Záněty šlach byly v minulosti onemocněním, které trápilo především zaměstnance v dělnických profesích. Hodiny strávené při několika málo opakujících se pohybech bez možnosti žádoucího rozcvičení a odpočinku spolehlivě vedly k zánětům. Kromě pracovníků v textilním průmyslu však o této nemoci věděli své i generace těch, kdo se věnovali té nejtvrdší fyzické práci. Nejenom tenisté s jejich lokty, ale zejména úderníci vyzbrojení sbíječkami nebo zednickými kladivy představovali hlavní adepty na speciální léčbu. Technický pokrok však paradoxně nevedl k vymizení zdravotních problémů tohoto druhu, ale naopak stvořil novou skupinu pacientů. Ty, kdo celé dny vysedávají u počítače. Podle dostupných údajů tak dnes asi dvacet procent všech diagnostikovaných zánětů šlach postihuje právě je.
Přestože existuje hned několik druhů zánětů šlach, některé charakteristiky mají společné. Patří k nim například obvykle jen velice těžko naplňovaný požadavek, abychom se v případě problémů především vystříhali činností, které nám onemocnění způsobily. Jakkoliv se zánět šlach může zdát být onemocněním, které lze zařadit mezi ty, které nevedou ke skutečně závažným důsledkům, skutečnost nemusí být tak jednoduchá.
Žádnou výjimkou dnes totiž nejsou příběhy účetních či kancelářských pracovníků obecně, jež bolestivé záněty v jejich chronické formě dohnaly až k nutnosti úplně změnit charakter svého povolání. Poučení je zde poměrně prosté: nepodceňujme záněty šlach byť se zpočátku nemusí zdát být ničím závažným, další vývoj nás totiž může velice záhy přesvědčit o opaku.
Pokud se tyto řádky jeví alespoň v hrubých obrysech vystihovat i ráz většiny vašeho pracovního času, první potřebné kroky naštěstí nejsou ničím neobvyklým či exotickým. Je třeba myslet na to, abychom se snažili co nejvíce kontrolovat situace, během nichž děláme monotónní pohyby. Právě ony jsou totiž kořenem možných budoucích potíží. Trávíte-li u svého počítače třeba jen několik málo hodin denně, je třeba pravidelně střídat obě ruce, nezapomínat na protažení i odpočinek. Častější přestávky, několik pravidelně provozovaných cviků. Tak vypadají nejdůležitější zásady, které vás nemusí stát ani korunu, a zároveň vás dokáží ušetřit velké porce bolesti.
Hodláte-li navíc do svého zdraví v této věci i něco investovat, není nic jednoduššího, než se zřetelem na správnou ergonomii ještě jednou promyslet uspořádání vašeho pracovního prostoru. Lepší nábytek, speciální podložky na bázi gelu, případně dát úplně sbohem počítačové myši, a sáhnout po pro lidské tělo citlivějším počítačovém peru s podložkou. Pomoci může ale třeba i lépe tvarovaná klávesnice.
Co se týče vlastního onemocnění, je z velké části dáno samotným charakterem šlachy jako součásti lidského těla. Šlachu můžeme nejjednodušeji popsat jako pruh tvořený pevným vazivem, který umožňuje účinně propojit koncovou část svalu s kostí. Jejím prostřednictvím je následně možné přenést sílu vzniklou činností svalu na kost. Šlachy v místech, kde dochází k ohybu končetiny přitom najdeme v tzv. šlachových pochvách, jejichž nedílnou součástí je také dostatečný obsah tekutin na bázi gelu, které přirozeně fungují v podstatě na principu maziva pro danou šlachu.
Zánět šlachy se pak v těchto místech prakticky projevuje prostřednictvím neobvykle intenzivního vstřebávání tohoto „gelu“, kterého následně ve šlachové pochvě začíná být nedostatek. Důsledky tohoto procesu není obtížné předpovídat. Šlacha se nemůže volně pohybovat a konat svou práci, ale naopak kvůli nedostatku maziva začíná drhnout. Odtud pak vzniká ona nepříjemná bolest.