Zářivý bílý úsměv, s rovným a na první pohled zcela zdravým chrupem, je obdivuhodný. Takový člověk je nám ihned sympatičtější, aniž si to uvědomujeme. Pokud se naopak seznamujeme s osobou, které chybí některé pření zuby, aniž bychom o tom nějak zvlášť přemýšleli, ihned ji zařadíme mezi ty méně sympatické. Zdravý chrup je tedy hodně důležitý, i přes to, že se o něj sami moc dobře nestaráme.
Bohužel také dost udělá genetická predispozice. Každý snad zná případy, kdy si lidé čistí zuby jen tak zřídka, někdy zapomenou a ústní hygieně nevěnují zvláštní pozornost, a přesto je nepoznamená žádný, popřípadě jen mírný kaz. Na druhou stranu jsou lidé, kteří pravidelně o svůj chrup pečují, ale vlivem genetických predispozicí, i možná špatného sklonu zubního kartáčku, či dokonce nekvalitní a ošizené práce zubního lékaře, je jejich chrup postižen řadou kazů.
Základem je pevná zubní sklovina. Bohužel vlivem stravy, horkých anebo studených nápojů, také řadou vážnějších nemocí, nedostatku vápníku, fosforu a jiných látek, je sklovina narušena. To vede k jejímu poškození a vzniku zubního kazu. Čím dříve se začne kaz léčit, tím jeho následky jsou menší. Postupně se totiž neléčený kaz rozšiřuje, napadá nejen zub, ale i jeho okolí, další zuby, dásně, poté i krev v krevním oběhu a mnohé další. Dlouhodobé kazy způsobují nejen nepříjemný zápach z úst, ale i rojení bakterií, způsobující řadu jiných onemocnění, jak záněty nejen v oblasti ústní dutiny, ale i krku, jícnu a ohrožují i žaludek a tudíž trávicí soustavu.
Jak často si čistit zuby
Po každém jídle. Pokud chceme mít perfektně zdravý chrup, není jiná možnost, než si zuby opravdu po každém jídle vyčistit. Důkladnější čištění se pak provádí každé ráno a večer. Nejen kvůli jídlu, ale vůbec tak proti bakteriím. Zubní pasty a ústní voda obsahují složky, které ničí kyselé prostředí v ústech, jež množení baterií podporují.
Přípravky pro ústní hygienu
Péče o ústní hygienu dnes nespočívá pouze v kartáčku a zubní pastě. Důležité je i používání ústní vody, mezizubních kartáčků a zubních nití. I výběr kartáčku nesmíme ponechat pouze náhodě. Dnes je zásadní tvrdost, dále rozložení štětin a jejich hustota. Již rozhodně neplatí, že čím tvrdší kartáček, tím lépe. Ba právě naopak. Měkčí štětiny nedráždí nejen sklovinu, ale především dásně. Není nutné ani zuby rychle drhnout a na kartáček tlačit, jak pečlivě každý zub kartáčkem obkroužit, pokud možno ze všech stran a nevynechat ani jedno místo. Malé kulaté kartáčky jsou pak dobré na dodatečné začištění, především pak stoliček. Mezizubní prostory obstarají mezizubní kartáčky anebo zubní nit. Záleží na tloušťce mezery. Toto čištění je nezbytné nepodceňovat a vše řádně pročistit. Většina kazů totiž vzniká právě v mezizubních prostorách. Další důležitou složkou je ústní voda. Výplach provádíme na závěr celého čištění, kdy jsme pročistili nejen zuby, ale i jazyk.