Až zázračný se zdá být rakytník, rostlina s oranžovými bobulemi, která dostala své oficiální jméno – Hippophae, po koních se třpytící se srstí. Což je překlad z řečtiny. Koně, kteří se pásli na louce a živili se rakytníkem, měli až značně lesklou srst. Rakytník je keř a pěstuje se i u nás. Dorůstá do výšky až tří metrů, je mrazu odolný a nejen jeho oranžové plody obsahují důležité látky. Jsou to i listy a dokonce i kúra.
Obsah bobulí rakytníku
Oranžové bobule, rostoucí na rakytníku v sobě obsahují velké množství vitamínu C, důležitého prvku při nachlazení, ale i běžných nemocí a také jako prevence před kapénkovou infekcí. A vitamínu C obsahuje rakytník ve velké míře. Dokonce prý na běžnou denní dávku stačí pouze jedna bobulka rakytníku. Dále je zastoupen vitamín E, mastné kyseliny, organické kyseliny, také karotenoidy, nezbytné prvky pro naše zdravé oči a pak také flavonoidy, látky s extrémně vysokým antioxidačním účinkem.
Z rakytníku se vyrábí známý rakytníkový olej, dnes běžně k dostání v lékárnách a podobných prodejnách. Časté jsou dnes už i želatinové tablety, jako doplněk stravy.
K čemu je rakytník dobrý
Zastoupení zdraví prospěšných látek je tak ohromné, že si snad poradí s každou nemocí. Jenže to by bylo až nadnesené tvrzení. Nejlepší je samozřejmě prevence a pravidelné užívání by mělo zajistit, aby k žádné vážné nemoci u jedince nedošlo. Rakytník výrazně posiluje imunitu a to zejména díky obsahu vitamínu C. posiluje také žaludeční stěnu a zabraňuje tvorbě žaludečních vředů. Dobrou práci odvede i v celém trávicím ústrojí, kde napomáhá k tvorbě trávicích enzymů, podporuje tvorbu žluči, a skvěle detoxikuje organismus. Rakytník také stimuluje činnost vnitřních orgánů, jako jsou plíce, játra, ale také srdce a krevní oběh. Tím pomáhá výrazně omezovat průběh kardiovaskulárních nemocí a také jim předcházet.
Nutná ochrana při rakovině
Vědeckými průzkumy se zjistilo, že výtažek z rakytníku obsahuje látky, které chrání kostní dřeň před radiací v průběhu léčby chemoterapií a navíc stimuluje urychlení tvorby buněk kostní dřeně. Obsažené steroly příznivě působí na obsah cholesterolu v krvi, který redukují. Posilují cévy i činnost krevního oběhu. Užívání rakytníku snižuje riziko vzniku trombózy a dokonce ukázkově působí na žaludeční vředy, nejen že snižuje množství žaludečních šťáv, ale i riziko zánětů.
Proti cirhóze
Ztvrdnutí jater, onemocnění zvané cirhóza postihuje ve velké míře alkoholiky. Ale nejen i je. Rakytník působí v játrech jako ochranný štít a nedovolí působit žádné toxické látce na ně. Obsah kyseliny palmitolejové v rakytníku působí skvěle na lidskou kůži. Posílí její stěnu a vytvoří jakousi ochranu. Pokožka je tak odolnější proti vnějším vlivům a lépe se léčí odřeniny, i hnisající rány, také vrásky, jizvy, dokonce i významně snižuje průběh kožních nemocí, jako je ekzém anebo akné.