Zdravý životní styl je vždy spojený s kvalitní stravou. Do takovéto stravy se v poslední době hodně často zařazuje právě vláknina, která ve velmi důležitou složkou potravy, ač by se to tak ani nemuselo zdát. Vláknina napomáhá správnému trávení, čímž je právě unikátní. Využívá se nejen během diet, ale také při problémech právě s trávením.
Kde vlákninu najdeme?
Samotnou vlákninu můžeme rozdělit hned na dva druhy, a to rozpustnou nebo nerozpustnou. Rozpustná vláknina se hojně vyskytuje v zelenině. Ta, již podle názvu, se rozpustí v tlustém střevu, následně uvolní vodu, čímž zředí stolici a následně se snadně vyloučí z těla. Tímto procesem ulehčí tlustému střevu při trávení. Odpadní materiál odchází z těla pryč. Člověk je po tomto procesu pročištěný, sám se cítí velmi svěží a lehčí. Výrazně se posílí celý imunitní systém člověka.
Naproti tomu vláknina, která je nerozpustná, se vyskytuje v pšeničných otrubách. Má podobnou funkci jako ta druhá – ulehčuje trávení a vylučování. Ale ve skutečnosti je funkce trošku jiná. Tato vláknina znásobí stolici, udělá ji lépe průchozí. Tato vláknina se dá využít, chcete-li shodit pár kil. V žaludku znásobí svůj objem, a tím navodí pocit sytosti.
Kdo by měl pravidelně užívat vlákninu?
Vláknina je důležitá pro všechny, bez rozdílu. Existuje hezké přirovnání vlákniny k vodě. Každý člověk by měl být zvyklý si mýt ruce vodou, ale důležité je i mýdlo. Protože pokud byste si myli ruce bez mýdla, nečistota by stále zůstala na rukou. Ruce jsou nevzhledné a rozhodně byste s takovýma rukama nechtěli chodit po venku nebo dokonce jíst. Stejně tomu tak je i s vlákninou. Požíváte-li stravu bez vlákniny, střeva nejsou zrovna moc nadšená. Protože musí strávit jen těžko stravitelné potraviny, které jsou náročné na strávení a následné vyloučení. Střevům by tento proces trval mnohem déle.
Bez vlákniny dá tělu mnohem větší práci strávit určité potraviny. Poté hrozí vznik zácpy, nadýmání a střevních potíží. Docházelo by k takovémuto stavu pravidelně a dlouhodobě, mohlo by to vést k dalším problémům, jako je rakovina tlustého střeva nebo třeba konečníku. Právě tyto dvě formy rakoviny jsou nejčastější rakovinou, se kterou se můžete setkat v naší republice. Nemusíte se ale lekat, nedostatek vlákniny nutně nemusí znamenat vznik vážných chorob, ale může toho výrazně napomoct. Rozhodně teda na vlákninu ve svém jídelníčku nezapomínejte. Jedná se o dobrou prevenci vzniku vážných chorob.
Jak má vypadat denní strava, obsahující vlákninu?
Doporučuje se vláknina hned po ránu, a to v podobě ovesné kaše. Do této kaše by se měl dále přimíchat pšeničné otruby. Abyste si ale na snídani přeci jen pochutnali, přidejte si tam nastrouhané jablíčka. Svačinka by měla být nejlépe nějaká zelenina, například paprika. Svačinku si nezapomeňte nabalit do práce, ale třeba i na svačinku. K obědu samozřejmě nikdo nechce, abyste opět konzumovali vločky a otruby, ale k libovolnému jídlu si nezapomeňte nakrájet zeleninu nebo po jídle si dejte místo zákusku nějaké ovoce. Odpolední svačinka by měla obsahovat jogurt s pšeničnými otrubami a opět třeba jablíčko nebo jiné ovoce. Večeře by mohla být lehká, třeba nějaký zeleninový salát. Nikdy nezapomínejte na dodržování pitného režimu.