V namytém ovoci, zelenině nebo nedostatečně tepelně upraveném mase číhají paraziti, kteří v našem těle mohou způsobit pěknou neplechu. Proto je nutné před konzumací vše pořádně očistit, umýt i zpracovat. Kdo do teď tuto práci odbýval, po přečtení následujícího článku, bude pořádně drhnout.
Tasemnice a svalovec
Obrovský parazit, který narůstá délek i několika metrů. Původcem je nedostatečně, nebo špatně tepelně upravené hovězí maso, které je již tasemnicí napadeno. Ta se usazuje v tenkém střevě lidského organismu a parazituje na všem, co se kolem ní mihne. Dokonce se může dostat i do okna a dalších orgánů. Potrava, kterou napadený tasemnicí přijme, ihned vyživuje tasemnici. Ta roste, seč jí síly stačí. Člověk je naproti tomu vysílený, rychle a nezdravě hubne, i když hodně jí. Podobný průběh má i nákaza svalovcem. Zde lidé trpí, mají velké bolesti, vytváří se ekzémy a jiné změny na kůži, dokonce parazit svalovec může být původcem rakoviny. Larvy mohou být v jakémkoli mase domácích, nebo divokých zvířat a opět dochází k napadení při nedostatečném tepelném zpracování.
Roup dětský
Jedna známá fráze říká: „máš roupy“? Říká se tak lidem, kteří neposedí, pořád by něco dělali a pořád se hýbou. Podobně jsou totiž na tom parazitem napadení. Samička Roupa dětského klade vajíčka kolem řitního otvoru, což způsobuje nepříjemné svědění. Škrábáním se vajíčka dostávají na prsty a ty pak do úst, těla apod. Onemocnění mimo svědění způsobuje horečku, nevolnosti, průjmy. Snadno proniká do krve, kde opět parazituje a může způsobovat hemeroidy, záněty močových cest i močového měchýře a u žen výtoky z pochvy. Malí bílí červíci jsou viditelní pouhým okem ve stolici. Jde sice o nemoc postihující zejména děti, jak název vypovídá, nicméně onemocnění se vyskytuje běžně i u dospělých.
Škrkavka dětská
Místem, kde se v těle zabydluje parazit škrkavka, je tenké střevo a způsobuje onemocnění, zvané askaridóza. Larvy pronikají stěnou tenkého střeva do krevního oběhu i lymfatického systému. Napadení škrkavkou je doprovázeno horečkami, kašlem, dále způsobují záněty v celém těle a mohou mít i fatální následky pro všechny orgány v těle, včetně mozku.
Svrab
V poslední době byl zaznamenán vzestupný výskyt svrabu i v ČR. Samičky se zavrtávají do kůže, kterou se prokousávají a kladou vajíčka. Vylézají druhým otvorem a dělají novou cestu. Za ní vylézají po čase další a dělají to stejné. Zákožka svrabová dělá svoji práci v noci, proto nepříjemné svědění se děje i v zimě. Zdrojem nákazy je kontakt s nakaženým jedincem, nebo nedostatečná hygiena. Většinou zákožka svrabová parazituje na kůži bezdomovců i alkoholiků a ohroženy nákazou jsou všechny záchranné složky, které musí řešit problémy s těmito občany. Na svrab se předepisují masti a krémy, přitom je nutné vyvařit všechno prádlo, ložní prádlo, polštáře i peřiny.