Levandule lékařská je rostlina, která je pro své léčivé účinky využívána odedávna. Připravit si z ní např. můžete jednoduše tinkturu, jejíž součástí je olivový olej.
Levandule jako účinná „léčivka“
Levandule lékařská je rostlina, která patří mezi tradiční „léčivky“, o čemž ostatně svědčí už její druhový název. Pozitivně působí např. při bolestech či psychických problémech, ale také na krevní tlak anebo trávicí soustavu. Účinkuje rovněž při chřipce a nachlazení, podporuje hojení ran a kladný vliv má i na pokožku. Ženám navíc může pomoci při menstruačních problémech, jako jsou příliš velké bolesti. Levanduli je možné využít mnoha způsoby, přičemž jedno z nejzajímavějších použití představuje tinktura z levandule a olivového oleje.
Tinktura z levandule a olivového oleje (nejen) proti bolestem
Jak je patrné z předešlých řádků, levanduli lékařskou lze používat zevně, a to např. ve formě koupele, pro což se používala už ve starověkém Římě (ostatně latinské lavare znamená „umývat se“). Nachází ovšem i vnitřní uplatnění. Do této skupiny spadá i tinktura z levandule a olivového oleje, kterou si můžete připravit jednoduše doma. Budete potřebovat pouze květy levandule ze stonku a extra panenský olivový olej. Tinktura pomáhá při bolestivé menstruaci, bolestech zad, hlavy a migrénách, stejně jako při psychickém vypětí a pozitivně působí i na další neduhy.
Jak si levanduli vypěstovat?
Levanduli lze pěstovat na jaře ze semen, jež zasadíte do truhlíků, a to ideálně s hlinitopísčitou zeminou. Po vyklíčení (do 14 dní) je možné rostlinu vysadit ven (bude-li mít přes 10 cm). Vyhovovat jí přitom budou slunnější stanoviště, neboť nepotřebuje příliš mnoho vody. Po celou dobu růstu nicméně levanduli můžete nechat v květináči, ale musí mít dostatečný prostor. Pokud si ji vypěstujete, nemusíte ji použít pouze do tinktury, ale třeba také v kuchyni. Možná vás překvapí, že se jedná o jednu ze součástí provensálského koření.