nezmatkujte a nepanikařte.