Kustovnice, rostlina pocházející z dálného východu, má blahodárné účinky na lidský organismus. Ty jsou známy již nějakou dobu. Kustovnice je sice již nějakou dobu známa v Evropě, ale mezi lidmi není tak rozšířená, jak by být mohla. Pokud ji znáte, ale přesné její pozitiva neznáte, nic se neděje. Přečtěte si následující řádky.
Množství prospěšných látek
Kustovnice čínská je rostlina, která plodí ovoce, řadící se mezi nejzdravější na světě. Obsahuje nejen vitamíny, ale také stopové prvky a mnoho další užitečných látek. Kustovnice je mezi veřejností rozšířena pod názvem goji. Až dva tisíce let jsou v Číně známy účinky tohoto skvělého ovoce. Na Evropském kontinentě se tak dlouho nevyskytuje. Ale i zde se již poměrně často objevuje v lékárnách či speciálních obchodech nebo na internetu. Pokud za ni nebudete chtít utrácet peníze a jste alespoň malinko zahrádkářský typ, kustovnici si můžete sami vypěstovat. A ani to nebude nijak náročné.
A co že vlastně tento zázrak přesně obsahuje? Je to osmnáct druhů aminokyselin, včetně těch esenciálních, dále stopové prvky, do kterých řadíme třeba měď, železo, fosfor, vápník, selen, betakaroten, ale i vitamíny C, E, B1, B2, B6. Kdybyste kustovnici hledali pod latinským názvem, tak byste ji našli jako lyceum barbarum. Je to podle skupiny polysacharidů, které dovedou posílit lidský imunitní systém. Hlavně ženy ocení jeho schopnost zpomalovat proces stárnutí. Navíc je považována za afrodiziakum pro muže, kterým zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi. Kromě již výše uvedených látek, je v kustovnici obsaženo i germanium. Tato látka se v potravinách vyskytuje jen velmi zřídka. Tato látka je poměrně vzácná a bohužel není moc prozkoumána, tudíž její přesné účinky nejsou ještě známy. V každém případě je jasné, že tento prvek j pro lidský organismus velmi důležitý a nepostradatelný.
Efekty kustovnice na lidské zdraví
Jisté je, že kustovnice lidskému organismu prospívá ve všech směrech. Prokázány jsou ulevující účinky při projevech astma a alergií. Další skupinou chorob, které kustovnice dokáže léčit, jsou kožní problémy, jako lupénka. Navíc, jak již bylo zmíněno, zpomaluje stárnutí. Posiluje obranyschopnost celého organismu. Tělo se tak lépe vypořádá s jakoukoliv nemocí. Pomáhá proti unaveným očím, zlepšuje zrak. Uklidňuje unavené a namáhané oči. S výčtem ještě nekončíme. Podporuje správnou činnost jater a ledvin. Snižuje krevní tlak a podporuje tvorbu červených krvinek. Kustovnice se doporučuje i lidem, kteří mají problém s alkoholem, protože jim dokáže dokonale pročistit organismus.
Patří mezi silné antioxidanty. Navíc má blahodárné účinky na jejich játra. To, že kustovnice dokáže pročistit organismus, jistě potěší spoustu lidí, chystající se na nějakou detoxikaci organismu. Dále také zlepšuje činnost mozku, čehož mohou využít převážně lidé staršího věku. S tím souvisí i zlepšení paměti. Čínská, ale i japonská medicína je celosvětově uznávána a kustovnice je právě i v nich hojně využívána. Jsou ji přisuzovány analgetické účinky. Dokonce se tvrdí, že má i pozitivní účinky proti rakovině. Navíc díky obsahu karotenoidů napomáhá lepšímu a rychlejšímu opálení a chrání kůži před škodlivým ultrafialovým zářením.
Konzumace kustovnice
Kustovnici můžete konzumovat hned v několika formách a je jen na vás, jakou si zvolíte. Pokud si ji pořídíte čerstvou, můžete ji hned sníst. Dá se také nasušit. V tomto stavu ji můžete uchovat mnohem déle. Dále se dá pít její odvar, prášek nebo kapsle. Jen si dejte pozor na doporučené dávkování, vyhnete se tak nežádoucím účinkům, které by mohly při předávkování nastat. Doporučená dávka kustovnice se odvíjí od pohlaví, věku konzumenta. Dětem mladším dvou a půl roku by se kustovnice neměla podávat.
Pro dítě staré tří a více let se doporučuje jedna hrst na den. Děti, které dovršily desátého roku věku, mohou již konzumovat kustovnici stejně, jako dospělí, což je zhruba třicet bobulí za den. Je to optimální množství, kdy nedochází k žádnému riziku. V případě, že byste snědli větší množství plodů denně, hrozí žaludeční problémy. Dále se nedoporučuje jíst kustovnici večer, před spaním. Mohlo by dojít k nespavosti. Trpíte-li průjmy, kustovnici se vyhněte úplně. Zatím nejsou prozkoumány její účinky na těhotné ženy a plod.
Proto ji raděj v době těhotenství nekonzumujte. Zatím nebyly objeveny negativní důsledky, ale mohlo by dojít ke zvýšené krvácivosti. Máte-li možnost, konzumujte kustovnici v čerstvém stavu. Tu si můžete vypěstovat i doma na své zahrádce, čímž si zajistíte její pravidelný přísun. Sehnat v našich podmínkách čerstvou kustovnici je poměrně problém.